Licencje katechetyczne dla polskich szkół

DAR_3644

21 lutego 2016 r. to data, która przeszła do historii polonijnego szkolnictwa. Tego dnia, po raz pierwszy, 31 szkołom języka polskiego z aglomeracji chicagowskiej nadano licencje katechetyczne

Uroczystość odbyła się w kościele Świętego Tomasza Becketa w Mount Prospect, bezpośrednio po mszy świętej. Nabożeństwo koncelebrowali ksiądz: Peter Wójcik – dyrektor biura katechetyczno -młodzieżowego Archidiecezji Chicagowskiej, ksiądz Robert Fedek – delegat arcybiskupa do spraw Polonii i ksiądz Stanisław Jankowski CR – proboszcz parafii Świętego Jacka w Chicago.

Na ceremonii nadania szkołom licencji gości powitała Marta Stępniak – koordynatorka katechetyczna dla wikariatu I i Polonii. W gronie zaproszonych znaleźli się: koordynatorzy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządów szkolnych, katecheci, księża i siostry zakonne. Marta Stępniak podziękowała zebranym za ich zaangażowanie w prowadzeniu programu katechetycznego w polskich szkołach na terenie Archidiecezji Chicago.

Na uroczystości przedstawiciele 31 szkół odebrali licencję katechetyczną na rok szkolny 2015/2016. Podziękowanie za trud ewangelizacji młodego pokolenia wyraził ksiądz Robert Fedek.

– Cieszę się, bo jesteście istotną częścią naszej misji – przekazywania naszej wiary, dzielenia się nią z najmłodszymi… Wasza obecność jest świadectwem, że otworzyliście wasze serca na Boga, że Bóg pobłogosławił głęboką wiarę i dzielicie się tą wiarą nie tylko z rodziną, ale również z uczniami. Jestem bardzo wdzięczny za to – powiedział ksiądz Fedek.

Nie zabrakło szczerych refleksji Petera Wójcika – dyrektora biura katechetyczno- młodzieżowego Archidiecezji Chicagowskiej, który powiedział m.in.:

– Pierwszy rok jest zawsze najtrudniejszy. Najważniejsze jest to, abyśmy mogli pomóc tym, którzy uczą wiary. Aby ludzie nie tylko nauczyli się formułek, ale mogli mieć spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Przechodząc przez proces przemiany, my jako Kościół, powinniśmy sobie towarzyszyć. Jedną z rzeczy nad którą w tej chwili pracujemy w biurze katechetycznym jest program katechetyczny online. Nieustannie go poprawiamy. Obecnie program testuje 150 osób. Chodzi nam o to, aby dać jak najwięcej pomocy nie tylko naszym katechetom na terenie archidiecezji, ale i 55 szkołom na terenie USA i Kanady.

Natomiast Marta Stępniak – koordynatorka katechetyczna dla wikariatu I i Polonii przypomniała historię licencji katechetycznej, która rozpoczęła w 2009 r. trzyletnią wizytacją szkół polskich. W skład komisji weszli: Elżbieta Chudzik – koordynator katechetyczny Archidiecezji Chicago dla Polonii, Jacek Chaba – koordynator młodzieżowy Archidiecezji Chicago dla Polonii, ksiądz Antoni Bury, ksiądz Edward Panek, Marta Stępniak – koordynator katechetyczny Archidiecezji Chicago dla Polonii. W 2012 r. komisja wizytacyjna przedstawiła kardynałowi Francisowi George’owi i biskupom pomocniczym Archidiecezji Chicago raport. Rok później kardynał zatwierdził licencję dla szkół. Na przełomie lat 2013-2014 zostały opracowane wytyczne, a w następnym roku zarejestrowano polskie szkoły.

Rok szkolny 2015/2016 jest pierwszym rokiem funkcjonowania szkół według wytycznych licencji. Szkoły języka polskiego, które prowadzą katechezę, aby uzyskać licencję w danym roku szkolnym są zobowiązane do: rejestracji i wniesienia opłaty w wysokości 3 dolarów od każdego ucznia uczęszczającego na katechezę. Nauczający w danej szkole katecheci muszą być certyfikowani przez Archidiecezję Chicago i otrzymać Misję Kanoniczną.

Uzyskiwane z opłaty za licencję pieniądze są przeznaczone na: szkolenia katechetów, programy młodzieżowe i sakramentalne dla szkół, a także rodziców oraz pomoce dydaktyczne.

– W roku szkolnym 2015/2016 spośród 36 polskich szkół z programem katechetycznym, znajdujących się w aglomeracji chicagowskiej, licencję otrzymało 31 szkół, 2 szkoły nie zarejestrowały się do licencji, a 3 szkoły mimo rejestracji nie dopełniły jeszcze zobowiązań finansowych – poinformowała Marta Stępniak.

Wspólne zdjęcia i filiżanka kawy zakończyły spotkanie.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

 • DAR_3573
 • DAR_3576
 • DAR_3577
 • DAR_3590
 • DAR_3610
 • DAR_3624
 • DAR_3640
 • DAR_3642
 • DAR_3644
 • DAR_3648
 • DAR_3652
 • DAR_3655
 • DAR_3658
 • DAR_3664
 • DAR_3668
 • DAR_3671
 • DAR_3679
 • DAR_3680
 • DAR_3683
Categories: Polonia

Comments

 1. dr Baba
  dr Baba 27 lutego, 2016, 19:42

  Jedno wielkie oszustwo, kolejny podatek, katecheci musza płacić za misję kanoniczną, teraz jakaś licencja, to nie koniec, polskie szkoły muszą płacić od każdego ucznia pobierającego naukę religii Archidiecezji. Amerykanie nie płacą, Meksykanie nie płacą, ale dzięki „naszym” koordynatorom katechetycznym dla Polonii golą nas aż miło, a szkoły jak potulne baranki płaczą i płacą. Wstyd i żenada !!!

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 27 lutego, 2016, 22:33

   To przyszlo z KATOLANDU, czyli Polski podleglej zydowskiej religi. Zydy klamia, a Ci co w to wierza PLACA.

   Reply this comment
 2. dr Ewa
  dr Ewa 28 lutego, 2016, 09:40

  Jak dobrze, że cały czas znajduje się grupa ludzi, którzy chcą dawać to, co cenne dzieciom. Nawet więcej to, co najcenniejsze. Czas pokaże, jak jest to ważne. Każdy pieniądz wróci po wielokroć. Warto to w porę odkrywać.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*