Kto pyta nie błądzi. Poznaj Medicare

Kto pyta nie błądzi. Poznaj Medicare

Seria pt. „Kto pyta nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z klientami. Przedstawiamy pytania, które do nas wpływają i udzielamy na nie odpowiedzi.

Cykl pojawia się  co dwa tygodnie na łamach ,,Dziennika Związkowego “.

Pani Janina:

Mam 67 lat. W chwili uzyskania Medicare posiadałam ubezpieczenie z pracy, w związku z tym aktywowałam tylko i wyłącznie część A Medicare.  Za kilka miesięcy chcę odejść z pracy i przejść na emeryturę. Chciałabym wiedzieć jaka jest procedura związana z aktywowaniem części B Medicare.

Robert:

W momencie, w którym mamy już ustaloną datę odejścia z pracy i datę rezygnacji z ubezpieczenia grupowego musimy zgłosić się do Social Security Administration z dwoma wypełnionymi formami. Jedna z nich określa datę reaktywacji części B Medicare i jest wypełniana przez aplikanta, druga forma jest potwierdzeniem ciągłości i posiadania ubezpieczenia z pracy i powinna być wypełniona przez pracodawcę.

Formularze owe można otrzymać w oddziale Social Security, jak również w naszym biurze, gdzie jednocześnie możecie państwo otrzymać bezpłatną pomoc w ich wypełnieniu.

Z wypełnionymi formami i obecną kartą medicare zgłaszamy się do Social Security Administration office, gdzie następuje reaktywacja części B. Po kilku tygodniach od wizyty otrzymujemy nową kartę Medicare z datami aktywności części A i B. Po otrzymaniu nowej karty jest Pani gotowa do spotkania z agentem w celu wybrania uzupełnień do Medicare.

 

Pan Krzysztof:

Za kilka tygodni uzyskam Medicare i przyjmuję dużo leków. Czy to wpłynie na koszt moich suplementów do Medicare?

Robert:

Panie Krzysztofie, w początkowym okresie od momentu wejścia w Medicare ilość leków używanych przez pana nie wpłynie na możliwości wyboru ani na cenę suplementów. W późniejszym czasie sytuacja ta może ulec zmianie

 

Pan Józef:

Mam 51 lat, interesuje mnie plan szpitalny, chciałbym wiedzieć co wpływa na cenę takiego planu?

Robert:

Panie Jozefie, na cenę  planu typu indemnity zwanego potocznie planem szpitalnym wpływają przede wszystkim następujące elementy:

 • choroby przebyte w ciągu ostatnich 5 lat
 • wiek
 • miejsce zamieszkania

 

Pani Ania:

Z uwagi na ograniczenie kosztów wstępnych zapisałam się na Medicare Advantage, ale przerażają mnie koszty związane z ewentualnym pobytem w szpitalu. Czy jest na to jakaś rada?

Robert:

Tak, oczywiście. Istnieją na przykład plany typu Indemnity dla osób posiadających Medicare, które pokrywać mogą na przykład następujące co-pays w planach typu Medicare Advantage:

 • koszty pobytu w szpitalu
 • koszt ambulansu
 • koszty pobytu w skilled nursing facility
 • koszty zabiegów operacyjnych
 • itp.

 

Pan Janusz:

Mam 68 lat i dopiero za kilka miesięcy będę kwalifikował się na Medicare. Czy w moim przypadku procedura zapisowa jest inna niż w przypadku osób, które wchodzą w Medicare w wieku 65 lat?

Robert:

Procedura zapisu na Medicare w pana przypadku jest bardzo podobna, nadal wszystkie formalności dokonywane są w biurze Social Security Administration.

 

Pani Grażyna:

Jestem na disability od 3 lat. Czy to prawda, że powinnam mieć już Medicare? Gdzie się zgłosić?

Robert:

Pani Grażyno,  w większości przypadków po 24 miesiącach od momentu wejścia w Disability osoba otrzymuje Medicare. Proszę udać się do biura Social Security, by wyjaśnić dlaczego tak się nie stało w Pani przypadku.

 

Pan Antoni:

Mam 62 lata i przechodzę na wcześniejszą emeryturę, czy kwalifikuję się również na Medicare?

Robert:

Niestety daty przejścia na wcześniejszą emeryturę nie jest powiązana z datą otrzymania Medicare. Na Medicare przechodzimy kończąc 65 lat lub po 24 miesiącach od otrzymania renty inwalidzkiej.

 

Pan Tadeusz :

Mam Obamacare od 3 lat i w tym roku przechodzę na Medicare. Jak załatwia się procedurę przejścia z jednego systemu na drugi?

Robert:

W tym przypadku najlepiej by było, gdyby udał się Pan do licencjonowanego agenta, posiadającego licencję AHIP, który pomoże panu płynnie przejść z systemu Obamacare na system Medicare.

 

Pani Krystyna:

Jaka jest różnica pomiędzy ACA, a Obamacare?

Robert:

Obamacare jest potoczna nazwa ustawy Affordable Care Act, w skrócie ACA.

 

Pani Magdalena:

Jakie ubezpieczenia na zdrowie (nie Medicare) można wykupić poza otwartym okresem zapisowym?

Robert:

Istnieje cała gama ubezpieczeń poza otwartym okresem zapisoów, aczkolwiek wiekszość z nich związana jest z weryfikacją zdrowotną i przeznaczona dla osób poniżej 65 roku życia. Najważniejsze z nich to:

 • plany szpitalne
 • plany krótkoterminowe
 • suplementy na wypadek i krytyczną chorobę
 • plany dentystyczne
 • ubezpieczenia zdrowotne na wyjazdy zagraniczne

 

Pani Izabela:

Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda nowa karta Medicare?

 

Robert Sobczak-Słomczewski, MBA
Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, South Carolina, Texas, Virginia i Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.
Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.
Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

 

 

fot.123RF Stock Photos

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*