Ks. Michał Wyrzykowski proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej

Ks. Michał Wyrzykowski proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej

Trzy lata temu pisaliśmy o nowo wyświęconym księdzu Michale Wyrzykowskim, urodzonym w Polsce, synu polskich imigrantów, wychowanym w chicagowskim Jefferson Park na północnym zachodzie miasta. W tym miesiącu polski kapłan stanął na czele parafii Matki Boskiej Zwycięskiej (Our Lady of Victory Parish) w Jefferson Park.

Ks. Wyrzykowski zastąpił na stanowisku proboszcza ks. Roberta Fedka, który przejął stery parafii Niepokalnego Poczęcia. 38-letni ks. Wyrzykowski do tej pory związany był z kościołem św. Ferdynanda (w północno-zachodniej części Chicago), gdzie najpierw pracował jako wikariusz, a ostatnio jako zastępca proboszcza.

Wyrzykowski urodził się w Szczecinie. Do USA przyjechał jako 10-letni chłopiec. Uczęszczał do szkoły podstawowej Prussing Elementary w Chicago oraz do liceum Addison Trail High School. Ukończył DeVry University ze specjalizacją w zarządzaniu technicznym, a następnie University of St. Mary of the Lake/Mundelein Seminary. Zanim trafił do seminarium, studiował teologię na Loyola University.

Jak wspominał trzy lata temu w rozmowie z naszą gazetą, do Chicago sprowadził go – w 1989 r. wraz z matką i siostrą – ojciec, działacz Solidarności, który na emigracji od początku zaczynał swoje życie.

W Chicago rozpoczęła się Wyrzykowskiego droga do kapłaństwa. Wraz rodziną uczęszczał do kościoła Świętej Trójcy, gdzie służył podczas mszy jako ministrant i lektor. Należał też do wspólnoty młodych ludzi „Jezus z Nami”, która działała przy tym kościele. To właśnie przynależąc do tej wspólnoty Wyrzykowski poczuł powołanie do kapłaństwa.

Chicagowski kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej znajduje się przy 5212 W. Agatite Avenue. Powstał w 1906 r. jako misja pw. św. Edwarda u zbiegu ulic Milwaukee i Lawrence. W 1910 r. zbudowano nowy kościół pod obecnym adresem i przemianowano na Our Lady of Victory. Od początku istnienia parafii uczęszczali do niej imigranci polskiego, niemieckiego oraz irlandzkiego pochodzenia.

(ao)

Categories: Polonia, Religia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*