Ks. kanclerz Mirosław Król na Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie

Na mównicy ks. Mirosław Król

Ksiądz kanonik Mirosław Król objął uroczyście stanowisko kanclerza polonijnego ośrodka oraz zakładów naukowych pw. świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake w stanie Michigan i na zaproszenie Episkopatu Polski brał udział w konferencji w Lublinie.

Ceremonia honorująca nowego kanclerza odbyła się 3 października br. w Orchard Lake w obecności arcybiskupa Detroit Allena H. Vignerona oraz prymasa Polski arcybiskupa Wojciech Polaka z Gniezna, o czym już pisaliśmy na naszych łamach.

Natomiast 13 października ks. kanclerz Mirosław Król przemawiał na forum 377. konferencji Episkopatu Polski w Lublinie jako członek delegacji Polonii amerykańskiej. W delegacji uczestniczył też Janusz Roland, przewodniczący Centrum Jana Pawła II w Detroit i dr Jan Jaworski, przewodniczący Centrum Jana Pawla II w Chicago. Delegacja spotkała się z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu.

Była to pierwsza w historii Lublina konferencja plenarna Episkopatu Polski. W ten sposób biskupi polscy włączyli się w obchody stulecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W swoim wystąpieniu podczas konferencji w Lublinie ks. Król mówił o działalności i znaczeniu ośrodka polonijnego w Orchard Lake dla Polaków i Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Przypomniał, że ośrodek został założony w 1885 r. przez ks. Józefa Dąbrowskiego, a w seminarium wykształcono ponad 2 tys. kapłanów i liderów polonijnych. Na zakończenie swego expose ks. kanclerz powiedział: „Chcemy, aby Polacy w Stanach Zjednoczonych i w ojczyźnie wiedzieli, że to jest ich miejsce, do którego mogą powracać jak do domu, gdzie mogą modlić się do św. Jana Pawła II”.

Ks. Król był studentem seminarium pw. Cyryla i Metodego, a następnie jego przełożonym oraz twórcą i proboszczem sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden w New Jersey, a także przewodniczącym Fundacji Jana Pawla II w Ameryce.

dr Jan Jaworski, Chicago

Zdjęcia z arch. J. Jaworskiego

Od lewej: kanclerz ks. Mirosław Król, arcybiskup Stanisław Gądecki, Jan Jaworski i janusz Roland

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*