Kościół św. Wojciecha sprzedany

Remont wież kościoła św. Wojciecha fot.Google Map

Remont wież kościoła św. Wojciecha fot.Google Map

Kościół św. Wojciecha został oficjalnie zakupiony przez Chicago Academy of Music – potwierdzili w poniedziałek 20 lutego przedstawiciele szkoły muzycznej. Dla Polonii i parafian to smutny koniec długiej batalii o zachowanie zabytkowej świątyni.

Rzecznik chicagowskiej akademii muzycznej Andrew Hertzberg powiedział, że przeprowadzka kampusu znajdującego się obecnie w Univeristy Church w dzielnicy Hyde Park do budynków kościelnych nastąpi w przyszłym tygodniu. Szkoła planuje remont historycznego budynku, w tym wieży, plebanii i budynków klasztornych.

Mimo planów zamknięcia kościoła ogłoszonych w zeszłym roku, w kościele nadal odprawiane są msze święte – powiedział portalowi Dnainfo Richard Olszewski, wieloletni parafianin i główny orędownik walki na rzecz ocalenia kościoła. Nie wiadomo do końca, czy msze święte będą kontynuowane. Na razie według rzecznika akademii po przeprowadzce szkoły w budynku odbędzie się kolejna msza.

W oświadczeniu archidiecezji chicagowskiej wydanym 21 lutego czytamy, że zdaje sobie ona sprawę, iż decyzja o zawarciu kontraktu ze szkołą muzyczną była „dla wielu trudna do zaakceptowania”. Dalej czytamy, że decyzja była podparta rokiem sondaży, spotkań i konsultacji z lokalną społecznością dzielnicy Pilsen, zaś propozycja akademii muzycznej była jedyną ofertą, która zapewniała odpowiednie środki na remont budynków przy jednoczesnym zachowaniu go na użytek lokalnej społeczności.

Chicagowska Polonia od ponad roku walczy o uratowanie zabytkowej świątyni. Emocjonalne apele, akcje w polonijnych mediach, zbiórki pieniędzy na remont wież, protesty i manifestacje przed siedzibą archidiecezji i listy wysyłane do kardynała Cupicha – w ostatnim czasie napotykały na milczenie ze strony władz kościelnych.

Podczas gdy chicagowska akademia muzyczna zapowiada w budynku kościoła swój pierwszy koncert, który ma odbyć się 28 lutego o 19.00, niektórzy parafianie zapowiadają w tym dniu dalsze protesty. Obiecują, że będą walczyć do końca.

———————-

Kościół pw. św. Wojciecha w chicagowskiej dzielnicy Pilsen jest architektoniczną perełką.  Parafia św. Wojciecha powstała ponad 143 lata temu. Proces organizacji parafii skupiającej polskich imigrantów zlecił w 1874 r. bp Thomas Foley nowo przybyłemu z kraju nad Wisłą ks. Janowi Klimeckiemu − podaje Polskie Towarzystwo Genealogiczne w Ameryce. Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się jesienią 1874 r., a dziesięć lat później został on oddany do użytku. Obok świątyni powstała też szkoła katolicka. W 1904 r. proboszczem został ks. Kazimierz Gronkowski, z którego inicjatywy rozbudowany został kompleks parafialny i powstał obecny, bardziej okazały i większy gmach kościoła św. Wojciecha pod adresem 1650 W. 17th Street. Budowa świątyni w stylu neoromańskim, zwieńczonej dwiema wieżami i wzorowanej na rzymskiej Bazylice Świętego Pawła za Murami, trwała około dziesięciu lat. Autorem projektu architektonicznego był Henry J. Schlacks. Na początku XX w. parafia św. Wojciecha była głównym ośrodkiem aktywności społecznej i kulturalnej Polaków licznie zamieszkujących chicagowską dzielnicę Pilsen. W okresie największego rozkwitu należało do niej około 4 tys. rodzin, a ponad 2 tys. dzieci uczęszczało do szkoły katolickiej przy parafii św. Wojciecha.

(jm, ao)

Categories: Polonia

Comments

 1. Rysiu
  Rysiu 23 lutego, 2017, 19:33

  Brawo.
  Sukienkowi sprzedali stary budynek i zarobili kase.
  Wierzacy w bajki sukienkowych, jak zwykle dostali fige.

  Reply this comment
  • Stasiu
   Stasiu 23 lutego, 2017, 21:16

   Rysiu, nie wysilaj sie. Ciebie ten temat nie dotyczy. W koncu od ciebie sukienkowi nigdy nic nie dostali i nie dostaja. Zostaw te dylematy tym ktorzy cos sukienkwym daja. Ja daje rocznie 1400 $ na kosciol, wiec to moj problem.

   Reply this comment
 2. ella
  ella 23 lutego, 2017, 21:29

  rtaczej niech zapomna o zbieraniu kasy od polonii

  Reply this comment
 3. ADALBERT
  ADALBERT 23 lutego, 2017, 22:23

  moj komentarz,pisany duzymi literami widac nie zyskal akceptacji, bo go nie ma,szkoda gdyz pisalem rozsadnie …szkoda czasu i atlasu dla tego prasowego tytulu .SZCZESC BOZE!

  Reply this comment
 4. Tomasz
  Tomasz 24 lutego, 2017, 02:39

  Rysiu ma racje. Ksieza to mafia wierni potrzebni tylko do dawania pieniedzy zeby im zylo sie lepiej nie nam. Dawalem ale juz nie dam.

  Reply this comment
 5. Kaz
  Kaz 24 lutego, 2017, 06:43

  http://www.churchmilitant.com/video/episode/download-from-sacred-to-profane Filmik o Organizacji ktora kupuje kosciol, jednym slowem przekret.

  Reply this comment
 6. Iza
  Iza 24 lutego, 2017, 11:00

  to co z kasa zebrana od parafian ??? kto te ofiary na ratowanie parafii zabierze?
  jak sprzedali kosciol to niech oddadza dolary ,ktore wyludzily od ciemnych owieczek
  czarna mafia oszustow i zlodzieji, tak jaki ich puste obiednice o niebie.

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 24 lutego, 2017, 16:55

   Jestem wiecej niz pewien, ze sukienkowi beda sie modlic za ciebie, LOL.

   Reply this comment
 7. Jan
  Jan 24 lutego, 2017, 13:25

  Proponuje w ramach protestu przes nastepne niedziele we wszystkich parafiach na wszystkich Polskich mszach nie dawac do koszyczka .
  A Marszalkowie obrucic koszczki do gory dnem i napisac PROTEST.

  JAN

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 24 lutego, 2017, 17:04

   Kochany Janie,
   Najlepszy protest dla sukiennych to pusty kosciol i srodkowy palec dla takich pacanow, jak diwron (kiedys roman). Ciagle najwazniejsze jest to aby prosty lud zrozumial, ze bogow nie ma – bo to tylko i wylacznie wymysl takich pasozytow, jak sukienni. Gdy to Stasiu zrozumie, jego dzieci, wnuki i prawnuki beda mu wdzieczne.

   Reply this comment
 8. Potato
  Potato 24 lutego, 2017, 21:58

  Dlaczego nie zwracacie się do Ojca Rydzyka, którego gościliście na spotkaniach opłatkowych?
  Albo do PiS, któremu kadziliście?
  Albo do Sakiewicza?

  Reply this comment
 9. Katecheta
  Katecheta 25 lutego, 2017, 15:47

  Jeżeli ludzie katolicy stamtad sie wyprowadzili i parafia sie nie może uutrzymac !
  To co pozostaje? Ładować niepotrzebnie diecezjalne pieniądze na walące sie budynki – choćby to były kościoły!
  Lepiej te pieniądze wydać na katolickie szkoły
  Zobaczcie nasza młodzież w większości nie chodzi do kościoła i będzie coraz gorzej
  Ratujmy nasze dzieci i młodzież a nie stare budynki

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*