Konkurs o nauczaniu i życiu błogosławionego Jana Pawła II rozstrzygnięty

W roku ubiegłym Chicago odwiedził ks. Mirosław Król z Nowego Jorku, który kieruje amerykańską Fundacją Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Podczas marcowej wizyty duszpasterz zasugerował utworzenie przy chicagowskim oddziale cntrum panelu edukacyjnego, którego celem byłoby propagowanie i zachęcanie młodzieży do poznawania dorobku Jana Pawła II. Inicjatywę podjęto. Konkurs na esej o polskim papieżu został właśnie rozstrzygnięty.

Z księdzem biskupem grupa laureatów pierwszej edycji konkursu zorganizowanego przez chicagowski odział Centrum Jana Pawła II

Z księdzem biskupem grupa laureatów pierwszej edycji konkursu zorganizowanego przez chicagowski odział Centrum Jana Pawła II

Jedną z pierwszych inicjatyw tego panelu było ogłoszenie ogólnoamerykańskiego konkursu literackiego na esej o Janie Pawle II dla dzieci (od klasy piątej  do klas licealnych). W roku ubiegłym do placówek szkolnych i organizacji rozesłane zostały tematy prac konkursowych. Po kilku miesiącach od ogłoszenia konkursu do szkoły im. św. Błażeja, która zajęła się przygotowaniem i zorganizowaniem całej imprezy, napłynęło 67 prac. Najwięcej nadesłali uczniowie klas siódmych i ósmych oraz licealiści ze szkół: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Jakuba i św. Błażeja.

– Nadesłane prace dotyczące życia i działalności Jana Pawła II były na bardzo wysokim poziomie – powiedziała sekretarz chicagowskiego oddziału centrum, a zarazem dyrektor szkoły św. Błażeja Małgorzata Tys. – Mieliśmy spore problemy ze wskazaniem zwycięzców w poszczególnych kategoriach, ale udało nam się wytypować dziewięć najlepszych prac i dzisiaj w parafii św. Błażeja odbyła się uroczystość rozdania nagród w postaci dyplomów i albumów ufundowanych przez naszą szkołę – powiedziała organizatorka konkursu.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w minioną niedzielę podczas mszy świętej sprawowanej przez ks. biskupa Andrzeja Wypycha w asyście ks. Stanisława Jankowskiego, proboszcza parafii św. Jacka i miejscowego proboszcza, ks. Wojciecha Kwietnia.

– Ten konkurs jest jednym ze sposobów, który nam przypomina o wspaniałej postaci naszego rodaka Jana Pawła II, z którego oczywiście jesteśmy bardzo dumni jako Polacy. Nasza tutaj obecność jest sposobem rozpoznawania Jego wpływu na Kościół oraz otaczający go świat. Ten pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni konkurs, który się dzisiaj zakończył, ma zwrócić uwagę na postać i nauczanie Ojca Świętego, błogosławionego, a wkrótce już świętego Jana Pawła II. Cieszę się bardzo współpracą uczniów, rodziców, katechetów i naczycieli w szkołach polonijnych, których uczniowie uczestniczyli w tym konkursie. Szczerze im gratuluję i życzę dalszych sukcesów – powiedział ks. biskup Andrzej Wypych.

Pierwszy konkurs zorganizowany przez centrum przeszedł już do historii. Przed chicagowskim oddziałem stoi kolejne zadanie, jakim jest spotkanie z osobistym fotografem Jana Pawła II. Arturo Mari będzie gościem honorowym bankietu kanonizacyjnego, który 16 marca odbędzie się w salach bankietowych Jolly Inn.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

Cincopa WordPress plugin

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*