Kongres Polonii Amerykańskiej żąda od FCC reakcji na ośmieszanie Polaków

Kongres Polonii Amerykańskiej żąda od FCC reakcji na ośmieszanie Polaków

W związku z brakiem reakcji ze strony zarządu stacji NBC Universal, która wyemitowała w programie „Saturday Night Live” skecz ośmieszający Polaków, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois Mirosław Niedziński wysłał kolejną korespondencję tym razem do Federal Communication Commission z żądaniem przeprosin i wyciągnięcia konsekwencji wobec stacji.

Oto treść listu:

„Michelle M. Carey                                                                                            29 listopada 2017 r.

Kierownik Biura Mediów

Szanowna Pani Carey:

Chciałbym złożyć poważną skargę dotyczącą wysoce obraźliwego żartu na tle etnicznym pod adresem Polaków, który został wyemitowany podczas „Saturday Night Live” w dniu 4 listopada (sobota) 2017 r. W programie pojawił się fragment, w którym Aidy Bryant wciela się w sekretarz prasową Białego Domu, Sarah Huckabee Sanders, w skeczu parodiującym konferencję prasową Białego Domu. W pewnym momencie mówi: „To pomoże wam zrozumieć reformę podatkową. Dziesięć osób dostało w barze rachunek na 100 dolarów. Ale ósmy to Polaczek, więc jest głupi jak kilo gwoździ”. Trudno pojąć, dlaczego tak duża stacja telewizyjna jak NBC Universal pozwoliła na tak prymitywne, pełne ignorancji i niezwykle obraźliwe stwierdzenie. Możemy sobie tylko wyobrazić wrzawę w mediach, gdyby doszło do podobnego ataku na inną grupę etniczną, rasową lub religijną.

Nasze oburzenie wyraziliśmy w listach wysłanych do trzech dyrektorów NBC: panów Greenblatta, Burke’a i Michaelsa. Listy i e-maile zostały dostarczone dwa tygodnie temu i do dziś pozostają bez odpowiedzi. Chętnie przedstawimy kopie korespondencji.

Jako prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydziału stanu Illinois, reprezentuję tysiące Polaków oburzonych takimi etnicznymi oszczerstwami. Prosimy o skorzystanie z prawa kontroli nad NBC i „Saturday Night Live”, by ukarać ich za wyemitowanie tak obraźliwych uwag pod adresem Polaków. Takie rzekome żarty są toksyczne i nie można ich tolerować!

Proszę o informację, jakie działania w związku z tym incydentem FCC ma zamiar podjąć.

Z poważaniem

Michael M. Niedzinski

Prezes Kongres Polonii Amerykańskiej, Wydział Stanu Illinois”

 

Przypomnijmy, że prezes Niedziński 9 listopada skierował list z żądaniem przeprosin i wyciągnięcia konsekwencji do prezesa stacji Roberta Greenblata, do szefa zespołu producenckiego Lorne Michaelsa i do Steve’a Burke, przewodniczącego rady dyrektorów. W liście napisał m.in.

„Około 20 milionów mieszkańców USA identyfikuje się jako Amerykanie polskiego pochodzenia, według danych biura spisu powszechnego. Każdego dnia ci Amerykanie ciężko pracują, wspierają swoje rodziny, narażają życie w służbach szybkiego reagowania i w wojsku oraz przyczyniają się do wzrostu gospodarczego tego kraju. Ta dotkliwa zniewaga jest obrazą dla ich etyki pracy, patriotyzmu, lojalności wobec tego kraju. Przypominamy, że te osoby są Państwa lojalnymi widzami i konsumentami produktów i usług oferowanych przez Państwa sponsorów.

Kongres Polonii Amerykańskiej jest organizacją zrzeszającą oddziały we wszystkich stanach, każdy oddział liczy od kilkudziesięciu do kilkuset członków, a każdy członek reprezentuje jakąś grupy społeczną czy zawodową. Dlatego możemy dotrzeć bezpośrednio do kilkuset tysięcy Amerykanów polskiego pochodzenia. Oni z kolei za pośrednictwem mediów społecznościowych i innych mogą zwiększyć zasięg do kilku milionów. W związku z tym Kongres i Amerykanie polskiego pochodzenia żądają: natychmiastowych przeprosin w kolejnym odcinku programu „Saturday Night Live”, zwolnienia personelu odpowiedzialnego za ten złośliwy atak oraz konkretnych i istotnych kroków mających zapobiec takim atakom w przyszłości, co dotyczy wszystkich społeczności – polskiej, włoskiej, żydowskiej, czarnoskórych itp. Zapewniamy, że gdyby takie ataki skierowano przeciwko innym grupom etnicznym lub rasowym, NBC Universal organizowałby zespół prawników, by ratował koncesję telewizyjną stacji. W związku z tym, jeżeli uznają Państwo tę obelgę za część „programu komediowego”, Kongres użyje wszelkich możliwych środków, by: poinformować naszą bazę, jak i wszystkich Państwa sponsorów oraz przygotować się do podjęcia istotnych działań, które uznamy za niezbędne.”

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*