Konfederacja: amerykański fiskus bezprawnie sięga do kieszeni polskich emerytów w USA

Konfederacja: amerykański fiskus bezprawnie sięga do kieszeni polskich emerytów w USA

Amerykański fiskus bezprawnie sięga do kieszeni polskich emerytów w USA – przekonywali w piątek liderzy Konfederacji, posłowie Grzegorz Braun i Robert Winnicki oraz działacz polonijny Witold Rosowski. Konfederacja zapowiedziała interwencję i powołanie zespołu parlamentarnego w tej sprawie.

Braun przekonywał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że w przypadku emerytur Polaków będących „pod władzą amerykańskiego fiskusa”, chodzi „tylko z pozoru o sprawę drobniejszą i tylko z pozoru o mniejsze pieniądze”, niż w przypadku amerykańskiej ustawy JUST z 2017 r. (o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat).

Rosowski, który był kandydatem Konfederacji w ostatnich wyborach parlamentarnych przekonywał, że amerykański fiskus od wielu lat „niesprawiedliwie krzywdzi polskich emerytów mieszkających w USA”, pozbawiając ich części świadczeń. Poinformował, że dzieje się tak na mocy amerykańskiej ustawy Windfall Elimination Provision (WEP) oraz umowy podpisanej między rządami USA i Polski.

„Social Security Administration (SSA), czyli amerykański ZUS, de facto konfiskuje Polakom ich polskie emerytury” – oświadczył działacz polonijny z Nowego Jorku. Wyjaśnił, że dotyczy to tych Polaków, którzy pobierają jednocześnie emeryturę amerykańską. Wtedy od emerytury wypłacanej przez SSA – jak mówił – „odlicza się wysokość emerytury pobieranej w Polsce”.

Rosowski stwierdził, że w tej sprawie przez cztery ostatnie lata bezskutecznie „dobijał się do drzwi Prawa i Sprawiedliwości”.

„Na samym początku kadencji, była wysłana i złożona do Urzędu Rady Ministrów – na ręce wówczas pani szefowej gabinetu premiera pani Elżbiety Witek – petycja do ówczesnej premier Beaty Szydło, z siedmioma tysiącami podpisów poszkodowanych emerytów. Były wysyłane listy do pana prezydenta Andrzeja Dudy, były interpelacje poselskie składane do pana (ówczesnego szefa MSZ – PAP) Witolda Waszczykowskiego” – poinformował.

Jak mówił, „za każdym razem spotkaliśmy się ze ścianą odmowy i byliśmy wysyłani z powrotem do ustawodawca amerykańskiego”.

Rosowski przyznał, że „ta konfiskata polskich emerytur” odbywa się na podstawie amerykańskiej ustawy WEP z 1983 r., jednak – według niego – polscy emeryci w USA „zaczęli być do niej włączani” od roku 2009, gdy w życie weszło porozumienie polsko-amerykańskie o wzajemnym uznawaniu ubezpieczeń społecznych.

Podkreślił, że urzędnicy SSA powołują się na to porozumienie „zabierając polskim emerytom w Stanach Zjednoczonych ich wypracowane w Polsce emerytury”. „Urząd Social Security uzasadnia to tym, że +w czasie, kiedy ci Polacy pracowali w Polsce, nie płacili składek Social Security+” – dodał. Działacz polonijny przekonywał dziennikarzy, że to jest jak w „Procesie” Franza Kafki. „Jak ktoś, kto nawet nie wiedział, że wyjedzie do Ameryki, miał płacić w czasie przed wyjazdem do Ameryki składki Social Security? A nawet gdyby chciał składki SSA płacić, to by nie mógł, bo nie miał takiego prawa” – zauważył Rosowski.

Braun podkreślił, że polski rząd „niczego w tej sprawie nie czyni, żeby bronić Polaków przed tą bezpodstawną konfiskatą”.

Winnicki zapowiedział, że Konfederacja będzie podejmować w tej sprawie „zdecydowane działania, obejmujące przede wszystkim nacisk na polskie władze”. „Będziemy przygotowywać w tej sprawie rozwiązania prawne, będziemy to analizować, ponieważ bardzo często urzędnicy w MSZ zasłaniają się niemożnością czy niewiedzą na temat zrobienia czegokolwiek” – mówił.

Prezes Ruchu Narodowego zapowiedział też, że Konfederacja powoła specjalne zespoły parlamentarne, który zajmą się sprawą emerytur Polaków w USA, ale także „sprawami Kresów, jak i Polonii na świecie w ogóle”. „Polonia pokazała w tych wyborach, że jest z Konfederacją, a Konfederacja od momentu swojego powstania zajmuje się Polonią, jako żywą, integralną częścią narodu” – podkreślił poseł Winnicki. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

fot. ERIK S LESSER/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Gospodarka, Polonia

Comments

 1. Anonim
  Anonim 15 listopada, 2019, 18:08

  To sa pieniadze wypracowane w Polsce,a w Ameryce pracujac placimy podatki wiec jakim prawem zabiera sie nam wlasne pieniadze ciezko zapracowane …to jest jawne okradanie nas ..

  Reply this comment
  • Waldex
   Waldex 17 listopada, 2019, 21:38

   Rzad polski w porozumieniu emerytalnym dal im to prawo, bez konsultacji z Polonia w Ameryce

   Reply this comment
 2. Waldex
  Waldex 17 listopada, 2019, 21:32

  Polski Rzad powinien zerwac ustawe emerytalna ,ktora dla polskich emigrantow przynosi wiecej strat niz korzysci , Dane osobowe powierzone zostaly tylko dla ZUS-u i sa bezprawnie ,bez zgody zainteresowanych. przrekazywane obcemu krajowi.
  Hanba jest to ze polski rzad dziala tutaj na szkode polskich emigrantow.

  Reply this comment
 3. WALDEX
  WALDEX 18 listopada, 2019, 09:58

  Nalezy zerwac umowe emerytalna.
  ZUS bezprawnie przesyla dane do SSA

  Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 2 grudnia, 2019, 18:14

  Podobna sytuacja jest w Kanadzie. Co prawda Rzad kanadyjski nie pomniejsza emerytur kandajskich o sumy otrzymywane z polskiego ZUS ale wielkosc emerytury musi byc corocznie podawana w rozliczeniu podatkowym I jest ponowne opodatkowana. Ponadto trzeci filar kanadyjskiej emerytury tzw: supplement jest pomiejszany o dochod z emerytury z Polski. Oczywiscie jest to wina Rzadu PO, ze jego negocjatorzy umowy emerytalnej zgodzili sie na takie rozwiazanie bez konsultacji z Polonia.
  Jak z tego widac kazdy rzad chce wydusic od swych obywateli jak najwiecej podatkow aby pokryc rozbujale wydatki I rzadowa biurokracji. Dobrze ze zaczyna sie o tej sprawie mowic

  Reply this comment
 5. Stefan
  Stefan 4 grudnia, 2019, 20:57

  Rzad Polski robi dokladnie to samo jesli ktos pobiera amerykanska emeryture w polsce

  Reply this comment
 6. WALDEX
  WALDEX 6 grudnia, 2019, 20:08

  Mam wrazenie ze wiekszosc ludzi nie rozumie mechanizmu zabierania polowy polskich emerytur przez Social Socurity Administration w USA
  Pieniedzy tych nie zabiera IRS jak mylnie informuje tytyl tego artykulu, zabiera je SSA.
  Nie mogliby tego robic gdyby dane polonijnych emerytow nie byly im dostarczane przez ZUS .
  Dane te przesylane sa na mocy Umowy Emerytalnej z 2009 roku kiedy Prezydentem PR byl Kaczynski.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*