Kondolencje prezesa KPA Franka Spuli w związku ze śmiercią prezydenta George’a H.W. Busha

Kondolencje prezesa KPA Franka Spuli w związku ze śmiercią prezydenta George’a H.W. Busha

Poniżej przedstawiamy tłumaczenie listu z kondolencjami, jakie prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula wystosował do rodziny zmarłego prezydenta George’a H.W. Busha.

,,Jako prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, w imieniu zarządu i członków KPA oraz Amerykanów polskiego pochodzenia w całym naszym wspaniałym kraju, a także w imieniu naszych licznych przyjaciół, pragnę przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia Rodzinie Pana Prezydenta George’a H.W. Busha w związku z Jego odejściem.

Śmierć 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych przypomina nam rozliczne okazje, przy których wspierał wolnościowe dążenia Polski.

Żegnając wielokrotnie odznaczanego za męstwo bohatera II wojny światowej i orędownika wolności podczas zimnej wojny, pragnę podziękować Prezydentowi Bushowi za jego pomoc dla ruchu solidarnościowego, którego rezultatem było odzyskanie przez Polskę wolności w 1989 roku.

Amerykanie polskiego pochodzenia są wdzięczni prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie za przypomnienie po śmierci prezydenta Busha jego słów wypowiedzianych w okresie Solidarności. Ciągle są one tak samo  prawdziwe, jak w 1989 roku:

,,Tym, którzy myślą, że nadzieja może zostać na zawsze zdławiona, dziś mówię: Niech popatrzą na Polskę. Tym, którzy myślą, że można na zawsze zakazać wolności, mówię: Niech popatrzą na Polskę.  I tym, którzy myślą, że marzenia mogą być na zawsze pogrzebane, mówię: Popatrzcie na Polskę! Ponieważ tutaj w Polsce marzenia żyją”.

Podczas swojej długiej służby publicznej Pan Bush odwiedzał Chicago i złożył wizytę w siedzibie Związku Narodowego Polskiego. I spotkał się z serdecznym przyjęciem. Jako wiceprezydent przybył na uroczystości pogrzebowe Alojzego Mazewskiego, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego. I za to, za Jego szczere i serdeczne dla nas wsparcie, jesteśmy bardzo wdzięczni.

Z poważaniem,

Frank J. Spula

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej”

Na zdjęciu: Tablica pamiątkowa z wizyty George’a H.W. Busha w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago w 1986 roku. Był wtedy wiceprezydentem

fot.Ewa Malcher

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*