Kolędowanie z jubileuszowym Lajkonikiem

1

W niedzielne mroźne popołudnie w kościele św. Trójcy rozbrzmiała kolęda „Cicha noc” w wykonaniu ponad 130-osobowego Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”, który zgodnie z tradycją, ozdobił występem mszę św. w swojej intencji. Rok 2016 jest dla zespołu rokiem jubileuszowym. 25 lat temu w parafii na Trójcowie nieśmiało stawiało kroki 12 pierwszych tancerzy. Nikt wtedy nie przewidywał, że zespół rozrośnie się do obecnych rozmiarów i z sukcesem będzie występował na światowych scenach.

W tegorocznym nabożeństwie, do którego oprawę: czytania, służbę liturgiczną, śpiew i dary – przygotowali tancerze zespołu, uczestniczyli nie tylko rodzice i goście obecnych członków, ale także dwa małżeństwa tancerzy z Lajkonika, a także wielu byłych tancerzy, wśród których są i tacy, których dzieci śpiewają i tańczą w zespole.

Tradycja wspólnego kolędowania trwa od 1997 roku, a repertuar wzbogaca się rokrocznie o nowe kolędy i pastorałki, które raz nauczone, pozostają z zespołem na zawsze. Sukcesywnie zmieniają się tylko wykonawcy. Kolędowaniom od lat niezmiennie akompaniuje kierownik muzyczny – Marta Dudek, która wraz z Małgorzatą Łydą prowadzi śpiew w grupach dziecięcych. Najstarsza młodzież, choć nie ma regularnych zajęć ze śpiewu, zaprawiona w wieloletnim kolędowaniu, śpiewa już na głosy, służąc przykładem i inspirując młodszych wykonawców.

Uradowany z dziedzictwa, jakim jest Lajkonik, proboszcz, równocześnie dyrektor zespołu, ks. Andrzej Totzke, nazwał zespół „perłą Trójcowa”. Zapraszając grupę na środek kościoła, przekonał się, że ściśnięty wcześniej, niemal wkomponowany w obrazek szopki zespół, ledwo mieścił się w przejściu kościoła. Szpaler zamykali najstarsi tancerze, wśród których znaleźli się i tacy, jak Sebastian Cyran, którzy są w zespole niemal od początku.

Trójcowo jest dla Lajkonika domem od chwili powstania zespołu w 1991 roku. Domem, w którym zgodnie z tradycją należało wspólnie kolędować.

Po mszy św., zakończonej kolędą „Gdy się Chrystus rodzi”, uroczystości przeniosły się do podziemi kościoła. Tu, po wniesieniu symbolicznych świateł pokoju, na scenie zaprezentowały się grupy najstarsze, m.in. w polonezie „Bóg się rodzi” i mazurze „W dzień Bożego narodzenia”.

Grupy dziecięce, w tym najmłodsi w delikatnych strojach śnieżynek, zaśpiewały wzruszające kolędy i pastorałki dla małego Jezuska. Pastorałka „Przekażcie sobie znak pokoju” wykonana przez solistów i ok. 400-osobowy chór obecnych wycisnęła łzy wzruszenia i była tłem do wspólnych życzeń i dzielenia się opłatkiem. Życzeniami noworocznymi dzielimy z Państwem.

Dziękując za talent, wszelkie wsparcie, pomoc i dobro, jakie od rodzin lajkonikowych, naszych dobrodziejów i sponsorów otrzymujemy, już dziś zapraszam na 24 kwietnia 2016 r. do Copernicus Center, gdzie wspólnie z Państwem będziemy świętować jubileusz 25-lecia istnienia zespołu Lajkonik.

Więcej informacji o zespole na stronie: www.lajkonikchicago.us

Halina Misterka

  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*