Know-how dla polonijnych przedsiębiorców. Business Expo w Copernicus Center

Know-how dla polonijnych przedsiębiorców. Business Expo w Copernicus Center

Wśród 136 tys. prywatnych firm na rynku miejskim ponad 10 tys. jest zarejestrowanych przez polskich właścicieli. Targi przedsiębiorczości, których adresatem była polska grupa etniczna, odbyły się już po raz drugi. Chociaż jesteśmy wyraziści biznesowo na lokalnym rynku, ciągle możemy więcej. Do osób zainteresowanych otwarciem własnej firmy targi były znakomitym know-how.

Żadne biznesowe pytanie nie pozostało bez odpowiedzi

Żadne biznesowe pytanie nie pozostało bez odpowiedzi

Business Expo for the Polish Community otworzyła Grażyna Zajączkowska – dyrektor działu imigracyjnego Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego, organizacji będącej jednym z kilku znaczących organizatorów targów, które odbywały się pod auspicjami miejskiego departamentu ds. przedsiębiorczości (Chicago Department of Business Affairs).

Bogdan Pukszta, dyrektor wykonawczy Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, zwrócił uwagę, że było to już drugie spotkanie organizacji rządowych, miejskich i stanowych w progach Copernicus Foundation adresowane do polonijnego środowiska biznesowego z ofertą pomocy w rozwoju i stworzenia nowych miejsc pracy. Fachowa wiedza ma zaprocentować poczuciem stabilności i kontynuacją dobrej współpracy z miejskimi partnerami.

Wśród 136 tys. prywatnych biznesów na chicagowskim rynku ponad 10 tys. jest zarejestrowanych przez polskich właścicieli. To liczba pokaźna, świadcząca o tym, że jesteśmy widoczni biznesowo.

Roxanne Nava

Roxanne Nava

Roxanne Nava, szefowa małej miejskiej przedsiębiorczości, przypomniała, że 7 marca burmistrz Rahm Emanuel wydał oświadczenie, w którym podkreślił rolę tego typu firm oraz otwarcie na współpracę ze strony władz miasta, a także pomoc m.in. w uzyskaniu pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Podczas krótkiego wystąpienia Roxanne Nava wspomniała także o przypadającym w dniu targów Międzynarodowym Dniu Kobiet. Był to miły ukłon w stronę stowarzyszenia Kobiet w Biznesie, również reprezentowanego podczas targów.

Targi Business Expo for the Polish Community stworzyły możliwość tego, by zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej, dowiedzieć się jak odnowić czy przedłużyć licencję na prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie się udać po odpowiednie pozwolenie i kolejne licencje, a także znaleźć odpowiedzi na pytania: jak finansować małą przedsiębiorczość, jak interpretować i przestrzegać przepisów związanych z opodatkowaniem, jak stworzyć plan biznesowy dla własnej firmy.

Była szansa na wzięcie udziału w specjalnie przygotowanych seminariach, wśród których jedno poświęcone było prowadzeniu pracy z mediami społecznościowymi (Twitter, YouTube, Facebook, LinkedIn), inne – uzyskaniu stanowego finansowania na prowadzenie działalności gospodarczej.

Wśród wielu przybyłych gości swoją obecność zaznaczyli: radny John Arena, Bogdan Pukszta (Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza), Małgorzata Borysewicz (Up-to-Sound), Daniel Bara, Gary Kenzer (Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie) , Tetyana Didyk (PrimeCare), David Staudacher (Rada Miasta Chicago).

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski

Cincopa WordPress plugin

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*