Kierunek – Polska!

POLAND

W ramach programu edukacyjnego „Współczesna Polska – 25 lat demokracji” amerykańscy i polonijni dziennikarze spędzili tydzień w Polsce. Grupa odwiedziła Lublin, Kraków, Sandomierz, Oświęcim i Warszawę. Oprócz spotkań, sympozjów i warsztatów przedstawiciele mediów mieli okazję podziwiać piękno zabytków oraz spróbować lokalnych przysmaków.

W dniach od 30 sierpnia do 6 września br. grupa 10 dziennikarzy reprezentujących media amerykańskie i polonijne z Chicago, Nowego Jorku i Arizony odwiedziła Polskę. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele radia: Mary Conroy i Tatiana Kotasińska oraz serwisów prasowych: Joyce Duriga, Mary Massingale, Jola Plesiewicz, Daniel Pogorzelski, Mark Taylor, Mike Sula, Tomasz Deptuła i Nancy Wiechec. Część z nich nigdy wcześniej nie była w Polsce, niektórzy mają polskie korzenie, jeszcze inni zapamiętali jedynie wybiórcze fragmenty swoich podróży do kraju, którego tak naprawdę nigdy dobrze nie poznali.

Tegoroczna wizyta dziennikarzy była możliwa dzięki specjalnemu programowi edukacyjnemu – „Współczesna Polska – 25 lat demokracji”, który został stworzony ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i sfery zainteresowań tej grupy zawodowej. Autorami programu i organizatorami przedsięwzięcia byli: Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, reprezentowany przez Annę Tarnowską-Waszak oraz chicagowskie Towarzystwo Przyjaciół i Absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego prezesem jest Alicja Pożywio. Patronat medialny nad programem objął chicagowski „Dziennik Związkowy” – najstarsza na świecie gazeta codzienna wydawana w języku polskim.

Celem projektu była promocja Polski; organizatorzy zadbali, aby jego uczestnicy poprzez zwiedzanie, wykłady i spotkania mogli wyrobić sobie własną opinię na temat Polski i dynamicznych przemian demokratycznych, jakie dokonały się w kraju nad Wisłą na przestrzeni ostatnich 25 lat. Jednocześnie każdy z dziennikarzy biorących udział w programie miał za zadanie zdać relację z pobytu za pośrednictwem mediów, które reprezentuje. W ten sposób rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja promocji współczesnej Polski w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

O refleksjach i spostrzeżeniach uczestników projektu będziemy mogli już wkrótce przeczytać w lokalnej i krajowej prasie polonijnej oraz amerykańskiej. Zrealizowanie projektu „Współczesna Polska – 25 lat demokracji” było możliwe dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pełną relację z pobytu grupy amerykańskich i polonijnych dziennikarzy w Polsce znajdą Państwo za tydzień w „Dzienniku Związkowym”.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Nancy Wiechec

 • POLAND
 • POLAND
 • POLAND
 • POLAND
Categories: Polonia

Comments

 1. Kosakowska
  Kosakowska 14 września, 2015, 14:07

  Bardzo dobry kierunek BRAVO!!!
  Na zdjeciu Uniwersytet Jagielloński – warto dotknąć tę uczelnię. Polecam studium retoryki w ramach studiów podyplomowych są rewelacyjne. Gratuluję Joli pięknej prezentacji Rzeczpospolitej.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*