Karczewski: chcemy zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii

Karczewski: chcemy zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii

„Chcemy zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii; zrobimy to – nie symbolicznie o pięć czy dziesięć milionów złotych, ale znacząco” – zapowiedział w sobotę marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu.

„Polonia jest różna i zmienia się, a każdy kraj ma swoją specyfikę. Nam bardzo zależy, żeby państwa wzmacniać i inspirować do tego, żebyście się organizowali i pracowali wspólnie oraz myśleli o Polsce. To właściwie jest, ale potrzeba jeszcze większego wzmocnienia – większych pieniędzy. W tym roku mamy 75 milionów złotych. (…) Platforma Obywatelska przez osiem lat nie dodała do wydatków na ten cel ani złotówki” – mówił Karczewski, zwracając się do uczestników Forum.

Marszałek Senatu podkreślił również, że jego formacja polityczna „chce zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii”. „Na pewno to zrobimy i to nie symbolicznie, o pięć czy dziesięć milionów złotych, ale znacząco” – zadeklarował.

Zaznaczył również, że „będzie to także wsparcie dla Polonii amerykańskiej”. „Zmieniają się okoliczności i uwarunkowania. Stajemy się krajem bardziej zamożnym i będzie nas stać na znaczące zwiększenie finansowania działań polonijnych. (…) To bardzo ważne, gdyż widzimy, że chcą być państwo współodpowiedzialni za Polskę” – ocenił.

Wskazał, że hasło spotkania „+Wspólnie odpowiadamy za Polskę+, to sparafrazowane słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w październiku 1999 r. – o naszej wspólnej odpowiedzialności”.

„Zmieniamy Polskę, chcemy Polski, innej Polski, chcemy dobrej, silnej Polski. Już w kampanii wyborczej mówiliśmy, że to nie stanie się z dnia na dzień, nie stanie się za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie, to nie stanie się od razu, to będzie trwało. Są rzeczy, które trzeba i należy zrobić natychmiast, ale są też rzeczy, które trzeba robić pokornie i używać wielkiej dyplomacji żeby nie zepsuć spraw. Nie możemy wypowiedzieć wojny ani Białorusi, ani Litwie. Musimy prowadzić bardzo żmudną politykę dyplomatyczną” – mówił Karczewski.

Zaznaczył, że „nie można wystawić sztandaru, powiedzieć nie zgadzamy się i wypowiadamy wojnę, bo języka polskiego na Litwie nie będzie w ogóle”.

„Spory polityczne powinniśmy rozwiązywać w Polsce; potępiam tych, którzy jadą za granicę i krytykują to, co się dzieje w naszym kraju” – powiedział Karczewski.

„Spotykamy się z Polonią, żeby rozmawiać o wspólnej odpowiedzialności za Polskę. (…) Z państwa serc płyną sprawy wynikające z troski o nasz kraj – język, kulturę, trwałość wiary w młodym pokoleniu. (…) Kultura jest spoiwem, które nas zbliża, cementuje i, przed wszystkim, nas wzmacnia. Bez troski o jej wszystkie elementy na pewno stracimy polskość” – wspomniał zwracając się do uczestników spotkania Karczewski.

Marszałek Senatu podkreślił również, że „jest dumny z portretu Jana III Sobieskiego, który wisi w jego gabinecie”. „Wyeksponowałem go i oświetliłem, żeby każdy, kto wchodzi do mojego gabinetu, mógł podziwiać naszego bohatera” – wspomniał w odpowiedzi na wypowiedź jednej z uczestniczek Forum, która mówiła o niedocenianiu wielu bohaterów narodowych.

Karczewski mówił ponadto, że „spory polityczne powinny być rozwiązane w Polsce”. „Potępiam tych, którzy jadą za granicę i krytykują to, co się dzieje w naszym kraju. Nasze problemy powinniśmy rozwiązywać tu – na miejscu i tak będziemy robić”.

Dodał również, że „wszyscy wspólnie powinni dbać o Polskę i jej dobre imię”. „Zawsze powinniśmy reagować, gdy ktoś źle mówi o naszej ojczyźnie” – ocenił.

Marszałek Senatu RP był gościem XX Forum Polonijnego „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę” pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Forum, współorganizowane przez izbę wyższą polskiego parlamentu, odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zadeklarował, że za rok Senat również chętnie podejmie się roli współgospodarza. (PAP)

Na zdj.: Stanisław Karczewski fot.Tomasz Gzell/EPA

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*