Kandydat na radnego Casey Smagala: „Chcę być głosem Polonii”

Kandydat na radnego Casey Smagala: „Chcę być głosem Polonii”

Casey Smagala, kandydat na urząd radnego 39. okręgu miejskiego na północnym zachodzie Chicago, odwiedził we wtorek 22 stycznia siedzibę Związku Narodowego Polskiego. Smagala spotkał się z prezesem KPA i ZNP Frankiem Spulą i przedstawił swój program wyborczy w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym”.

39. okręg miejski na północnym zachodzie Chicago obejmuje m.in. dzielnicę Sauganash, gdzie znajduje się siedziba ZNP. W wyborach municypalnych w Chicago 26 lutego na urząd radnego 39. okręgu startuje obecnie czterech kandydatów. Długoletnia radna Margaret Laurino nie ubiega się o reelekcję. Kontrkandydatami Smagali są Robert Murphy, Joe Duplechin i Samantha Nugent.

30-letni Casey Smagala mieszka w 39. okręgu od ponad 10 lat, pochodzi z wielodzietnej rodziny robotniczej z małej miejscowości w Michigan. Od pięciu lat jest związany z Albany Park Community Center, organizacją działającej na rzecz bezrobotnych, imigrantów oraz mniejszości, gdzie pełni funkcję dyrektora ds. pozyskiwania funduszy. Jest przekonany, że jego doświadczenie w zbieraniu pieniędzy na prowadzenie kilkumilionowej organizacji non-profit zaowocuje rezultatami w zabieganiu o fundusze dla miasta i potrzeby mieszkańców 39. okręgu. Jest dumny ze swoich robotniczych korzeni, pracy z imigrantami oraz polskiego pochodzenia, które zawdzięcza swojemu pradziadkowi.

Casey Smagala z Frankiem Spulą, prezesem Kongresu Polsonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego i sekretarz krajową ZNP Alicją Kuklińską

Wśród największych problemów miasta i 39. okręgu Smagala wymienił: szkolnictwo, bezpieczeństwo i opodatkowanie małych przedsiębiorstw.

Zdaniem kandydata niski poziom szkolnictwa i nadmierne regulacje małych przedsiębiorstw są przyczyną wyprowadzania się ludności poza Chicago. Casey jest zwolennikiem publicznego szkolnictwa, chce podnieść jakość szkół dzielnicowych oraz uprościć przepisy podatkowe dla małych biznesów. Spadek przestępczości ma zamiar osiągnąć oferując specjalne programy dla zagrożonej młodzieży, zabiegając o więcej policji i walkę z nielegalną bronią na ulicach Chicago. Obiecuje również pracę na rzecz pozyskiwania wystarczających funduszy na usługi miejskie poprzez legalizację i opodatkowanie marihuany oraz kasyno w Chicago.

Kandydat powiedział „Dziennikowi Związkowemu”, że nadszedł czas, aby nie posiadająca przedstawicielstwa we władzach Chicago Polonia zjednoczyła się za jednym kandydatem, aby odzyskać swój wpływ w radzie miasta. „Mam nadzieję, że będę to ja. Pozwólcie mi być waszym głosem w radzie miasta”.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

 

Zdjęcia: Ewa Malcher

Categories: Polonia, wybory 2019

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*