Jedyny w Ameryce polski polonez niepodległościowy powstał w Chicago

Jedyny w Ameryce polski polonez niepodległościowy powstał w Chicago

Jarosław Gołembiowski
fot.Joanna Marszałek

O inspiracji do napisania utworu Polonia Restituta i staraniach o uratowanie kościoła św. Wojciecha mówił podczas konferencji prasowej w siedzibie Związku Narodowego Polskiego Jarosław Gołembiowski, kompozytor i pianista.

Spotkanie dla polonijnych mediów przed od dawna oczekiwanym koncertem Polonia Restituta, organizowanym w najbliższą niedzielę w kościele św. Wojciecha z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się 4 września w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) .

O inspiracji do napisania utworu Polonia Restituta, wyzwaniach w toku organizowania koncertów w miejscach sakralnych, dążeniu Polaków do niepodległości i walce Polonii o uratowanie kościoła św. Wojciecha mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Gołembiowski, kompozytor i pianista, założyciel i prezes The Chicago Chopin Society, organizator koncertu Polonia Restituta.

– O ile mi wiadomo, to już 107. polonez napisany na to szczególne wydarzenie – setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie jedyny w Ameryce – powiedział kompozytor o swoim utworze, którego światową premierę usłyszymy podczas koncertu.

Związek Narodowy Polski od początku jest zaangażowany w inicjatywę koncertu wraz z powołaną przez siebie organizacją Save St. Adalbert Church (Uratujmy Kościół Świętego Wojciecha). Dodatkowe informacje o koncercie znajdą Czytelnicy na s. 10 oraz w części IV na s. 12.

Joanna Marszałek

j.marszalek@zwiazkowy.com

fot.Dariusz Piłka

Categories: Polonia, save st adalbert

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*