James Pawelczyk wyróżniony przez ZPA

James Pawelczyk wyróżniony przez ZPA

Gościem honorowym dorocznego przyjęcia Zrzeszenia Polsko-Amerykańskiego w tym roku był doktor James Pawelczyk, astronauta – Polak w trzecim pokoleniu. Specjalna nagroda trafiła do rąk Arie i Bożeny Zweigów.

1

fot.Dariusz Lachowski

Trudno to sobie wyobrazić, lecz już od 92 lat Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie czynnie bierze udział w życiu społeczności polskiej w USA. Organizacja od początku swojego istnienia oferuje pomoc nowo przybyłym do Stanów Zjednoczonych.

Podczas niedzielnej uroczystości wręczono nagrodę Solidarity Award dla Arie i Bożeny Zweig za wieloletnie wspieranie działań Zrzeszenia, a także aktywne promowanie kultury polskiej w USA.

Gościem i prelegentem uroczystości był dr James Pawelczyk, astronauta polskiego pochodzenia. Pawelczyk opowiadał o swoich doświadczeniach z przygotowań i treningów do lotu na orbitę okołoziemską, o historii otrzymania biało-czerwonej flagi od prezydenta RP, którą zabrał ze sobą w kosmos w 1998 roku. Nie zabrakło w wystąpieniu doktora Pawelczyka słów podkreślających jego polskie pochodzenie, a także bardzo personalnych wspomnień dziadków.

James Pawelczyk chętnie odpowiadał na pytania, a także dziękował za możliwość uczestniczenia w uroczystości. Na zakończenie spotkania znalazł też czas na wspólne fotografie i autografy.

W spotkaniu uczestniczyli także: Bruce Rauner – republikański kandydat na gubernatora stanu Illinois, republikański kandydat na kongresmana – Bob Dold, dyrektor organizacji PAL-PAC – Elżbieta Gołębiewska oraz członkowie zarządu Zrzeszenia Polsko-Amerykańskiego.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski

Cincopa WordPress plugin

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*