Imponująca pomoc od Fundacji Parafii Strzelce Wielkie

DSC_9776

Owocem dziesięciu lat charytatywnej działalności chicagowskiej Fundacji Parafii Strzelce Wielkie jest pomoc dla Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej o wartości około 500 tysięcy dolarów. Środki te zostały przeznaczone na wyposażenie wybudowanego w 2005 r. w Strzelcach Wielkich nowego kościoła.

Z tej okazji w miniony weekend odbyły się w Chicago uroczystości jubileuszowe, na które złożył się sobotni bankiet w salach Jolly Inn oraz niedzielna msza święta odprawiona w kościele św. Franciszka Borgiasza w intencji zmarłych i żyjących członków fundacji.

W uroczystościach jubileuszowych kierowanej przez Stanisława Chwałę organizacji uczestniczył kustosz sanktuarium ks. dziekan Stanisław Tabiś oraz wójt gminy Szczurowa Marian Zalewski.

W imieniu samorządu gminy Szczurowa, na terenie której znajdują się Strzelce Wielkie oraz jej mieszkańców wójt przekazał okolicznościową proklamację z podziękowaniami dla chicagowskich działaczy i całej Polonii za okazaną pomoc i wsparcie przy budowie i wyposażaniu świątyni.

Kiedy ta idea się rodziła, wydawała się realna, ale że stanie się to w tak szybkim czasie, to osobiście nie sądziłem. Coś chyba za tym jeszcze stało, że potrafiliście darem własnych serc pomóc w zrealizowaniu tego pięknego dzieła. Mamy sanktuarium, którym szczycimy się w Polsce. Poza tym, że promuje waszą małą ojczyznę, to również całą gminę i diecezję tarnowską – powiedział wójt Zalewski.

Do tych gratulacji i podziękowań dołączył kustosz sanktuarium. Ks. dziekan Stanisław Tabiś przypomniał, że dzięki pomocy Towarzystwa Strzelce Wielkie i lokalnej społeczności świątynia została wybudowana w ciągu zaledwie pięciu lat. Kościół został konsekrowany w 2005 r. przez biskupa Wiktora Skworca. Ówczesny przewodniczący Komitetu Budowy Kościoła Stanisław Chwała zadeklarował wtedy, że w dalszym ciągu będą wspierać to wszystko, co należy w nowym kościele jeszcze zrobić, aby go odpowiednio wyposażyć.

Rzeczywiście dotrzymali umowy i od 10 lat nieprzerwanie wspierają wyposażanie kościoła, który w 2011 r. został wyniesiony do godności sanktuarium – powiedział ks. Tabiś.

Przewodniczący fundacji Stanisław Chwała, dziękując wszystkim wolontariuszom za pracę na rzecz organizacji, szczególnie serdeczne podziękowania skierował do osób, które z wielkim zaangażowaniem wspierają organizację, a nie są jej członkami. W wielu przypadkach nawet nie pochodzą ze Strzelec Wielkich. Liczne grono tych osób zostało uhonorowane okolicznościowymi dyplomami. Toast w intencji wszystkich działaczy i uczestników jubileuszu wzniósł przewodniczący obchodów Kazimierz Kudła. Bankiet prowadził red. Sławomir Budzik. Zgromadzeni obejrzeli 20-minutowy film ukazujący historię budowy świątyni. Uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych członków organizacji. Bankiet zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach kapeli muzycznej Jerzego Czubackiego.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 • DSC_9897
 • DSC_9879
 • DSC_9802
 • DSC_9776
 • DSC_9760
 • DSC_9746
 • DSC_9654
 • DSC_9628
 • DSC_9622
 • DSC_9605
 • DSC_9595
 • DSC_9661
Categories: Polonia

Comments

 1. I'm
  I'm 17 stycznia, 2016, 21:22

  Bedzie na nowego Mercedesa dla proboszcza

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*