REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaIle kosztuje parada?

Ile kosztuje parada?

-

fot.Dariusz Lachowski
fot.Dariusz Lachowski

Ostatnie przygotowania do święta polskości w Chicago

6 maja w centrum Chicago, po raz 126. przejdzie polonijna Parada 3 Maja. O wyzwaniach związanych z jej organizacją, planowanej trasie i świętowaniu polskości, z wiceprezes komitetu organizacyjnego Łucją Mirowską-Kopeć rozmawia Grzegorz Dziedzic.

REKLAMA

Grzegorz Dziedzic: Przed nami tegoroczna Parada 3 Maja. Na jakim etapie są przygotowania?

Łucja Mirowska-Kopeć: Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowań. Wybrana jest królowa parady, marszałek, wicemarszałkowie oraz hasło tegorocznej Parady 3. Maja. Wszystkie techniczne ustalenia z władzami miasta zostały sfinalizowane. Do 15 kwietnia czekamy na zgłoszenia grup marszowych. Wciąż szukamy sponsorów, którzy za miejsce na czele parady i lepszą ekspozycję gotowi są wpłacić odpowiednią donację i pomóc w finansowaniu parady.

Parada to potężne przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. Jakie są najtrudniejsze wyzwania, przed którymi stoicie Państwo jako organizatorzy?

– Przede wszystkim negocjacje z władzami miasta, w tym ustalenie trasy, uzyskanie stosownych pozwoleń i ubezpieczeń oraz odpowiednia ochrona uczestników parady. Niełatwe jest też ustawienie grup marszowych w takiej kolejności, która wszystkim pasuje. Co roku apelujemy, aby nie przekraczać terminu zgłoszeń. Tylko w ten sposób możemy zapewnić Państwu miejsce dopasowane do Waszych oczekiwań i potrzeb. Trzecia sprawa to finanse. Nie dysponujemy niestety kwotami, jakie zwykle wydają na swoje parady inne grupy etniczne, w związku z czym zmuszeni jesteśmy do bardzo oszczędnego gospodarowania środkami finansowymi przeznaczonymi na paradę. Wyzwanie numer jeden to oczywiście piękna pogoda w dniu parady, ale jej załatwieniem zajmuje się nasz kapelan, ks. Ryszard Miłek.

Parada przyciąga co roku tysiące Polaków. Czy jest ona zabezpieczona pod kątem działań antyterrorystycznych? Czy maszerując możemy czuć się bezpieczni?

– Oczywiście, że tak. Ochroną parady zajmuje się chicagowska policja. Wykupiliśmy specjalne ubezpieczenie na wypadek ataku terrorystycznego. Podczas parady obowiązywać będą specjalne obostrzenia dotyczące rozmiarów toreb i plecaków – i będą one surowo przestrzegane. Dodatkowo, podczas parady obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo uczestników, choć nie jest związane z terroryzmem.

Zeszłoroczna trasa była trafnym wyborem. Przejście po ulicy State przyciągnęło sporo widzów, a węższa ulica spowodowała, że parada wydawała się jeszcze większa i liczniejsza niż w rzeczywistości. Skąd zatem decyzja o powrocie na Columbus Drive?

– Dwa lata temu parada przeszła po ulicy Dearborn, w zeszłym roku po ulicy State, w tym roku wracamy rzeczywiście na Columbus Drive. Powodem są pieniądze, za przejście ulicą State musielibyśmy zapłacić dodatkowo 22 tys. dolarów. Nie mamy tych pieniędzy, więc zdecydowaliśmy się na powrót na starą trasę. Gdyby w przyszłym roku znaleźli się sponsorzy gotowi wyłożyć wymaganą sumę, z radością wrócilibyśmy na ulicę State. Natomiast przemarsz po Columbus Drive ma swoich zwolenników. Ulica jest szersza, w związku z czym udział w paradzie będą mogły wziąć konie, a kilka grup marszowych chciałoby przejechać zaprzęgami i bryczkami. W pobliżu Columbus Drive łatwiej jest też zaparkować, a parkingi są tańsze.

Czy parada będzie różniła się od zeszłorocznej edycji?

– W zeszłym roku na State obowiązywał zakaz dotyczący psów, w tym roku na paradę będzie można przyjść ze swoim czworonogiem, oczywiście pies musi być na smyczy i w kagańcu. Pamiętajmy oczywiście, aby po naszym ulubieńcu posprzątać. Łatwiejsze będzie też przygotowanie i dekoracja pojazdów i rydwanów. W ubiegłym roku, z uwagi na przechodzące nad ulicą wiadukty obowiązywały ograniczenia dotyczące wysokości dekoracji, w tym roku panuje większa dowolność.

Bezpośrednia transmisja zeszłorocznej parady w TV Polonia była strzałem w dziesiątkę? Czy i w tym roku paradę będzie można śledzić w telewizji w czasie rzeczywistym?

– W tym roku TV Polonia nie była zainteresowana bezpośrednią transmisją parady. Podejrzewamy, że powodem są zbyt wysokie koszty transmisji. Będą ją nagrywać lokalne polonijne telewizje, a relację z parady będzie można na żywo obejrzeć w internecie.

Czy możemy spodziewać się transmisji w mediach amerykańskich?

– Przed trzema laty prowadziliśmy w tej sprawie z kanałem 5. negocjacje, ale sprawa rozbiła się o finanse. Transmisja na żywo lub w najlepszym czasie antenowym kosztowała ponad 30 tys. dolarów za godzinę. To przekracza nasze możliwości. Gdyby polonijne firmy zechciały wykupić spoty reklamowe w lokalnej amerykańskiej stacji telewizyjnej, taka transmisja byłaby możliwa. Może w przyszłym roku…

Dlaczego polonijna parada jest traktowana przez chicagowskie telewizje jako wydarzenie drugorzędne? Jesteśmy jedną z najliczniejszych grup etnicznych w Chicago.

– Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć. Na pewno nie mamy, jako Polonia, żadnej reprezentacji politycznej we władzach miejskich, powiatowych i stanowych. Niestety, z tego powodu znaczenie Polonii w Chicago jest marginalne. Nikt nie reprezentuje naszych interesów, nikt się za Polakami w Chicago nie wstawia. Gdybyśmy mieli, jako grupa etniczna, reprezentację polityczną, Parada 3 Maja odbiłaby się szerszym echem w środowisku amerykańskim.

Przecież Parada 3 Maja to świetna okazja do zbudowania polonijnego wizerunku…

– Osoby, które obserwują naszą paradę są zadziwione jej rozmachem, kolorytem i pięknem. Szkoda, że nie będzie można obejrzeć parady w mediach głównego nurtu. Ale nie zapominajmy, że obecnie, w dobie mediów społecznościowych i internetu, obejrzenie parady nie stanowi problemu. Kto będzie chciał ją zobaczyć, bez trudu ją znajdzie.

Czy polonijna parada jest polityczna czy apolityczna?

– Parada jest przede wszystkim demonstracją polskości oraz sposobem na uczczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej na świecie i pierwszej w Europie. Konstytucja wiąże się oczywiście w bezpośredni sposób z polityką, ale nasza manifestacja polityczna ogranicza się do okazania radości z powodu rocznicy jej uchwalenia i faktu, że Polska jest państwem demokratycznym. Cieszymy się, że możemy podczas parady zaprezentować polską kulturę, historię i polskie tradycje. Podkreślę, że parada jest dla wszystkich, bez względu na poglądy i sympatie polityczne. Można przecież zaprezentować swoje przekonania, przy okazji nie obrażając politycznych przeciwników.

Porozmawiajmy o pieniądzach. Skąd pochodzą fundusze na Paradę 3 Maja i ile ona kosztuje?

– Ze wszystkimi opłatami miejskimi, ubezpieczeniami, opłatą za nagłośnienie i trybunę honorową, całkowity koszt parady powinien wynieść 35 tys. dolarów. Pieniądze te pochodzą z dotacji grup uczestniczących w paradzie. Niektóre z tych grup, oprócz wymaganych opłat, wpłacają większe kwoty i w ten sposób zostają sponsorami tego największego polonijnego wydarzenia w Chicago.

Czy możemy w tym roku spodziewać się gości specjalnych? Polityków największego kalibru?

– Swoją obecność potwierdziła senator RP pani Maria Anna Anders. Będzie również ambasador USA w Warszawie. Jeśli chodzi o polityków amerykańskich, zaprosiliśmy gubernatora Raunera i burmistrza Emanuela, ale żaden nie potwierdził jeszcze uczestnictwa w paradzie. Wysłaliśmy im zaproszenia imienne i czekamy na odpowiedź.

W jaki sposób można dołączyć do parady?

– Najłatwiej zgłosić jest swój udział odwiedzając naszą stronę internetową – www.may3parade.org. Ze strony należy ściągnąć formularz zgłoszeniowy, który wraz z opłatą za uczestnictwo należy przesłać na adres Związku Kubów Polskich lub przynieść do jego siedziby. Termin zgłoszeń mija 15 kwietnia, zgłoszenia przyjmujemy na podstawie stempla pocztowego. Po tym terminie kolejność grup marszowych zostaje ostatecznie ustalona i nie możemy jej zmienić. Zgłoszenia, które nadejdą po 15 kwietnia będą oczywiście przyjęte, ale grupy te mogą liczyć na miejsca znajdujące się na końcu parady.

Jak można pomóc przy organizacji tegorocznej parady?

– Potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji parady oraz podczas jej trwania. Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 21 lat. Jedynym wymogiem jest ogólna sprawność fizyczna, ponieważ wolontariusz muszą być w stanie wytrzymać „na nogach” około sześć godzin. Bardzo prosimy o pomoc i zapraszamy wszystkich chętnych.

Zatem – do zobaczenia 6 maja na chicagowskiej Paradzie 3 Maja

– Zapraszamy serdecznie wszystkich rodaków do uczestnictwa i obejrzenia tegorocznej Parady. 6 maja spotkajmy się na Columbus Drive i pokażmy, jak pięknie świętujemy naszą polskość. Do zobaczenia na paradzie!

REKLAMA

2091192040 views

REKLAMA

2091192342 views

REKLAMA

2092988801 views

REKLAMA

2091192623 views

REKLAMA

2091192770 views

REKLAMA

2091192918 views