II tura wyborów prezydenckich. Głos ważny – jeden znak X przy jednym nazwisku

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

Wyborcy, którzy zarejestrowali się przed pierwszą turą automatycznie mają prawo głosu w turze drugiej. Obowiązuje ich tak sama lokalizacja komisji, jak podczas pierwszego głosowania. Ci, którzy mimo rejestracji w pierwszej turze, nie przyszli głosować, nadal mogą zagłosować w drugiej turze, w USA 23 maja, czyli w najbliższą sobotę.

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną białą kartkę z nazwiskami dwóch kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta: Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Możemy zagłosować tylko na jednego z kandydatów; aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy jego nazwisku.

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się: Andrzej Duda (PiS) – który wygrał pierwszą turę z wynikiem 34,76 proc. ważnych głosów oraz ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), który otrzymał 33,77 proc. ważnych głosów.

Druga tura wyborów prezydenckich jest rozstrzygająca, wygra ją ten kandydat, który otrzyma więcej głosów.

Aby otrzymać kartę do głosowania, w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy umieszczeni w spisie wyborców, musimy przedstawić komisji dokument tożsamości. Może to być np. dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem – przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Beata Tokaj.

Na karcie nazwiska kandydatów będą podane w kolejności alfabetycznej. Karta do głosowania będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Wybór więcej niż jednego kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Podobnie, jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Nieważność głosu spowodują np. zakreślenia w kratce (inne niż jeden znak X) lub jej zamazanie.

Kartę do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

W drugiej turze, podobnie jak w pierwszej, do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców.

Po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów w Dzienniku Ustaw będą jeszcze trzy dni na składanie protestów wyborczych. Sąd Najwyższy ma 30 dni – liczonych od ogłoszenia wyników wyborów – na rozpoznanie tych protestów i rozstrzygnięcie, czy wybory prezydenta były ważne. Jeśli wybory prezydenta będą ważne, prezydent elekt zostanie zaprzysiężony w dniu, kiedy kończy się pięcioletnia kadencja ustępującego prezydenta, czyli 6 sierpnia. Jeśli SN rozstrzygnie, że wybory są nieważne, marszałek Sejmu zarządza nowe wybory. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Comments

  1. A teraz - DO BOJU!!!
    A teraz - DO BOJU!!! 22 maja, 2015, 12:12

    Macie AUTA? Zabierzcie na wybory wszystkich leniwych i niezdecydowanych. Pełna mobilizacja. To jest wojna. Ojczyzna wzywa. WSIowy musi odejść.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*