II Polish Fest przy szkole St. Alphonsus dużym sukcesem

II Polish Fest przy szkole St. Alphonsus dużym sukcesem

Polski festyn rodzinny organizowany w Prospect Heights przy amerykańskiej parafii i szkole katolickiej Saint Alphonsus Liguori, który odbył się drugiego czerwca czerwca okazał się dużym sukcesem.

Szkoła katolicka Saint Alphonsus Liguori, która jeszcze kilka lat temu stała przed problemem zamknięcia, dzisiaj tętni życiem i przyciąga nowe rodziny oferując wspaniały program nauczania dla dzieci i młodzieży od przedszkola do ósmej klasy szkoły podstawowej.

Dyrektor szkoły Lindzie Chorazy udało się wyprowadzić szkołę z problemów finansowych i otworzyć drzwi dla rodzin pragnących zapewnić swoim dzieciom nie tylko dostęp do edukacji, lecz również wychowanie w oparciu o wartości chrześcijańskie.

Szkoła Saint Alphonsus Liguori w Prospect Heights jest amerykańską szkołą katolicką, w której dominują Amerykanie oraz Amerykanie polskiego pochodzenia nie posługujący się językiem polskim. O polskich tradycjach słyszeli z ust swoich rodziców lub przodków. Współpraca społeczności szkolnej i parafialnej to cudowna siła, której efektem jest Polish Fest – rodzinny festiwal, który zbliżył do siebie starą i nową Polonię.

Do szkoły dołącza coraz więcej młodych polskich rodzin. Tym samym młodzi Polacy poprzez język i pielęgnowanie polskich tradycji przybliżają tym starszym wspomnienia wyniesione z rodzinnego domu i niejednokrotnie są odpowiedzią na poszukiwanie powrotu do polskich korzeni.

Festiwal cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Występy polskich zespołów muzycznych, pyszne polskie jedzenie, obecność polskiej grupy rekonstrukcji historycznej, grup regionalnych oraz wystawców z polskimi wyrobami wywołały zachwyt i wzruszenie.

Idea zbliżenia starej i nowej Polonii zainteresowała również wicekonsula Piotra Semeniuka, który zaszczycił swoją obecnością wraz z gościem z Polski, dyrektorem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Łukaszem Wojdygą. Obaj podkreślali, jak ważne jest pielęgnowanie polskiej kultury wśród Polonii. Już teraz zapraszamy wszystkich za rok na III Polish Fest, który odbędzie się 1 czerwca, 2019.

Komitet organizacyjny Polish Fest

fot.arch. szkoły

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
  • 8
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*