I Polonijny Kongres o Rodzinie obraduje w Chicago

I Polonijny Kongres o Rodzinie obraduje w Chicago

Kilkadziesiąt spotkań rekolekcyjnych, seminariów, wykładów, pokazów filmowych i występów artystycznych polonijnych zespołów ludowych złoży się na dwutygodniowy I Polonijny Kongres o Rodzinie zorganizowany pod hasłem „Rodzina Bogiem silna – mocą Polonii”.

Na czele procesji o. Jerzy Karpiński oraz ks. profesor Marek Dziewiecki, z lewej

Na czele procesji o. Jerzy Karpiński oraz ks. profesor Marek Dziewiecki, z lewej

W inauguracji kongresu zorganizowanego przez działającą przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym Fundację Silna Rodzina uczestniczył Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Wypych i ks. profesor Marek Dziewiecki, znakomity mówca i znawca problematyki jedności rodziny i małżeństwa, krajowy duszpasterz powołań i wicedyrektor Europejskiego Centrum Powołań, który będzie głosił nauki rekolekcyjne.

– Dla nas i dla parafii św. Władysława jest zaszczytem gościć uczestników kongresu w murach naszej świątyni – powiedział proboszcz parafii o. Marek Janowski, wyrażając jednocześnie nadzieję, że I Polonijny Kongres o Rodzinie będzie do tej pory stałym punktem duchowej panoramy Polonii i przyniesie wiele owoców ku pożytkowi dusz i radości Kościoła.

Duchowy opiekun i koordynator kongresu – jezuita o. Jerzy Karpiński przyznał, że zaproszenie księdza profesora do prowadzenia kongresowych rekolekcji graniczyło z cudem, bo propozycję należy kierować z przynajmniej dwuletnim wyprzedzeniem, a organizatorzy wystosowali ją trzy miesiące temu. Została przyjęta, bo ks. Dziewiecki miał akurat wolny dwutygodniowy termin. Zdaniem księdza Jerzego to znak, że jeden z najwybitniejszych mówców i znawców problemów rodziny mógł zagościć w Chicago.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z wiernymi, podczas którego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Polonia"

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z wiernymi, podczas którego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Polonia”

Ks. profesor Marek Dziewiecki stwierdził, że kongres jest szczególny chociażby z tej przyczyny, iż poświęcony został problemom małżeństwa i rodziny, które w obecnej dobie są bardzo mocno zagrożone.

– Świat pogański i ateistyczny, który tak się narzuca nam chrześcijanom w ostatnim czasie, walczy z małżeństwem i rodziną, walczy z miłością, czystością, wiernością. Promuje feminizm, czyli walkę kobiet z mężczyznami, promuje homoseksualizm, czyli izolowanie kobiet od mężczyzn i kierowanie się jedynie popędem, a nie miłością, odpowiedzialnością i płodnością – mówił ks. profesor Marek Dziewiecki. Duszpasterz z uznaniem mówił o małżeństwach i rodzinach, które pomimo emigracyjnej rozłąki potrafią zachować jedność. Wskazał na dużą rolę księży i zakonników w podtrzymywaniu tej jedności poprzez udzielanie duchowego wsparcia w momentach kryzysowych.

W najbliższą niedzielę gość kongresu spotka się z wiernymi na południu naszej metropolii. Zakończenie kongresu przewidziano na 2 marca. Odbędzie się ono podczas uroczystego nabożeństwa w kościele Św. Trójcy. Szczegółowy plan kongresowych rekolekcji, zajęć i warsztatów można znaleźć na stronie: www.strongfamily.com

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*