I Forum Polonii Amerykańskiej… na Podkarpaciu

Goście z województwa podkarpackiego z wizytą w Chicago na zaproszenie Kongresu Polonii Amerykańskiej fot.arch. KPA

Goście z województwa podkarpackiego z wizytą w Chicago na zaproszenie Kongresu Polonii Amerykańskiej fot.arch. KPA

Organizacja I Forum Polonii Amerykańskiej to inicjatywa Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, której celem jest rozwój bezpośrednich kontaktów Polonii amerykańskiej z Polską i Polakami oraz promocja województwa podkarpackiego jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz przyjaznego dla biznesu.

Uczestnikami przedsięwzięcia będą członkowie Kongresu Polonii Amerykańskiej, przedstawiciele innych polonijnych organizacji z Ameryki Północnej oraz przedstawiciele polonijnego biznesu z USA i Kanady. I Forum Polonii Amerykańskiej odbędzie w ostatnim tygodniu lipca 2016 roku.

– To wydarzenie już można uznać za historyczne. Jako organizacja Kongres Polonii Amerykańskiej bierze udział w takim wydarzeniu w Polsce po raz pierwszy, ponieważ z takim zaproszeniem Polska nigdy wcześniej nie występowała. Kongres wprawdzie od lat brał udział w prywatnych rozmowach, nawet na zaproszenie ministerstw, ale teraz będziemy mogli wystąpić oficjalnie jako organizacja polonijna – przyznaje prezes KPA Frank Spula. – To bezprecedensowe zaproszenie od województwa podkarpackiego pozwoli polonijnym organizacjom i polonijnym przedsiębiorcom uzyskać dokładniejszy wgląd w to, co obecnie dzieje się w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszym najważniejszym celem wyjazdu na forum jest polepszenie współpracy między polskimi a amerykańskimi biznesmenami. Choć poziom ten i obecnie jest wysoki, to wcale nie znaczy, że współpraca nie może być jeszcze lepsza. Amerykańska Polonia musi więc poznać obecne warunki gospodarcze w Polsce, które przecież ciągle ulegają zmianie, by móc podejmować decyzje o zwiększeniu zaangażowania inwestycyjnego nad Wisłą.

Polityka polonijna

Województwo podkarpackie w sposób szczególny jest związane z Polonią ze względu na znaczny poziom migracji do USA mieszkańców tego regionu oraz powiązania gospodarczo-handlowe. Województwo wiedzie prym w Polsce pod względem wysokości eksportu do USA. Również największe inwestycje na Podkarpaciu pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie zainwestowali m.in. w przedsiębiorstwa zajmujące się przemysłem lotniczym, oponiarskim i produkcją części samochodowych.

Program forum przewiduje organizację kilku części tematycznych. Pierwszą z nich będzie panel poświęcony polityce polonijnej (26-27 lipca), w ramach którego odbędą się dyskusje na temat rozwoju kontaktów Polonii z macierzą poprzez współpracę z instytucjami i organizacjami państwowymi, samorządowymi oraz gospodarczymi. Istotnym elementem tego panelu będzie organizacja w Rzeszowie posiedzenia dyrektorów krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej. Obrady kongresu nigdy do tej pory nie odbywały się poza terenem Ameryki, a ich organizacja będzie wydarzeniem bezprecedensowym w ponad 70-letniej działalności KPA. W uroczystym otwarciu wydarzenia wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych i centralnych. Tego dnia będzie miała miejsce ceremonia wręczenia odznaczeń za zasługi dla wybitnych działaczy polonijnych. Wieczornym punktem programu będzie uroczysty koncert w Filharmonii Podkarpackiej, który zostanie zwieńczony bankietem.

Panel gospodarczy

Kolejny panel będzie poświęcony tematyce gospodarczej. Obrady odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, największym i najnowocześniejszym kompleksie konferencyjno-wystawienniczym w regionie. Na gospodarczą część programu będzie się też składać objazd studyjny po obszarach o podwyższonej aktywności ekonomicznej i wizyty w firmach z branż, które stanowią specjalizacje województwa. Najważniejszymi punktami programu będzie wizyta w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce, gdzie odbędzie się prezentacja potencjału gospodarczego regionu oraz inteligentnych specjalizacji województwa: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, informacja i telekomunikacja (ICT). Przewidziano wizytę w SSE w Mielcu, najstarszej strefie ekonomicznej w Polsce. W ramach tego punktu programu uczestnicy forum odwiedzą firmy zlokalizowane na terenie mieleckiej strefy, z uwzględnieniem Polskich Zakładów Lotniczych (Sikorsky Aircraft Corporation), które są największym w Polsce producentem samolotów, a tym także śmigłowca Black Hawk. W kolejnym dniu odbędzie się konferencja „Ja dla Polski – Polska dla mnie”, podczas której poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in. znaczenia polonijnych liderów w budowaniu silnych relacji gospodarczych oraz integracji polskich i polonijnych środowisk gospodarczych.

Potencjał turystyczny Podkarpacia

Jak zapewniają organizatorzy, uczestnicy forum będą mieli także możliwość poznania wielokulturowego charakteru województwa podkarpackiego. Organizacja objazdu po największych atrakcjach turystyczno-kulturowych regionu pozwoli z jednej strony na pokazanie potencjału turystycznego Podkarpacia, z drugiej zaś ma przybliżyć Polonii niekiedy zapomnianą już polską historię, kulturę i tradycję. W ramach dwudniowego objazdu organizatorzy planują zaprezentować przykłady obiektów architektury drewnianej, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów pejzażu architektonicznego i kulturowego regionu. O wyjątkowości tego typu budownictwa w skali europejskiej stanowi fakt, że 6 obiektów zostało wypisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W pierwszym dniu objazdu uczestnicy forum odwiedzą Krosno, Sanok i Bieszczady, zaś w drugim Przemyśl i Roztocze.

Termin przedsięwzięcia został ustalony na ostatni tydzień lipca ze względu na fakt, że w tym czasie będą się odbywać Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, dzięki czemu przebywający w Polsce polonijni uczestnicy forum będą mogli skorzystać z okazji i wziąć udział w uroczystościach w Krakowie. Zgodnie z programem ŚDM w niedzielę, 31 lipca, będzie odbywać się najważniejsza część spotkania z Ojcem Świętym – msza posłania.

Udział w forum bezpłatny

Grupą docelową forum jest 100 przedstawicieli Polonii z USA i Kanady. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają przedstawicieli organizacji polonijnych, polonijnych przedsiębiorców oraz reprezentantów instytucji okołobiznesowych. Bardzo zależy im także na udziale w części gospodarczej młodych liderów gospodarczych. Procentowy udział uczestników forum został określony na 80 proc. gości z USA oraz 20 proc. z Kanady.

– Na to bezprecedensowe wydarzenie z całą pewnością wyślemy silną reprezentację Polonii – zapewnia prezes KPA Frank Spula.

Andrzej Kazimierczak

a.kazimierczak@zwiazkowy.com

fot.arch. KPA

 • 12657986_10154009735024658_2933568702695512400_o
 • 12697167_10154009734334658_6641497825018054673_o
 • 12697167_10154009734354658_453375492450573516_o
 • 12697495_10154009737469658_6760106641060350387_o
 • 12710863_10154009736459658_7363106824034797977_o
 • 12710891_10154009736604658_2630726734096567184_o
Categories: Polonia

Comments

 1. Old Horse
  Old Horse 18 lipca, 2016, 06:17

  OK – Wiele słów , uścisków dłoni i tak poza tym
  zero informacji o tym co przygotowuje ta normalna
  społeczność na Podkarpaciu.
  I tak im bliżej Kongresu tu ciszej nad Kongresem,
  nawet to aby zdobyć program trzeba się natrudzić aby
  go odszukać w internecie , chyba że to tylko moje odczucie
  czy naprawdę się mylę???

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*