Historyczna pasja Alexa Fila

Historyczna pasja Alexa Fila

Dwunastoletniego Alexa zafascynowała historia rodzinna opowiadająca o pradziadku walczącym i rannym podczas drugiej wojny światowej. Gdy nauczyciel dał mu wolny wybór przygotowania prezentacji na temat powiązany z korzeniami lub zainteresowaniami ucznia, decyzja Alexa była natychmiastowa – druga wojna światowa i związane z tym losy Polski.
Prezentacja oparta została na faktach odnalezionych w książkach, pamiętnikach i wspomnieniach rodziny. Alex Fil urodził się w Stanach Zjednoczonych i miał niewiele szans na kontakt z historią Polski. Mimo to bardzo przejął się losami osieroconych dzieci i ludzi pozbawionych dachu nad głową, uciekających w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Szóstoklasista swoją prezentację przedstawił najpierw przed komisją w szkole Montessori Academy of North Hoffman w Hoffman Estates, a następnie przed dyrekcją i uczniami. To, co zwracało szczególną uwagę, to rekwizyty, których Alex użył przy prezentacji: chełm na głowie, torba wojskowa na ramieniu, pas żołnierski z saperką i bagnetem. Eksponatów użyczył Alexowi Wojtek Świć, który w tym roku wstąpił do nowej grupy rekonstrukcyjnej 5. Kresowej Dywizji Piechoty w Barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pasjonat wraz z czterema kolegami chce kontynuować pamięć i tradycje historyczne w szkołach, na piknikach polonijnych oraz na pokazach batalistycznych.
Alexowi serdecznie gratulujemy udanej prezentacji i historycznej pasji, a nowo powstałej historycznej grupie rekonstrukcyjnej życzymy samych sukcesów. (inf. wł.)

Alex podczas prezentacji

Członkowie Rekonstrukcyjnej 5-ej Kresowej Dywizjii Piechoty

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*