Harcerskie „Betlejemskie Światło Pokoju” w Konsulacie RP

Harcerskie „Betlejemskie Światło Pokoju” w Konsulacie RP

Z hasłem: “Wyjdź z cienia, pokaż dobro” polonijni harcerze przynieśli do konsulatu RP w Wietrznym Mieście “Betlejemskie Światło Pokoju”

_DSC0085

Za sprawą polonijnych harcerzy, 19 grudnia „Betlejemskie Światło Pokoju” dotarło do Konsulatu Generalnego RP w Wietrznym Mieście

Akcja została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriacką telewizję i radio, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób będących w potrzebie. Od tej pory przed Bożym Narodzeniem młody człowiek wybrany przez austriackie media odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem skąd ogień trafia do Wiednia, a następnie skauci z całego świata docierają z nim do różnych środowisk w swoich krajach.

Związek Harecerstwa Polskiego jako jedno z ogniw uczestniczy w betlejemskiej sztafecie.

Do Stanów Zjednoczonych ogień dociera od 2001 roku. Po zamachu w Nowym Jorku skauci kanadyjscy przynieśli je do strefy “0”. W sztafecie betlejemskiej w USA biorą udział nie tylko skauci amerykańscy, ale także litewscy, łotewscy, ukraińscy i polscy harcerze.

_DSC0100

Bombka z harcerskim zawołaniem “Czuwaj” zawisła na choince w konsulacie

– My, harcerze roznosząc betlejemski ogień po całym kraju i przekazując go do różnych instytucji, organizacji i osób prywatnych, aby zagościł na świątecznych stołach, pełnimy służbę, ulepszamy świat niosąc znak pokoju i braterstwa – powiedziała druhna Beata Pawlikowska podczas uroczystości.

Każdego roku sztafeta odbywa się pod innym hasłem przewodnim. W tym roku są nim słowa: “Wyjdź z cienia, pokaż dobro”.

Płomień Betlejemski z rąk harcerzy odebrał wicekonsul Konrad Zieliński, który w imieniu konsul generalnej Pauliny Kapuścińskiej, własnym oraz całej załogi polskiej placówki dyplomatycznej podziękował za ten gest i złożył harcerzom serdeczne życzenia świąteczne.

_DSC0091

Druhna Beta Pawlikowska mówiła o idei przekazywania betlejemskiego ognia

– W czasie Bożego Narodzenia ten płomień jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju. Cieszymy się, że poprzez symbole takie jak ten, Związek Harcerstwa Polskiego w Chicago wychowuje młodzież w duchu szacunku dla drugiego człowieka i wartości patriotycznych (…) Korzystając z okazji, chciałbym życzyć wszystkim państwu wspaniałych świąt Bożego Narodzenia. Życzyć, żeby te święta były spędzone w duchu polskiej tradycji. Z polskimi kolędami, z polskimi potrawami wigilijnymi i oczywiście z polskim opłatkiem. Na nadchodzący Nowy Rok życzę państwu wszelkiej pomyślności, zdrowia i żeby przyniósł on wiele okazji do wspólnej współpracy na rzecz Polski i Polonii – mówił wicekonsul Zieliński.

Na zakończenie pierwszej wizyty z „Betlejemskim Ogniem Pokoju” w konsulacie, harcerki zawiesiły na choince bombkę z harcerskim zawołaniem “Czuwaj!”

 

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

_DSC0102

Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*