Happening ku czci Niepodległej

Happening ku czci Niepodległej

Korespondencja z San Francisco

W jubileuszowym roku Polonia zamieszkująca San Francisco uczciła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości happeningiem ,,Happy 100th, Poland”.

Głównymi organizatorami byli Paweł Tomasz Długosz i Wojciech Osowiecki. Inicjatywa wynikała z potrzeby serca, gdyż była to wyjątkowa rocznica nie tylko dla Polaków mieszkających w Polsce, ale także dla tych w Ameryce. Ciężko jest spędzić 11 listopada siedząc w domu, nie myśląc o ojczyźnie, o jej dziejach i zmaganiach w walce o niepodległość. Wydźwięk takich wydarzeń jest bardzo ważny za granicą, ponieważ jest to okazja do zjednoczenia, skupienia w jednym miejscu rozsianych po całym stanie Polonusów. Pomimo uciążliwego smogu (AQI 170+), będącego następstwem pożarów w Chico County, udało się zgromadzić 200 osób, co tak pozytywnie przerosło oczekiwania organizatorów i naprawdę potwierdziło, że akcja miała sens, bo za granicą także myślimy i świętujemy z Polską.

Najpierw rozdano wszystkim uczestnikom happeningu polskie flagi oraz mapy i broszurki promujące Polskę (dzięki uprzejmości PAT, Polskiej Agencji Turystycznej), a potem wszyscy zebrani uformowali symbolizującą rocznicę ,,żywą” setkę. Była to ogromna frajda dla wszystkich móc uczestniczyć w tym wydarzeniu i jednoczyć się, by świętować niepodległość.

Dla nas to także wspaniała pamiątka, 200 uśmiechniętych twarzy – dorosłych i dzieci, którzy nie wstydzą się swoich polskich korzeni i celebrują ten wyjątkowy jubileusz na tle Golden Gate, jednej z bardziej rozpoznawalnych budowli Kalifornii. Dodajmy także, że obecnie głównym inżynierem wspomnianego mostu jest Ewa Bauer, która jest nie tylko Polką (studiowała na Politechnice Świętokrzyskiej), ale także pierwszą kobietą na tym stanowisku.

100 lat Niepodległej życzy Polonia z Kalifornii!

(inf. wł.)

Materiały dzięki uprzejmości organizatorów oraz Magdy Szczodruch

Zdjęcia: Daniel Kinda

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*