Filip Frąckowiak: Polonia jest ambasadorem Polski

DSCN7312

O tym, że Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych są najlepszym ambasadorem Polski rozmawiał prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula z radnym miasta stołecznego Warszawy Filipem Frąckowiakiem. Frąckowiak odwiedził Wietrzne Miasto w ramach kampanii wyborczej do Sejmu RP. Polityk z Chicago związany jest od 1987 roku.

Polacy mieszkający w Chicago podtrzymują w swoich domach polską kulturą, ale Warszawa nie może o nich zapomnieć i ich nie wspierać – twierdzi Filip Frąckowiak, polityk Prawa i Sprawiedliwości, który zwrócił się do Kongresu Polonii Amerykańskiej o wskazanie najważniejszych problemów do rozwiązania.

– Paszporty, które utraciły swoją ważność, a także podwójne opodatkowanie emerytur nie są przez urzędników polskich traktowane jako poważny problem – zwrócił uwagę Frank Spula. Według Frąckowiaka, kwestia zmuszania Polaków do udowadniania poza granicami kraju, że mają obywatelstwo RP to brak dobrej woli urzędników. – Ten problem chcę rozwiązać będąc posłem poprzez wniosek o utworzenie w konsulatach listy obywateli, dostępnej w internecie. Po to, aby nie trzeba było zdobywać za pośrednictwem osób mieszkających w Polsce dokumentów poświadczających tożsamość – mówił podczas spotkania kandydat PiS do Sejmu. Ma to ułatwić procedurę i skrócić czas oczekiwania na paszport.

Frąckowiak zadeklarował także Frankowi Spuli pracę nad zmianą prawa o podwójnym opodatkowaniu osób, które otrzymują emeryturę polską i amerykańską. – To sprawa, która wymaga wzajemnych porozumień między Warszawą i Waszyngtonem, ale jest wykonalna. Jeśli udało się to przeprowadzić z innymi krajami, to nie widzę powodu, żeby nie udało się z USA – przekonywał Filip Frąckowiak.

Prezes KPA zaproponował także, aby po wyborach rząd na nowo zajął się kwestią zniesienia wiz do USA.

(inf. wł.)

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*