Egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego – coraz popularniejszy

Egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego – coraz popularniejszy

Od kilku lat w Chicago odbywa się egzamin z języka polskiego jako obcego, do którego przystępują osoby chcące uzyskać oficjalne poświadczenie znajomości polszczyzny. Egzamin, który kończy się uzyskaniem państwowego certyfikatu, przeprowadzany jest przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, w skład której wchodzą profesorowie, pracownicy naukowi i specjaliści z wielu polskich uniwersytetów, których praca dydaktyczna i naukowa związana jest z nauczaniem języka polskiego jako obcego.

fot.Józef Ryba

fot.Józef Ryba

Egzamin odbywa się od 2004 roku nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach świata. Każdego roku przybywa ośrodków, w których się go organizuje, co jest związane z coraz silniejszą pozycją języka polskiego nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także jego popularnością w krajach Azji (np. Japonia), Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Rosja), Ameryki Północnej, czy w Australii. Egzamin odbywa się w około 80 ośrodkach na całym świecie, każdego roku podchodzi do niego kilka tysięcy osób. Motywy są różne- certyfikat jest niezbędny do podjęcia studiów w języku polskim na polskich uniwersytetach, jest niezbędny do uzyskania polskiego obywatelstwa, często jest wymagany przez pracodawcę przy podejmowaniu zatrudnienia na terenie Polski lub pozwala uzyskać punkty kredytowe na wielu uczelniach. Są też powody sentymentalne- osoby mające polskie korzenie chcą uzyskać poświadczenie znajomości języka swoich przodków, wreszcie niektórzy patrzą w przyszłość- znajomość języka i państwowy certyfikat mogą być użyteczne jeśli nie teraz, to w przyszłości, ponieważ dynamiczne zmiany zachodzące na rynkach pracy wymagają nowych umiejętności i konkurencyjności wśród osób zatrudnianych.

Od lewej: dr Bartłomiej Maliszewski, konsul RP Konrad Zieliński, prof. Dorota Brzozowska, mgr Bożena Krawiec, dr Anna Trębska-Kerntopf, mgr Ewa Węgrzak, dr Aleksandra Achtelik fot.Józef Ryba

Od lewej: dr Bartłomiej Maliszewski, konsul RP Konrad Zieliński, prof. Dorota Brzozowska, mgr Bożena Krawiec, dr Anna Trębska-Kerntopf, mgr Ewa Węgrzak, dr Aleksandra Achtelik fot.Józef Ryba

W Chicago egzamin odbywa się od kilku lat. Jego inicjatorem w 2006 roku był Waldemar Warzecha, ówczesny dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana III Sobieskiego. Od dwóch lat egzamin organizowany jest przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, które koordynuje i wspiera działalność 40 polonijnych szkół w aglomeracji chicagowskiej. W tym roku, w dniach 4-6 kwietnia, do egzaminu przystąpiło prawie 90 osób. W większości byli to uczniowie klas maturalnych szkół polonijnych, ale także osoby dorosłe – nauczyciele języka polskiego, studenci oraz osoby, którym certyfikat niezbędny jest do uzyskania obywatelstwa polskiego. Patronat nad egzaminem objął Konsulat RP w Chicago.

Egzamin odbywa się w około 80 ośrodkach na całym świecie, a każdego roku podchodzi do niego już kilka tysięcy osób

Egzamin odbywał się w profesjonalnych, przestronnych salach Crown Center na kampusie Uniwersytetu Loyola w Rogers Park. Na co dzień, malowniczo położony na brzegiem jeziora Michigan budynek jest siedzibą Studiów Polskich, które oferują studentom bogatą ofertę edukacyjną: zajęcia praktyczne z języka, historii, literatury, filmu oraz szeroko pojętej kultury polskiej, a także klub polskiej książki i kluby dyskusyjne. Dyrektor Studiów Polskich na Uniwersytecie Loyola, profesor Bożena Nowicka-MacLees, z entuzjazmem przyjęła zdających i egzaminatorów w swojej siedzibie i od początku mocno wspierała ideę egzaminu certyfikatowego w Chicago.

W skład komisji egzaminacyjnej weszli przedstawiciele polskich uniwersytetów: prof. dr hab. Dorota Brzozowska z Uniwersytetu Opolskiego, dr Aleksandra Achtelik z Uniwersytetu Śląskiego, dr Bartłomiej Maliszewski i dr Anna Trębska-Kerntopf z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, mgr Bożena Krawiec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz mgr Ewa Węgrzak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

fot.Józef Ryba

fot.Józef Ryba

Podczas uroczystości otwarcia egzaminu gości przywitała Ewa Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce – organizatora egzaminu, profesor Dorota Brzozowska, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej, profesor Bożena Nowicka-McLees, dyrektor Studiów Polskich na Uniwersytecie Loyola oraz konsul RP w Chicago, Konrad Zieliński.

Egzamin składał się z pięciu części: rozumienia ze słuchu, części gramatycznej, rozumienia tekstu pisanego, pisania i mówienia. Wyniki egzaminu, który jest sprawdzany komisyjnie i przechodzi wewnętrzny audyt w Polsce, ogłoszone zostaną za 4 tygodnie.

Anna Rosa

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce

 

Categories: Polonia

Comments

 1. Jan Gajewski
  Jan Gajewski 15 grudnia, 2014, 22:35

  Bardzo mnie interesuje status jezyka POLSKIEGO w USA Jeszcze w Polsce czytałem interesując się historia ameryki iż jezyk polski został wybrany jako jezyk urzedowy w Usa Niemiecki przegral 1 glosem Po amerykańskiej rewolucji kiedy brytyjski korpus ekspedycyjny zapisal się ogromnymi zbrodniami Amerykanscy koloniści tworząc prawa USA chcieli zmienić znienawidzony wtedy jezyk zostało to przegłosowane Ponieważ polski jako takiej nie było jezyk lezal na markecie to i głosowali Ale wprowadzić było trudno ponieważ nalezalo by minimum 1 polak w każdym miescie czy osadzie gdie był jakikolwiek urząd a to było niemozlwe Obecnie kidy to Latynosi bezczelnie rospychaja się w Ameryce dobrze by przypmniec im gdzie ich miejsce Chiszpanski może być używany ALE najpierw prawo jezyk poski Co na to biegli w wiedzy rodacy wiem iż co niektórzy mundrzy zaraz to wysmieja .Dlatego zwracam się do tych dociekliwych Jak cos znajdziecie t oczekuje jangajewski50@hotmail.com a może skape jangajewski50

  Reply this comment
 2. zza kałuży
  zza kałuży 16 grudnia, 2014, 12:19

  „Obecnie kidy to Latynosi bezczelnie rospychaja się w Ameryce dobrze by przypmniec im gdzie ich miejsce Chiszpanski ”
  Dziękuję za tę dawkę humoru! Marszałek Sejmu profesor dr hab. Stefan Niesiołowski miał rację.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*