Dziś Dzień Pułaskiego

Kazimierz Pułaski fot.Wikipedia

Kazimierz Pułaski fot.Wikipedia

Jak co roku w pierwszy poniedziałek marca w stanie Illinois obchodzony jest Dzień Pułaskiego. Święto ustanowione w 1986 roku przez ówczesnego gubernatora Jamesa R. Thomsona ma przypominać „polskiego i amerykańskiego bohatera”. Pułaski, jeden z dowódców i marszałek, uważany jest za bohatera wojny o niepodległość USA, nazywany jest też ”ojcem amerykańskiej kawalerii”.

Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono w dniu 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera. W 2009 roku Kongres USA przyznał mu honorowe obywatelstwo amerykańskie.
Kazimierz Pułaski w latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779). Zmarł 11 października 1779 w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.

Centralne uroczystości upamiętniające Kazimierza Pułaskiego odbywają się dziś tradycyjnie w Muzeum Polskim w Ameryce. Relacja z obchodów w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.

(tz)

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*