„Dziennik Związkowy” jedyną polskojęzyczną gazetą na wystawie w Newseum w Waszyngtonie

„Dziennik Związkowy” jedyną polskojęzyczną gazetą na wystawie w Newseum w Waszyngtonie

Dziennik Związkowy” (Polish Daily News) będzie jedyną polskojęzyczną gazetą na prestiżowej ekspozycji mediów etnicznych „One Nation With News for All” w Newseum w Waszyngtonie, zorganizowanej przy współpracy z Instytutem Smithsona.

Newseum przy 555 Pennsylvania Ave. w Waszyngtonie fot.Facebook

Newseum przy 555 Pennsylvania Ave. w Waszyngtonie fot.Facebook

Jak informuje naszą gazetę menedżerka wystawy Patty Rhule, ekspozycja przedstawia siłę prasy etnicznej i rolę, jaką odgrywa w walce o prawa imigrantów oraz w procesach asymilacji kulturowej w nowej ojczyźnie. – Chcemy pokazać prasę w różnych językach i pragniemy, by każdy po wyjściu z wystawy był przekonany, że media etniczne w dalszym ciągu odgrywają ogromną rolę we współczesnej rzeczywistości – podkreśla menedżerka.

Rhule wyjaśnia, że „Dziennik Związkowy” został wybrany spośród innych polonijnych tytułów prasowych z kilku względów. – Wasza gazeta jest najstarszą i największą wydawaną w języku polskim w całych Stanach Zjednoczonych. Reprezentuje ważną społeczność etniczną, co potwierdziły nasze badania oraz współorganizator wystawy – Smithsonian Institution, a także inni eksperci w dziedzinie mediów etnicznych, z którymi się konsultowaliśmy. Dodatkowo chcieliśmy przedstawić różnorodność etniczną Chicago i stanów środkowo-zachodnich – konstatuje.

Nasza rozmówczyni potwierdza, że „Dziennik Związkowy” będzie na ekspozycji jedyną gazetą polskojęzyczną, ale znajdzie się też na niej inne polonijne medium – radio 1030 AM WNVR. – Oprócz wystawy tytułów prasowych udostępnimy też inne media za pomocą interaktywnej mapy dotykowej. Ogółem przedstawimy sto różnych etnicznych nośników medialnych w postaci gazet, programów radiowych i telewizyjnych oraz agencji prasowych.

Ekspozycja „One Nation With News for All” rozpoczyna się 16 maja i potrwa do 4 stycznia 2015 roku.

Misją Newseum jest propagowanie pięciu swobód obywatelskich – gwarantowanych na mocy pierwszej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych – poprzez edukację, informację i rozrywkę, a nawet nowinki technologiczne, które stanowią dużą atrakcję placówki. Newseum mieści się przy 555 Pennsylvania Ave. w Waszyngtonie. Więcej informacji o muzeum i ekspozycji „One Nation With News for All” można znaleźć na witrynie internetowej: www.newseum.org

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Categories: media, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*