Dziedziczak: nie rezygnujemy ze starań o zniesienie wiz do USA

Jan Dziedziczak fot.Adrian Grycuk/Wikipedia

Jan Dziedziczak fot.Adrian Grycuk/Wikipedia

Absolutnie nie rezygnujemy ze starań o zniesienie wiz dla Polaków do USA, uważamy to za szczególnie istotną kwestię – mówił w środę wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Dodał, że sprawa braku zniesienia wiz jest tym, co budzi ogromne niezrozumienie polskiego społeczeństwa.

„Dla nas bardzo trudne, jako dla Polski, jest zrozumienie tego, że nasz kraj jako wypróbowany sojusznik jest w kwestii polityki wizowej traktowany gorzej, niż inne kraje UE, kraje znane z mało entuzjastycznego wypowiadania się o Stanach Zjednoczonych” – powiedział Dziedziczak na posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE.

„My absolutnie z tego (starania o zniesienie wiz) nie rezygnujemy, uważamy to za szczególnie istotną kwestię, stąd też nasze intensywne działania, żeby ta sprawa była poruszana w UE i stąd też niezwykle intensywne działania bilateralne” – dodał wiceminister.

Według niego kwestia wiz dla Polaków była poruszana w trakcie trwającej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA oraz w trakcie wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. „Teraz jest pan prezydent Andrzej Duda i pan minister Waszczykowski w USA i jest ona bardzo mocno w ramach rozmów bilateralnych poruszana” – podkreślił.

„Sprawa wiz jest czymś, co budzi ogromne niezrozumienie, słuszne niezrozumienie polskiego społeczeństwa i absolutnie my tę sprawę będziemy bardzo mocno, intensywnie stawiać” – powiedział Dziedziczak.

Jak zaznaczył „sprawa ciągnie się tak naprawdę od 25 lat”, jednak w ostatnich miesiącach pojawił się nowy argument USA przeciwko zniesieniu wiz, czyli kwestie bezpieczeństwa i przeciwdziałania terroryzmowi. Zdaniem Dziedziczaka problem ten stał się aktualny w ostatnim roku i w związku z nim administracja amerykańska sugeruje, że Amerykanie „raczej” będą uszczelniać politykę wjazdu do USA, niż ją liberalizować.

„My odpowiadamy oczywiście zgodnie z logiką, że akurat Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, gdzie problem terroryzmu jest marginalny” – mówił.

„Ruch bezwizowy Amerykanie mają z Francją, gdzie zamachy terrorystyczne odbywają się z dramatyczną wręcz intensywnością, a jeśli chodzi o Polskę, dzięki Bogu takich problemów nie mieliśmy, wiec ten argument jest zupełnie ze strony amerykańskiej nietrafiony” – dodał.

Dziedziczak, przedstawiając stanowisko rządu ws. dalszych działań w odniesieniu do braku wzajemności ze strony niektórych państw trzecich w dziedzinie polityki wizowej, przypomniał, że Polska jest jednym z pięciu państw UE, obok Bułgarii, Cypru, Chorwacji i Rumunii, wobec którego USA nie zniosło ruchu wizowego.

Według wiceszefa MSZ problem ze zniesieniem wiz tkwi w relacjach między prezydentem USA pochodzącym z partii demokratycznej, a zdominowanym przez republikanów Kongresem. „Prawda jest taka, że w najbliższych miesiącach nie możemy się spodziewać przełomu, bo trwa kampania wyborcza” – zaznaczył. „Mamy świadomość, że wiążąca odpowiedź nadejdzie za kilka miesięcy, kiedy będziemy wiedzieli, z kim mamy do czynienia, jeśli chodzi o prezydenta USA i Kongres” – podkreślił.

Dziedziczak przedstawił również komisji stanowisko rządu dotyczące postępów Turcji w realizacji wymogów planu działania na rzecz liberalizacji reżimu wizowego. Jak poinformował Turcja nie spełniła do tej pory jeszcze siedmiu wymogów, aby obowiązek wizowy został dla obywateli Turcji zniesiony.

Wśród niespełnionych wymogów wymienił unowocześnienie istniejących paszportów biometrycznych, pełne wdrożenie postanowień umowy o readmisji między UE a Turcją, przyjęcie środków zapobiegania korupcji, dostosowanie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych do przepisów UE, zawarcie umowy o współpracy z Europolem, podjęcie skutecznej współpracy sprawach karnych ze wszystkimi państwami UE, dostosowanie ustawodawstwa dotyczącego terroryzmu do standardów europejskich.

„Rząd RP stoi na stanowisku, iż zniesienie wiz wobec obywateli Turcji może przyczynić się do poprawy współpracy UE z tym państwem” – podkreślił Dziedziczak.

„Kluczowym pozostaje jednak w tym kontekście wypełnienie przez Turcję wszystkich wymogów +mapy drogowej+, w tym w szczególności jej zobowiązań readminisyjnych dotyczących nielegalnych migrantów” – dodał.

Prezydent Andrzej Duda od soboty przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę odsłonił na cmentarzu w amerykańskim Doylestown pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek wziął udział w szczycie ONZ ws. dużych ruchów uchodźców i migrantów oraz spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu. Prezydent wziął również udział razem z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim we wtorek w 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Wizyta Dudy oraz Waszczykowskiego związana jest m.in. ze staraniami Polski o kandydaturę na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. (PAP)

Categories: Polonia

Comments

  1. AMBER
    AMBER 21 września, 2016, 14:04

    WITAM POLSKA SWINIO I LYSE KOLANO
    DLACZEGO DLA POLAKOW POSIADAJACYCH AMERYKANSKIE OBYWATEWLSTWO ,WYMAGA SIE POLSKICH PASZPOROW ??????????????????????
    BO TO WLASNIE POLSKIE DZIADY BYLE KOMONUCHY SA LEPSZE NA SWIECIE JAK USA??????????????????
    Z TA LYSINA WYGLADASZ JAK STRACH NA WROBLE

    Reply this comment
  2. Jantar
    Jantar 21 września, 2016, 16:39

    O jakich „paszporach” mowisz ? Bo nie bardzo rozumiem twoje zale do tego przedstawiciela z Polski. Przedewszystkim,jezeli nie zrzeklas /es? sie polskiego obywatelstwa,to nadal jestes z Polski i masz obowiazek taki dokument przedstawic wladzom w kraju,z ktorego pochodzisz. A jezeli uwazasz,ze jestes juz taki amerykanski,to po jaki „chuj” chcesz do Polski. Tak pytam…..

    Reply this comment
    • kosa
      kosa 22 września, 2016, 17:38

      liczba porzucajacych polskie obywatelstwo rosnie , kula u nogi ,ja go dawno sie zrzelkem ,sprzedaliscie ojczyzne Niemcom ,kolonizacja niemiecka na was zarabia,
      przeciez to Polska daje dupy a Zachod zarabia a nie odwrotnie.

      Reply this comment
      • zza kałuży
        zza kałuży 22 września, 2016, 19:06

        „sprzedaliscie ojczyzne Niemcom”
        @kosa – ładnie tak komuś wypominac samemu sprzedając nową ojczyznę Niemcom?
        *
        Wczoraj @kosa sprzedałeś firmę Monsanto Niemcom a na Polaków krzyczysz, hipokryto?

        Reply this comment
  3. zza kałuży
    zza kałuży 21 września, 2016, 19:11

    Sam koncept paszportu danego państwa jest przestarzały. W ZSRR (oraz w Polsce w czasie stanu wojennego czy w czasach okupacji niemieckiej) ruch ludności był ograniczany i kontrolowany pozwoleniami i przepustkami. Nikt nie mógł ot, tak sobie przejechać z jednego miasta do drugiego.
    *
    Paszporty to prawie taki sam system jak podczas okupacji tylko ograniczający ruch między państwami.
    *
    Powinna być tylko jedna karta (dokument) dla wszystkich mieszkańców Ziemi. I po kłopocie, przynajmniej do czasu gdy durni ludzie nie zlikwidują państw i granic.

    Reply this comment
    • diwron
      diwron 21 września, 2016, 20:59

      Nastepny zwolennik utopii „open society” i „world government”. Mozliwe, jezeli wszyscy beda zyli zgodnie z zasadami ewangelii. Jak mi wiadomo, zza kaluzy nie uznaje ewangelii.

      Reply this comment
      • zza kałuży
        zza kałuży 22 września, 2016, 19:19

        @diwron
        „zza kaluzy nie uznaje ewangelii”
        Nigdy niczego takiego nie napisałem. Ludziom prostym często myli się krytyka kleru z krytyką katolicyzmu, chrześcijaństwa czy w ogóle religii.
        *
        Ludzie wymyślili wiele mitów: sumeryjskie, egipskie, wedyjskie, greckie, rzymskie, celtyckie, żydowskie czy chrześcijańskie. Z pewnością pominąłem wiele innych.
        *
        Z pewnością kapłani i politycy wykorzystywali wiele razy religię do szczucia jednych ludzi na drugich…
        *
        Imagine there’s no countries
        It isn’t hard to do
        Nothing to kill or die for
        And no religion, too
        Imagine all the people
        Living life in peace… You…

        Reply this comment
        • Normals
          Normals 24 września, 2016, 21:49

          „Ludzie wymyslili wiele mitow egipskie ,sumeryjskie ….” Czy ty chcesz zakwestionowac istnienia cywilizacji Sumeryjskiej czy Egipskiej ?Czytalem wiele twoich komentarzy i wygladasz mi na goscia ,ktory ma glowe na karku wiec nie posadzam Cie o az taka ignorancje .Moze cos zle zrozumialem?Ludzie istnieli na ziemi juz setki tysiecy lat temu i nie sa to zadne bajeczki science fiction tylko fakty archeologiczne.Polcam ksiazke dr. Niznikiewicza ” Zakazana historia Bogow i ludzi ” ,gdzie poznasz wiele faktow z histori czlowieka i religii na tej planecie .Bardzo ciekawa choc jednoczesnie dosc ciezka lektura naszpikowana mnostwem faktow – polecam.

          Reply this comment
          • zza kałuży
            zza kałuży 24 września, 2016, 22:21

            Sumerowie wymyślili historie o Anu, Enlil, Enki, itd.
            Egipcjanie wymyślili opowieści o Atum, Re, Amonie, później o Ozyrysie, Secie, Izydzie, itd.
            *
            Pierwszą książką jaką przeczytałem o Sumerach był „Zapomniany świat Sumerów” Bieleckiego z tzw. serii ceramowskiej. Dawno temu w podstawówce… 😉

  4. Rebecca
    Rebecca 21 września, 2016, 21:14

    Przecież wzajemność jest jak najbardziej zachowana pomiędzy USA i Polską. Polska bez pytania o zgodę USA, zniosła wiele lat temu wizy dla obywateli USA. Wiem ze znanych mi doskonale źródeł…. Ze Polski nie było stać na utrzymanie ruchu wizowego, szczególnie z USA, Kanada i innymi państwami. Krótko z tego co wiem. Przepisy międzynarodowe mową, ze jeśli dany kraj wymaga wiz?, to muszą być wydawane we wszystkich placówkach dyplomatycznych. Polskich placówek w USA, po za Ambasada RP w Waszyngtonie, są jeszcze 4 Konsulaty, po za tym jest jeszcze (15 placówek Konsulaty honorowe RP). By wznowić ruch wizowy dla obywateli USA, potrzeba na dziś okrojone do minimum z personelu dyplomatycznego, posłać jednego Konsula od spraw wiz, plus dwóch wicekonsulów, plus minimum po 3 osoby do przyjmowania, wydawania, księgowości, etc. Czyli łącznie na bidę do 5 placówek: Ambasada i 4 Konsulaty po 6 osób, czyli 30 osób na 5 placówek w USA. (przepisy międzynarodowe). Samo najtańsze ubezpieczenie jednego pracownika dyplomatycznego, to roczny koszt około $18 tys. dolarów ubezpieczenie medyczne + dentystyczne (najtańsze dla dyplomatów). Hotele z kontraktem minimum na 2 lata, dla tych pracowników. Kupno samochodów dla personelu dyplomatycznego, z ubezpieczeniem dyplomatycznym, z jakimiś przeglądami, wymianami oleju, benzyna, etc. Bo nikt na piechotę nie będzie chodził w USA, bez dobrej komunikacji. I nikt z personelu z własnej kieszeni nie będzie naprawiał samochodów. Oczywiście szybka łączność, z dodatkowymi pracownikami w Polsce, którzy będą cos weryfikować zanim Amerykanin otrzyma wizę, to tez duże koszty i zatrudnienia nowych pracowników w Polsce. Wypłaty w dolarach dla tych dodatkowych 30 osób w USA, dość wysokie, standardowe dla personelu dyplomatycznego, to rocznie około 40-60 tys. dolarów na osobę. bo za grosze nikt nie będzie chciał w USA pracować. Przeloty LOT dla tych pracowników, plus rodzin, dzieci dyplomatów, to kwoty jakimi Polska nie dysponuje i nie będzie mieć w najbliższych 100 latach, by wznowić dziś ruch wizowy dla kilkuset lecących wydać dolary w Polsce Amerykanów. Również wiele lat temu USA w zamian, zniosła obowiązkowe zaproszenia do USA. Teraz każdy kto ma kasę i nie łga przed konsulem USA, otrzymuje wizę bez zaproszenia.

    Amber.. Polska wymaga paszportów polskich, szczególnie od dzieci. Bardzo często rodzice (Polacy w USA) posyłają do Polski dzieci na 3-6 miesięcy do dziadków i babć. Takie dziecko jest wówczas nielegalnie w Polsce, bez żadnej opieki medycznej. Takie dziecko ciężko jest wywieźć z powrotem do USA, bez zapłacenia dużych kar finansowych. (Brak wizy Polskiej w paszporcie dziecka). Bo Polacy w USA olewają wszelkie polskie przepisy. Obywatel USA może w Polsce przebywać do 90 dni bez wizy. Byłam świadkiem strasznej awantury na Okęciu, matka zabierała z Polski do USA od Babci dziecko, które przebywało 5 miesięcy. Oczywiście bez polskiej wizy, wizy ani polskiego paszportu. Nie odleciała, nie wiem jak się skończyło?, wiem jedno, ze miała do zapłacenia po $150 dolarów za każdy dzień pobytu w Polsce nielegalnie dziecka. Mamusi się nie chciało wyrobić polskiego paszportu dla dziecka.

    Reply this comment
  5. Yankes
    Yankes 21 września, 2016, 23:21

    AMBER – jestes jak psie gowno – duze i smierdzace A twoja glowa jest tego pelna

    Reply this comment
    • kosa
      kosa 22 września, 2016, 11:07

      pewnie tam w USA ,sprzatasz psie kupy i syfy ,stad ten psi jezyk w twoich wypowiedziach.,jak u pijaka apod budki z piwem.

      Reply this comment
  6. polonus
    polonus 22 września, 2016, 11:04

    takie traktowqanie polonii do niczego dobrego nie doprowadzi, komunistyczne prawa.,czy rezim dla swoich ,zniecheca do wizyt Polski a wielu do rzeczenia sie polskiego obywatelstwa, ,polonia ma prawo byc traktowana jako amerykanski obywatel ,jak jest obywtelem USA. ,po co odstawiac taki cyrk na lotniskach ???
    polonusi przestana wydawac miliony dolarow w naszym kraju a zarobia inni ale teraz Polska bogata ,to po co im polonusi i Ameryka?????
    ,

    Reply this comment
  7. Karmen
    Karmen 22 września, 2016, 13:53

    az wielki wstyd ,ze Polska ,tak chamsko i po swinnsku ,traktuje swoich rodakow, inne kraje widza jak sie traktuje swoich ,jak smieci, ale kto obecnie rzadzi Polska stare psy komonuchy , nauczone gnebic swoj narod ,czerwony pacholek leci do USA i mysli ze wykorzysta i Amerykanow i Polonie, bo przeciez TO krol Polski ZROBIL LASKE ZE SIE POKAZAL W USA
    tyle ze RZAD AMERYKANSKI TEN OBECNY I TEN PRZYSZLY ,MA WAS W DUPIE
    IDZICIE DO ROSJI ,POLSKIE OSZUSTY.
    NIGDY NIE DOSTANIECIE ZNIESIENIE WIZ ,ZA MOCNO SMIERDZICIE NA CALY SWIAT.

    Reply this comment
  8. Yankes
    Yankes 23 września, 2016, 01:10

    kosa – Moja praca polega na naprawie skory, kosci i miesni miedzy innymi takiego bydla (AMBER , Karmen) ktore tutaj pisze po Polsku ,ale nie sa Polakami – robie to z pokora kazdego dnia w immie czlowieczenstwa czasami litosci czasami milosci Sa momenty ze ogarnia mnie furia wtedy ide……pobiegac Bydlo lubi biegac ( moze w\w sprobuja) , tobie tez polecam

    Reply this comment
    • Karmen
      Karmen 23 września, 2016, 13:28

      udawany albo slaby doktorek z zaawansowana nerwica ,takich to tu wyrzucaja z pracy , ,mozesz skonczyc na bruku ,jak zebrak , wracaj do tej kochanej ojczyzny ,fikcyjny partioto,
      my nie mamy nerwicy ,ani stresu ,bo nie emigrowalysmy z Polski, jak ty ,moze piwko i tanie dupki ciebie pociesza ,na krotko ,nie ma jak to polskie pussy.
      .

      Reply this comment
  9. Yankes
    Yankes 24 września, 2016, 00:02

    Wiesz czym jest twoje zycie Karmen ? – to gowno ktore sie dzieje. Czekasz na chwile ktore nigdy nie nadejda

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*