Dożynkowy piknik na parafię w Strzelcach Wielkich

DSC_9793

Byli mieszkańcy Strzelec Wielkich uczestniczyli w zbiórce blisko miliona dolarów na budowę kościoła, a po jego konsekracji w 2005 r. założyli fundację, aby dalej wspomagać ten projekt. Przez 9 lat jako Fundacja Parafii Strzelce Wielkie w Chicago przekazali rodzinnej miejscowości ponad 400 tysięcy dolarów. Wciąż wspierają kolejne projekty związane z wyposażaniem świątyni i jej okolic. Środki na ten cel pozyskiwane są z organizowanych przez fundację zabaw i pikników oraz od prywatnych darczyńców.

Najnowszy charytatywny festyn połączony z uroczystością dożynkową przygotowaną i wystawioną przez Teatr Ludowy „Rzepicha” odbył się w niedzielę 30 sierpnia. Rozpoczęła go msza święta sprawowana przez ks. Ryszarda Miłka. Do polowego ołtarza ubrani w stroje ludowe członkowie teatru nieśli wieńce, chleb, wiechy i ozdobne snopy. Liturgię uświetniły śpiewy oraz gra kapeli dożynkowej. Wartę honorową zaciągnęli kosynierzy w chłopskich sukmanach. W wygłoszonym kazaniu duszpasterz nawiązał do potrzeby kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych na obczyźnie.

– Mamy program dożynkowy, mamy wieńce. Cieszymy się, że te tradycje wsi polskiej są podtrzymywane. One wypływają z potrzeby serca. Z tęsknoty za rodzinnymi stronami. Są także dowodem patriotyzmu na obczyźnie – powiedział ks. kapelan.

W dowód uznania osobom zasłużonym w pracy na rzecz fundacji wręczone zostały wieńce dożynkowe. Otrzymali je: ks. Ryszard Miłek, prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć, przewodniczący fundacji Stanisław Chwała oraz dowódca kosynierów Jacek Złamaniec.

Stanisław Chwała szczególnie serdecznie dziękował tym wszystkim, którzy pomimo, że nie pochodzą ze Strzelec, to od lat ofiarnie wspierają prace fundacji i imprezy przez nią organizowane. To dzięki wspólnemu wysiłkowi licznej grupy wolontariuszy i sponsorów udało się tak wiele zdziałać.

Sanktuarium zyskało oświetlenie, wybudowano ołtarz główny i dwa boczne, stacje Drogi Krzyżowej. Według norm europejskich na cmentarzu wybudowana została kaplica z chłodnią oraz jego nowe ogrodzenie. Przed świątynią wybudowana została szopka betlejemska z rzeźbami biblijnych postaci.

Najnowszym przedsięwzięciem chicagowskiej fundacji na rzecz parafii był zakup dwuhektarowej działki, na której znajduje się staw. Taki sam grunt przekazała dla parafii jego właścicielka Genowefa Oleksy z rodziną. Na tym terenie wybudowane zostaną dróżki maryjne, miejsce do modlitwy i kontemplacji dla pielgrzymów, którzy coraz częściej przybywają do Strzelec z różnych miejscowości zanosząc przed cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej swoje intencje i prośby. Budowa dróżek maryjnych to najnowsze wyzwanie stojące przed działaczami chicagowskiej fundacji, która z pewnością może służyć za przykład skutecznego postępowania na rzecz swojej małej ojczyzny.

Podczas pikniku odbyła się loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami. Dzieci bawiły się w dmuchanych namiotach, jeździły kolejką parkową i rozbijały pinatę ze słodyczami. Dorośli walczyli w turnieju piłki siatkowej oraz na tanecznym parkiecie. Przy słonecznej aurze i kuchni serwującej różnorodne przysmaki kilkuset uczestników pikniku spędziło sympatyczne popołudnie.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 • DSC_9811
 • DSC_9810
 • DSC_9793
 • DSC_9784
 • DSC_9667
 • DSC_9654
 • DSC_9648
 • DSC_9613
 • DSC_9608
 • DSC_9581
 • DSC_9549
 • DSC_9542
 • DSC_9530
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*