“Dęby niepodległości” zostaną zasadzone w ogrodach ZNP

Dębowa Aleja Niepodległości – to jedna inicjatywa obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która ma szansę pozostawić po sobie ślad na kolejne sto, a może nawet tysiąc lat! Już wkrótce, bo 3 maja, w ogrodach Związku Narodowego Polskiego zostaną zasadzone pierwsze drzewka.

Akcję zainicjuje prezes Frank Spula posadzeniem 3 maja o godz. 11.11 am pierwszych dwóch dębów w ogrodach Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago.

Następne drzewka sadzone będą przez kolejne grupy i organizacje polonijne, a symboliczne otwarcie dębowej alei nastąpi w ośrodku młodzieżowym ZNP w Yorkville.

Idea zasadzenia stu dębów na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zrodziła się w Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce i szybko zyskała swoich entuzjastów w Konsulacie RP w Chicago oraz w Związku Narodowym Polskim.

Dąb – drzewo siły, przetrwania pamięci, symbol stanu Illinois i państwa polskiego, ma stanowić opokę więzi i przyjaźni, podkreśloną szczególnie w roku obchodów 200-lecia przyłączenia ziemi Lincolna do Stanów Zjednoczonych.

(jm, łd)

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*