Chuck Hagel wystąpi na polonijnej konferencji

Chuck Hagel  fot.Michael Reynolds/EPA

Chuck Hagel fot.Michael Reynolds/EPA

Amerykańsko-Polska Rada Doradcza – ponadpartyjna organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, której misją jest angażowanie amerykańskiej Polonii w życie polityczne – poinformowała, że głównym mówcą podczas tegorocznej Konferencji Polsko-Amerykańskiej będzie były minister obrony USA Chuck Hagel.

Tegoroczna konferencja odbędzie się 10 października w siedzibie Rady Atlantyckiej przy 1030 15th Street Northwest w Waszyngtonie.

Konferencja Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej co roku odbywa się w innym mieście, ale zawsze skupia się na najbardziej istotnych kwestiach dotyczących amerykańskiej Polonii oraz Amerykanów polskiego pochodzenia, jak również spraw kształtujących strategiczne partnerstwo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. Tegoroczny program, oprócz przemówienia min. Hagla i Teda Kontka z Departamentu Stanu, obejmuje również dyskusję panelową na temat znaczenia głosów mniejszości etnicznych w najbliższych wyborach prezydenckich w USA oraz potencjalnych skutków umowy TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) dla handlu, zatrudnienia i niezależności energetycznej. Konferencję otworzy Ryszard Schnepf, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.

Wśród tegorocznych panelistów znajdą się: James Zogby – prezes Rady Koordynacyjnej ds. Etnicznych przy Partii Demokratycznej, Mike Wild – zastępca dyrektora ds. Zmian w Okręgach przy Komitecie Partii Republikańskiej, Adam Wilczewski – strateg polityczny i konsultant, Katarzyna Kilimasinska – ekspert Bloomberg TV ds. energii, Ted Bormund z Centrum Na Rzecz Wolności Margaret Thatcher w Heritage Foundation, dr Jeffrey Mankoff – zastępca dyrektora Programu Rosji i Eurazji w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych oraz Eric Stewart – prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu. Planowane jest również wystąpienie Penny Pritzker, sekretarza gospodarki narodowej (secretary of commerce).

Uczestnicy konferencji zostaną również poinformowani o działaniach zmierzających do zapewnienia członkostwa Polski w amerykańskim programie bezwizowym Visa Waiver, a także o agendzie polsko-amerykańskiej, czyli dokumencie sporządzanym i przedstawianym co cztery lata kandydatom na prezydenta USA.

Darek Barcikowski

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*