Chicagowskie uroczystości obchodów 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu

Był 7 czerwca 1997 roku. W Ludźmierzu od rana czekały tłumy na uroczystość, by wspólnie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, „pielgrzymem ludźmierskim” – jak sam siebie nazwał – odmówić różaniec transmitowany przez radio watykańskie na cały świat. Proboszcz śp. ks. prałat Tadeusz Juchas przywitał dostojnego gościa w imieniu wszystkich, a delegacja z Chicago wręczyła świętemu berło jako symbol władzy, a dokładnie kopię berła, które podczas koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej w 1963 r. złapał, gdy wysunęło się z rąk Maryi. Wtedy usłyszał od prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego słowa: „Karol, Matka Boska daje ci znak”… i spełniło się!

Rok później Komitet 600-lecia Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej w Chicago zainicjował obchody związane z pielgrzymką św. Jana Pawła II na Podhale. Uroczystości te odbywają się u ojców karmelitów bosych w Munster w Indianie, w miejscu nazwanym przez śp. ks. kardynała Franciszka Macharskiego amerykańskim Ludźmierzem.

20 lat od wizyty Jana Pawła II w Ludźmierzu, w niedzielę 4 czerwca 2017 r. właśnie u ojców karmelitów uroczyście obchodzono okrągłą rocznicę wizyty polskiego papieża na Podhalu i 38. rocznicę spotkania z Ojcem Świętym w Nowym Targu. Koncelebrowaną mszę świętą poprowadził i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Wypych w asyście przeora klasztoru ojca Franciszka Czaickiego. W procesji do ołtarza dzieci z miejscowości, przez które przejeżdżał Ojciec Święty, przyniosły symboliczne róże oraz nazwę ich miejscowości, a były to: Zakopane, Kościelisko, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańska Wyżna, Bańska Niźna, Szaflary, Maruszyna i Ludźmierz. Przy ołtarzu honorową wartę zaciągnęli Ułani Towarzystwa im. T. Kościuszki oraz poczty sztandarowe z siedemnastu kół przy ZPPA. Marek Bukowski z W. Pawlikowskim zadbali o oprawę muzyczną, włączając piękny śpiew kapeli o Matce Boskiej Ludźmierskiej. W idealnej ciszy, powadze i zadumie wysłuchano nieskazitelnie wykonane przez wirtuoza Bogdana Pawlikowskiego „Ave Maryja”.

W uroczystości uczestniczyli również konsul generalny RP Piotr Janicki i prezes KPA na stan Illinois Mirosław Niedziński. Dary ofiarne nieśli członkowie Klubu i Koła Ludźmierz, Zakopanego, prezes honorowy ZPPA Józef Gil oraz konsul Piotr Janicki z przedstawicielami komitetu. Janina Duda poprosiła biskupa o poświęcenie figurki Matki Boskiej Fatimskiej, którą wręczono przeorowi ojców karmelitów, a w przyszłości będzie umieszczona w kapliczce obok pomnika św. Jana Pawła II.

Dalszą część programu kontynuowano przy pomniku św. Jana Pawła II, wiernej kopii pomnika w Ludźmierzu. Tu odmówiono dziesiątek różańca, Marek Bukowski odczytał Hołd Górali Polskich, który 20 lat temu Janowi Pawłowi II odczytał Adam Bachleda Curuś, ówczesny burmistrz Zakopanego. Śpiewem „Barki” oraz wspomnieniem konsula z młodzieńczych lat na uroczystości w Zakopanem zakończono program religijny. Wierni udali się na piknik przygotowany przez członków Komitetu 600-lecia. Z dużym zainteresowaniem oglądano również wystawę obrazującą wydarzenia sprzed 20 lat.

Aniela Bartoszek, komitet 600 FMBL
fot.Anna Zalińska

 • IMG_8526
 • IMG_8551
 • IMG_8554
 • IMG_8557
 • IMG_8582
 • IMG_8596
 • IMG_8597
 • IMG_8714
 • IMG_8879
 • IMG_8884
 • IMG_8950
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*