Chicagowskie obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce

fot.Ewa Malcher

fot.Ewa Malcher

Bogaty program obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce przygotowała Chicagowska Biblioteka Publiczna. Jak co roku można też zwiedzić gmach sądu powiatowego i zapoznać się z pracą wymiaru sprawiedliwości. Rada Nauczycieli Polonijnych zachęca studentów uczelni do udziału w konkursie literackim z nagrodami pieniężnymi. To tylko niektóe z zaplanowanych na ten miesiąc imprez.

Zajęcia i imprezy w bibliotekach

Niemal codziennie w poszczególnych oddziałach Chicagowskiej Biblioteki Publicznej (Chicago Public Library, CPL) odbywają się uroczystości, imprezy i zajęcia, które przybliżają uczestnikom polską kulturę i historię. W harmonogramie jest m.in.: robienie wycinanek, ozdób choinkowych, pieczenie ciasta i pokaz filmu „Ida” z komentarzem Zbigniewa Banasia. Wśród prowadzących zajęcia są: Bogna Solak, Teresa Habczyk i Małgorzata Dreszer. Kulminacyjnym punktem obchodów jest koncert w wykonaniu Lira Ensemble, prowadzony przez założycielkę i liderkę zespołu Lucynę Migałę, który odbędzie się w Sulzer Regional Library 18 października o godz. 14. Szczegółowy program obchodów w CPL można znaleźć na witrynie internetowej tej instytucji: www.chipublib.org (należy wybrać opcję: „Events”)

Budynek Richard J. Daley Center w Chicago fot.Chicago Crime Scenes/Flickr

Budynek Richard J. Daley Center w Chicago fot.Chicago Crime Scenes/Flickr

Zwiedzanie sądu

Szef Sądu Okręgowego Powiatu Cook sędzia Timothy Evans zaprasza 28 października na doroczne zwiedzanie gmachu sądu Richard J. Daley Center, przy 50 West Washington Street z okazji obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce. Współsponsorem inicjatywy jest Advocates Society – stowarzyszenie prawników polskiego pochodzenia.

Uczestnicy wycieczek, zaczynających się od godz. 10, zapoznają się z codzienną aktywnością biur jednego z największych w kraju systemów sądowniczych. W programie jest między innymi: obserwowanie przez chwilę rozprawy sądowej w toku, prelekcja sędziego i spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń prawniczych. Ponadto zwiedzający otrzymają przewodnik po wymiarze sprawiedliwości powiatu Cook, wyjaśniający podstawowe struktury i procedury sądowe oraz wyliczający usługi administracji sądu i powiatu.

Osoby zainteresowane udziałem w zwiedzaniu sądu – w ramach programu Annual Polish Heritage Month Courthouse Tour – powinny skontaktować się z Milissą Pacelli z wydziału kontaktów zewnętrznych (Public Affairs), tel. (312) 603-1927 do piątku, 23 października (włącznie). Zaleca się wcześniejsze rezerwacje. Początek wycieczki o godz. 10 rano w zachodnim lobby Daley Center (Randolph i Clark). Więcej informacji na stronie internetowej Circuit Court of Cook County: www.cookcountycourt.org.

Stypendia Rady Nauczycieli Polonijnych

Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia), najstarsza charytatywna organizacja edukacyjna w Illinois, zachęca studentów kierunków nauczycielskich i innych wydziałów do udziału w konkursie literackim. Najlepsze prace będą nagrodzone stypendiami. Zwycięzcy mogą dowolnie dysponować stypendiami; nagrody pieniężne trafiają do rąk studentów, a nie na uczelnie. Szczegóły w naszej publikacji pt. „Uwaga studenci! Szansa na stypendium” na witrynie internetowej „Dziennika Związkowego”: www.dziennikzwiazkowy.com (trzeba posłużyć się wyszukiwarką lub wybrać opcję: „Polonia”). Czeki zostaną wręczone zwycięzcom w czasie uroczystych obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego na Northeastern Illinois University w Chicago w piątek, 6 listopada 2015 roku.

O innych uroczystościach i imprezach odbywających się z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce będziemy informować na bieżąco.

(ao)

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*