Bieg Stulecia Chicago 2018 – pokaz polskości i przywiązania do patriotycznych wartości

Jacek Zieliński: 11 listopada będzie w Chicago wspaniałym pokazem polskości i podkreśleniem jak ważnym wydarzeniem jest stulecie odzyskania niepodległości fot.Facebook

Z Jackiem Zielińskim, dyrektorem sportowym radia WPNA 103.1 FM o Biegu Stulecia Chicago 2018 rozmawia Dariusz Cisowski.

Dariusz Cisowski – Do Narodowego Biegu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Od Bałtyku do Tatr”, który odbędzie się 11 listopada, zgłosiło się w kraju już ponad 70 miejscowości, od Białegostoku do Żagania. Do tego grona dołączyło także Chicago.

Jacek Zieliński – Jesteśmy jednym z trzech miast poza granicami Polski, które podjęły się organizacji tego biegu. Odbędzie się on także w Nowym Jorku i Londynie i jestem przekonany o tym, że w każdym z tych miejsc będzie wspaniałym pokazem polskości, podkreśleniem jak ważnym wydarzeniem jest stulecie odzyskania niepodległości, a przede wszystkim przywiązania do patriotycznych wartości. W tym dniu Polonia będzie to chciała udowodnić i pokazać, że jest jedną wspólnotą.

– Wyjątkowość biegów polegać będzie na ich symbolice.

– Wszystkie odbędą się na dystansie 10 km i wystartują 11 listopada o godz.11,11. Będzie ich sto i weźmie w nich udział sto tysięcy biegaczy, którzy pobiegną w jednakowych biało-czerwonych strojach. Ci, którzy dobiegną do mety, niezależnie od miasta, otrzymają jednakowe medale i dyplomy, a zwycięzcy takie same nagrody. Sporządzona będzie także klasyfikacja 100-lecia, zawierająca wyniki wszystkich, którzy ukończą bieg. Swoją symbolikę wyrażoną liczbą 1918 będzie miał również bieg w Chicago. Tylu bowiem wystartuje biegaczy. Jedynym wymogiem będzie opłata startowa, a ograniczeniem dolna granica wieku. Będą mogły wziąć udział osoby, które ukończyły 15 lat.

-Wydaje się, że bieg skazany jest na sukces, dlatego, że będziesz firmował jego organizację swoją osobą, a medialnymi patronami będą radio WPNA i „Dziennik Związkowy”.

– Mam nadzieję, że on zakończy się sukcesem nie tylko dlatego. Możemy liczyć na istotne wsparcie także ze strony Związku Narodowego Polskiego, najstarszej i najbardziej prestiżowej organizacji polonijnej w USA. Organizowane w przeszłości z moim udziałem polonijne przedsięwzięcia zaowocowały licznymi kontaktami. Sportowcy, artyści, dziennikarze, których gościliśmy w Chicago, wracali do Polski zauroczeni gościnnością i życzliwością Polonii. Te wspomnienia są w nich, dlatego chętnie tutaj wracają i na pewno niektórzy z nich pojawią się także 11 listopada. Promować bieg będą również znani sportowcy, którzy odnieśli sukces nie tylko w polonijnych zmaganiach. Starterem biegu i jednym z wręczających nagrody będzie Antoni Niemczak, legendarny polski maratończyk. Dołączyli do nas także rajdowiec Piotr Fetela, piłkarze Krzysztof Król i Robert Warzycha oraz pięściarze Artur Bińkowski i Andrzej Fonfara. Mamy nadzieję, że będziemy mogli liczyć na Andrzeja Gołotę.

– Areną biegu będzie miejsce doskonale znane Polakom mieszkającym w aglomeracji chicagowskiej. Tam chodzą na plażę, biegają, jeżdżą na rowerach, grają w siatkówkę plażową.

– Chicago Montrose Beach jest idealnym miejscem do zorganizowania biegu o tak wyjątkowej symbolice. Tam wystartuje 1918 biegaczy i tam po pokonaniu pętli liczącej 10 km będzie meta, do której mam nadzieję wszyscy dobiegną. Nie jest ważne, w jaki sposób pokona się ten dystans. Można biec, truchtać, czy spacerować. To nie będzie sportowa rywalizacja, choć ci, którzy ją tak potraktują, będą mieli pole do popisu. Liczymy też na liczny udział Polonii, mającej okazję dopingować i wspierać tych, którzy będą na trasie i utożsamiać się z ich wysiłkiem. Polonijni biegacze biorą liczny udział w wielu imprezach masowych, dlatego wydaje się, że nie powinno być problemów ze skompletowaniem listy startowej.

– Od kiedy przyjmowane będą zapisy i jak można to zrobić?

– Rejestracja rozpoczyna się w poniedziałek 2 kwietnia i trwać będzie aż do wyczerpania limitu 1918 biegaczy. Na stronie WPNA FM tego dnia będzie zamieszczony link, który zawierać będzie wszystkie niezbędne informacje dotyczące zgłoszenia swojego udziału. Zależy nam bardzo na tym, żeby zamknąć listę pod koniec maja. Wtedy przekażemy ją do komitetu organizacyjnego w Polsce. Na jej podstawie otrzymamy stroje, medale, dyplomy i nagrody. One będą czekać na wszystkich, którzy tego dnia biegiem uświetnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Dziękuję za rozmowę.

Categories: Polonia

Comments

 1. Yankes
  Yankes 11 kwietnia, 2018, 01:28

  Antek Niemczak – ” legendarny Polski maratonczyk”…..? Antek jest glownie znany z dwoch maratonow na Amerykanskiej ziemi . W 1986 byl drugi w Nowym Jorku , oraz w 1990 takze drugi ( z nowym rekordem Polski 2. 09. 41) , pobiegnietym w naszym pieknym Chicago!!! Warto tez odnotowac zwyciestwo A. Niemczaka w Wiedniu ( 1984) oraz drugie miejsce ( ten sam maraton) Jurka Skarzynskiego . Obydwaj zdobyli nominacje olimpijskie na olimpiade w Los Angeles…..ale wylotu nie bylo .Prywatnie super facet i osobiscie bardzo sie ciesze ze przyjedzie do Chocago. Bardzo dobrze znam srodowisko Polonijnych biegaczy i wiem , ze wszyscy ( lacznie z moja skromna osoba) beda 18 listopada na starcie tego pieknego biegu . Ze sportowym pozdrowieniem

  Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 11 kwietnia, 2018, 01:32

  Przepraszam za literowke – oczywiscie spotykamy sie 11 listopada, o 11,11am 2018 roku

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 11 kwietnia, 2018, 05:24

  Przecież te pijusy nie przebiegną nawet 50 metrów, a mówię tu o takich „znakomitościach” jak: „zza kałuży”, dwiron, szajbnięty Normals… o polskojęzycznym ścierwie skupionym wokół Jarmakowskiego nie wspomnę.

  Reply this comment
 4. Yankes
  Yankes 11 kwietnia, 2018, 09:54

  Moj kolega – plywak, medalista olimpijski….. na pytanie dziennikarza – jak to sie stalo ze doplynoles pierwszy ? odpowiedzial…..Mezczyzni plyna do konca , chlopcy zostaja…ale , polityka w sporcie to gorszy syf niz doping medyczny – dlatego wszystkich zachecam do startu .Czasu jest wystarczajaco duzo aby sie przygotowac

  Reply this comment
 5. Stach z Utah
  Stach z Utah 3 maja, 2018, 22:15

  Skad wam przyszedl do glowy ten smieszny pomysl o stuleciu niepodleglosci.
  Odliczcie sobie okupacje niemiecka , okupacje przez Zwiazek Radziecki , Magdalenke i od czasu rzadow PISu , okupacje Polski przez Unie europejska.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*