Biało-czerwona nad chicagowskim Daley Plaza

DSC_8866

Przy dźwiękach polskiego hymnu w dniu Święta Konstytucji 3 Maja żołnierze Gwardii Narodowej Illinois wciągnęli polską flagę na maszt na Daley Plaza w śródmieściu Chicago. W uroczystości, która rozpoczęła obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uczestniczyli przedstawiciele Polonii, reprezentanci lokalnej administracji oraz zaproszeni goście.

Uroczystość zorganizowana w Daley Center przez Komitet Parady była okazją do zaakcentowania polskiej obecności w Wietrznym Mieście. Konsul RP w Chicago Robert Rusiecki przypomniał, że Chicago może być dumne z tak licznej społeczności polonijnej, która stanowi ogromną siłę polityczną, gospodarczą i społeczną. – Doroczna Parada 3 Maja jest okazją do zaprezentowania tej siły i pokazania Chicago i Ameryce ogromnego wkładu, jaki w życie Wietrznego Miasta wnosi Polonia – mówił konsul Rusiecki.

Gen. Richard J. Hayes z Gwardii Narodowej Illinois, pełniący funkcję dyrektora departamentu ds. wojskowych w gabinecie gubernatora Bruce’a Raunera, mówił o przyjaźni łączącej oba narody. Zapewniał o rozwijającej się współpracy między USA i Polską. W imieniu gubernatora złożył życzenia chicagowskiej Polonii z okazji jej święta narodowego.

Jan Krawiec, marszałek tegorocznej parady przypomniał pokrótce historię powstania i uchwalenia Konstytucji 3 maja i jej znaczenie dla rozwoju demokracji w Polsce. Apelował o liczny udział Polonii w marszu, który jest wyrazem polskości i przywiązania do tradycji, historii i kultury naszego kraju.

W uroczystości wzięła udział posłanka na Sejm RP Anna Cicholska, która jest oficjalnym przedstawicielem polskiego parlamentu w tegorocznych, chicagowskich obchodach majowego święta. Polityk była mile zaskoczona tym, jak Polonia przygotowuje się do najważniejszego dla niej święta. Przyznała, że nawet w Polsce nie jest ono tak barwnie celebrowane, jak wśród Polonii chicagowskiej. – Widać, że jesteście wielkimi patriotami i ambasadorami Polski poza granicami kraju – mówiła posłanka.

Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy solisty Lira Ensemble Philipa Sewarda, który wykonał utwory Fryderyka Chopina.

Polska flaga po raz kolejny zawiśnie na Daley Plaza w sobotni poranek, przed paradą, która przejdzie ulicami Wietrznego Miasta po raz 125.

Andrzej Kazimierczak

a.kazimierczak@zwiazkowy.com

Zdjęcia: Andrzej Kazimierczak, Andrzej Baraniak

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*