Bartoszewski wyróżniony najwyższym odznaczeniem Muzeum Holokaustu

Z okazji 20. rocznicy powstania waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu (United States Holocaust Memorial Museum) Władysław Bartoszewski zostanie uhonorowany w niedzielę nagrodą Elie Wiesela, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez to muzeum.

Władysław Bartoszewski  fot.: Wikimedia

Władysław Bartoszewski fot.: Wikimedia

Organizatorzy informują, że Bartoszewski zostanie wyróżniony w imieniu tych wszystkich, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu, a także za swą przywódczą rolę w stosunkach polsko-żydowskich.

Jak podała polska ambasada w Waszyngtonie, Bartoszewski z powodów zdrowotnych nie będzie mógł uczestniczyć w uroczystości, która odbędzie się w pierwszym dniu obchodów 20-lecia Muzeum, ale nagrał specjalną wiadomość dla uczestników.

Bartoszewski, dwukrotny minister spraw zagranicznych, obecnie sekretarz stanu w kancelarii premiera, był aktywnym członkiem Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzem Armii Krajowej, a także członkiem Żegoty, organizacji przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, która zajmowała się systematyczną pomocą Żydom.

Nagrodę Elie Wiesela odbierze też w imieniu weteranów II wojny światowej Susan Eisenhower, wnuczka generała Dwighta Eisenhowera, naczelnego dowódcy Alianckich Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych w latach 1943-45, późniejszego prezydenta USA.

Nagroda imienia Elie Wiesela to najwyższe odznaczenie amerykańskiego Holocaust Memorial Museum. Nosi imię odznaczonego Pokojową Nagrodą Nobla w 1986 roku amerykańskiego pisarza, dziennikarza, filozofa i działacza politycznego pochodzenia węgiersko-żydowskiego, który swe życie poświęcił badaniu i upamiętnieniu Holokaustu; to on był inicjatorem budowy muzeum.

Z Waszyngtonu

Inga Czerny (PAP)

Categories: Ameryka, Polonia, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*