Bajkowo z Warsztatami Teatralnymi

„Witajcie w naszej bajce (…) tu wszystko jest możliwe…” – radośnie rozbrzmiało w Centrum Kopernikowskim. Postacie z bajek przywitały publiczność, pojawiając się raz po raz między fotelami widzów, zaskakując pomysłowością i różnorodnością. Z piosenką na ustach przewędrowały aż na scenę, gdzie wśród przepięknej scenografii Estery Mikoś swoimi akrobacjami popisywała się Pipi. Obok niej dumnie kroczyła trzymetrowa żyrafa, wielbłąd oraz smok wawelski! Wszystkie kostiumy stworzyła Marylka Pawlina.

Chwilę potem wszystkie postacie zamieniły się w posągi, a na scenę niczym błękitny obłok wpłynęła niebiańska wróżka z orszakiem małych księżniczek. Zrobiło się prawdziwie bajkowo! Publiczność wstrzymywała oddech, żeby nie spłoszyć tej cudnej atmosfery.

Niedzielne spotkanie w teatrze z Warsztatami Teatralnymi Agaty Paleczny kończyło 13. sezon Warsztatów Teatralnych.

Przedstawienie „O sile wyobraźni, czyli poeci są jak dzieci” składało się głównie z tekstów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Wandy Chotomskiej, którzy oczywiście też pojawiali się na scenie. Czasami w roli komentatorów, czasami mędrców, a czasami po prostu poetów.

Znane wszystkim wiersze i piosenki sprawnie połączone przez Piotra Kukułę w scenariusz miały udowodnić jak wielka siła tkwi w poezji i w wyobraźni.

Fabuła zbudowana na ścieraniu się dwóch grup – postaci z bajek i detektywów, poszukujących poetów, pozwalała przenieść się w bajkowy świat i odkryć na nowo teksty, na których wychowali się nasi rodzice, potem my, a teraz sami czytamy je swoim dzieciom. Słynny „Spóźniony słowik”, „Pan Hilary” czy „Samochwała” w zaskakującej inscenizacji i interpretacji odkryły je na nowo. Nowatorskie aranżacje i wykonania piosenek nadały im zupełnie inny blask. Pięknie śpiewający mali artyści pokazali kunszt wokalny, aktorski i taneczny. Jedna rzecz zasługuje na specjalną uwagę. Wszystkie role obsadzone zostały w grupach dziecięcych. Nie po raz pierwszy zresztą. Reżyser spektaklu, aktorka i pedagog Agata Paleczny umiejętnie dobiera dzieci do poszczególnych postaci. Aż trudno uwierzyć, że na co dzień te maluchy nie posługują się językiem polskim. Widz z radością patrzy i podziwia ich niezwykłe talenty i swobodę zachowania na scenie.

Ale oczywiście jak zwykle w przedstawieniach Warsztatów Teatralnych, które są teatrem trzech pokoleń, pojawili się też dorośli. To oni zagrali poetów – Chotomską, Brzechwę i Tuwima oraz zaprezentowali znakomitą wersję „Lokomotywy”, wjeżdżając na scenę długim pociągiem z wielkimi, kolorowymi wagonami, zaprojektowanymi i wykonanymi przez Annę Folwarską. Dech zapiera na samo wspomnienie.

Tłumnie zebrana publiczność zamiast opuszczać teatr dopingowała dalej małych aktorów, którzy na zakończenie spektaklu z dumą odbierali od pani reżyser Agaty Paleczny i pani choreograf Marzeny Pol swoje dyplomy i statuetki gwiazd. A wszyscy razem zgodnie i donośnym głosem śpiewali: „Bo najwięcej wyobraźni mają dzieci i poeci, kiedy zechcą to bajeczny, złotousty ptak przyleci…”.

Brawa dla wszystkich twórców. Wakacji nadszedł czas, ale żeby nie były zbyt długie, bo czekamy na następne równie wspaniałe premiery!

(Anna K.)

fot. Tomek Warias

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*