Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju…

Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju…

Dzień św.  Andrzeja od dawien dawna kojarzy się z przepowiedniami i wróżbami, które dziewczętom i niezamężnym kobietom miały dać odpowiedź, czy w najbliższym czasie wyjdą za mąż. Wróżby różnią się w zależności od regionu Polski. Te najbardziej znane, to lanie wosku przez dziurkę od klucza, liczenie sztachet w płocie, czy ustawianie przez panny butów noskami w stronę drzwi.

W znakomitych nastrojach bawili się goście sportowych andrzejek klubu Eagles. Na pierwszym planie Anna Gębka fot. AB NEWS RP

W znakomitych nastrojach bawili się goście sportowych andrzejek klubu Eagles. Na pierwszym planie Anna Gębka fot. AB NEWS RP

W polonijnym środowisku w Chicago, andrzejki bardziej stały się okazją do urządzania zabaw charytatywnych, z których dochód jest przeznaczany na różne cele w rodzinnych stronach, niż do  wróżenia woskiem. Tak przynajmniej było w przypadku  imprez, które odwiedziliśmy z aparatem.

– W tym roku nasza pomoc koncentruje się na kościele w Przybysławicach, przedszkolu i szkole w Pasiece Otfinowskiej – mówi Stanisław Boduch, prezes Klubu Przybysławice, który imprezę andrzejkową zorganizował w sali Związków Klubów Polskich. – Do przedszkola zakupiliśmy zabawki i wyposażenie do kuchni, w kościele sponsorujemy montaż nagłośnienia, a dla straży pożarnej ufundowaliśmy sztandar – informuje nas prezes.

Pieniądze dla podopiecznych Domu Dzieci Upośledzonych Umysłowo w Tarnowie przy ulicy Robotniczej 4 zbierali organizatorzy zabawy Klubu Ziemi Tarnowskiej. – Chcemy ufundować specjalistyczny odkurzacz do basenu, bo tam duża liczba dzieci korzysta z rehabilitacji wodnej – opowiada prezes Renata Wardzała. – Opiekujemy się także grupą dzieci z rodzin patologicznych przy kościele św. Józefa. Pomagamy im zorganizować środki na wakacyjne wyjazdy. Dzieci również starają się zgromadzić niezbędne pieniążki. Same przygotowały dla nas kartki świąteczne, aby w ten sposób wzbogacić ten fundusz – dodaje pani Renata. Wśród gości tarnowskich andrzejek była Klaudia Kukułka, Królowa Parady 3 Maja oraz Wielki Marszałek Parady dr Bronisław Orawiec. Dla Andrzejów było tradycyjne sto lat i szampan.

– Jak zwykle cały dochód z naszej imprezy przeznaczymy na dalsze prace wykończeniowe w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich – informuje z kolei Stanisław Chwała, przewodniczący Fundacji Parafii Strzelce Wielkie podczas balu andrzejkowego, który odbył się w salach bankietowych Jolly Inn.

– W tym roku zakończyliśmy budowę nowego ogrodzenia wokół cmentarza, na co wydaliśmy 45 tysięcy dolarówObecnie prace koncentrują się na budowie bocznych ołtarzy i na ten cel będziemy starali się wypracować środki podczas naszych najbliższych zabaw charytatywnych i pikników – podkreśla prezes.

W znakomitych nastrojach bawili się goście imprezy andrzejkowej zorganizowanej przez klub sportowy Eagles. – W ten sposób chcemy wzmocnić klubową kasę, żeby mieć środki na utrzymanie drużyn piłkarskich, które ten rok mogą zaliczyć do bardzo udanych – mówi prezes Antoni Cieciński. – Zdobyliśmy mistrzostwo ligi, wcześniej wygraliśmy sezon halowy bez straty punktu. Awansowaliśmy do stanowego finału Open Cup. Dzisiaj wszyscy wspaniale się bawią. Gościmy kilku sponsorów, którzy zadeklarowali, że będą nas wspierać, co mnie bardzo cieszy – dodaje.

Ciekawą imprezę przygotowali rodzice i nauczyciele szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Szkolni Andrzeje zaprosili swoich gości, aby wspólnie celebrować imieniny w sali bankietowej „Grota”. Na stołach pojawiły się torty. Były życzenia i szampan.

Polonijnych imprez andrzejkowych ciąg dalszy już w najbliższą sobotę.

Cincopa WordPress plugin

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*