Ambasador RP w Waszyngtonie odwołany. Ryszard Schnepf wezwany do MSZ

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

Według informacji podanych w środę przez Radio ZET Ryszard Schnepf został odwołany ze stanowiska. MSZ nie chciało w rozmowie z polskimi mediami ani potwierdzić, ani zdementować tej informacji.

Radio ZET poinformowało, że nieoficjalnym powodem odwołania polskiego dyplomaty było przyjęcie 3 maja br. w Waszyngtonie Andrzeja Rzeplińskiego – prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Ryszard Schnepf zakończy pracę w polskiej placówce w stolicy USA z końcem tego miesiąca.

W kontekście informacji o odwołaniu dyplomaty przypomina się także krytykę ze strony prawicowych mediów, które zarzucały Schnepfowi, że nie doprowadził do formalnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą podczas odbywającego się w Waszyngtonie na początku kwietnia br. Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego. Duda, podczas uroczystej kolacji w Białym Domu dla uczestników szczytu, jedynie „odbył krótką rozmowę” z amerykańskim prezydentem. Winą za to obarczono Schnepfa.

Urodzony 22 września 1951 r. w Warszawie Ryszard Schnepf jest polskim dyplomatą, historykiem, iberystą i urzędnikiem państwowym. Od 2005 do 2006 r. był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2007 do 2008 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ambasadorem RP w Urugwaju, Paragwaju, Kostaryce (z akredytacją w innych krajach Ameryki Środkowej), Hiszpanii, Andorze, Stanach Zjednoczonych i Wspólnocie Bahamów.

Funkcję ambasadora RP w USA sprawuje od 22 września 2012 r.

(inf. wł.)

Categories: Polonia

Comments

 1. piotr2000
  piotr2000 2 czerwca, 2016, 09:02

  Ryszard Schnepf to czlowiek, ktory w czasie „swej poslugi” dyplomatycznej uczynil ogromnie wiele zla zarowno panstwu polskiemu jak i naszym Rodakom.
  Jesli prawda mialoby byc, ze zostanie odwolany z ambasadorowania w USA, to pozostaje pytanie co otrzyma W ZAMIAN, jaka nagrode szykuja mu kumple z formacji aktualnie rzadzacej Polska.

  Reply this comment
 2. AMBER
  AMBER 2 czerwca, 2016, 13:34

  taki to juz polski styl ,ze polaki gdziekolwiek sa zawsza narobia smrodu,to bez znaczenia jest ich wyksztalcenie i stanowisko ,im ktos wiekszy w prestizu tym wiekszy cham .

  Reply this comment
 3. Piotr-elder
  Piotr-elder 5 lutego, 2018, 03:11

  Syn enkawudzisty (NKWD!), żyda z Odessy. Jak myślicie dla jakiego wywiadu pracuje? Do wyboru: Mossad, CIA czy FSB (KGB)?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*