Alex Storożyński pokieruje katedrą Instytutu Europy Centralnej na Uniwersytecie Quinnipiac

Alex Storożyński fot.twitter

Alex Storożyński fot.twitter

Amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia Alex Storożyński otrzymał we wtorek 19 maja tytuł Wybitnego Uczonego i został wybrany prezesem polskiej katedry Instytutu Europy Centralnej na Uniwersytecie Quinnipiac w Hamden w Connecticut. Instytut w czerwcu tego roku rozpocznie polsko-amerykański program studiów magisterskich dla liderów biznesu.

Nazwiska dwóch pierwszych studentów, którzy otrzymają roczne stypendium na uniwersytecie Quinnipiac zostaną ogłoszone w poniedziałek 22 czerwca w Warszawie. Nagrody zostaną wręczone przez Petera i Kasię Novak, którzy ufundowali polską katedrę swojego imienia na tym uniwersytecie, mieszczącym się zaledwie 130 kilometrów na północ od Nowego Jorku. „Istotą katedry państwa Novaków jest to, że studenci, którzy otrzymają tu tytuł Master of Business Administration (MBA) zdobędą równocześnie cenne doświadczenie, pracując w amerykańskich korporacjach, zanim wrócą do domu, aby pracować w polskich firmach i wzbogacić polski fenomen gospodarczy” – powiedział Starożyński.

Alex Storożyński jest laureatem nagrody Pulitzera i byłym prezesem Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Jego rodzice, Dionizy i Irena Storożyńscy, emigrowali po wojnie do Londynu, a później do Nowego Jorku, gdzie Starożyński ukończył dziennikarstwo na Columbia University. W latach 80. studiował również w Krakowie i Warszawie, a jednocześnie współpracował z amerykańskimi gazetami. Jest także autorem książki o Tadeuszu Kościuszce, na podstawie której nakręcił film dokumentalny, który zostanie wyemitowany pod koniec tego roku w telewizji PBS. Aktualnie pracuje nad kolejną książką, która ma zawierać jego wspomnienia z Polski czasów Solidarności i wywiady z członkami związku.

(Na podstawie komunikatu prasowego przyg. Anna Draniewicz)

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*