80. Bal Amarantowy Legionu Młodych Polek – poznajmy tegoroczne debiutantki

80. Bal Amarantowy Legionu Młodych Polek – poznajmy tegoroczne debiutantki

Legion Młodych Polek to znana i ceniona organizacja filantropijna założona w 1939 roku w Chicago. Legion wspomaga organizacje charytatywne działające wśród Polonii, dla rodaków w kraju ojczystym oraz inne, udzielając pomocy w dziedzinie kultury, nauki, edukacji i niosąc doraźną pomoc. Głównym sposobem zbierania funduszy na działalność dobroczynną Legionu jest organizowanie prestiżowego Balu Amarantowego, podczas którego następuje prezentacja debiutantek. Tegoroczny, 80. Bal Legionu Młodych Polek odbędzie się tradycyjnie w sali balowej Hotelu Hilton w Chicago w sobotę 16 marca 2019.

Mistrzem ceremonii tegorocznego Balu Amarantowego jest pani Mary Anselmo. W 1974 roku Mary była debiutantką Balu Amarantowego Legionu Młodych Polek i zdobyła tytuł Królowej Balu. Od tego czasu nieustannie działa na rzecz Polonii, zajmując stanowiska w wielu organizacjach. Trzykrotnie przewodniczyła Balowi oraz pełniła funkcję prezesa Legionu Młodych Polek przez trzy kadencje. Przez 20 lat Mary Anselmo pracowała dla Sekretarza Sądu Okręgowego. Ta niezwykła kobieta i zdolny przywódca dokłada wszelkich starań, aby inicjatywy, w jakich uczestniczy, wywarły pozytywny wpływ na lokalną społeczność i przyczyniły się do polepszenia otaczającego świata. Mary jest inspiracją dla wielu kobiet.

Pani Barbara I. Ciepiela, prezes Legionu Młodych Polek, wychowała się w rodzinie imigranckiej w której kultywowano polskie tradycje, uczono dzieci języka polskiego, kultury i historii kraju ojczystego rodziców, wpajając wartości patriotyczne. Pani Barbara, będąc matką trojga dzieci, niestrudzenie przekazuje wartości wyniesione z rodzinnego domu następnym pokoleniom, umacniając je w duchu patriotycznym i utrwalając polskie dziedzictwo. Zawodowo odnosi sukcesy pracując dla globalnej firmy inwestycyjnej.

Alexandra Ciesla Cornwell, pełniąca funkcję przewodniczącej tegorocznego jubileuszowego 80. Balu Amarantowego, była debiutantką i zdobyła tytuł Królowej Balu w 1988 roku. Od tego czasu pełniła wiele funkcji w komitetach organizacyjnych Balu Amarantowego. Jej zaangażowanie w działalność Legionu Młodych Polek to tradycja rodzinna, rozpoczęta w roku 1966 prezentacją jej mamy jako debiutantki. Siostra Alexandry była debiutantką w 1987, natomiast w roku 2017 zaprezentowana została jej siostrzenica. Zawodowo pani Cornwell pełni funkcję dyrektora wykonawczego w organizacji non-profit Chicago Lights, która służy pomocą młodzieży i dorosłym zmagającym się z ubóstwem. Alexandra jest mężatką i ma dwóch synów uczęszczających do przedszkola i drugiej klasy szkoły podstawowej, którym z radością przekazuje polskie tradycje, wpojone jej przez dziadków i rodziców.

Marianne (Kobos) Kozelka, która w tym roku pełni funkcję współprzewodniczącej Balu Amarantowego, była debiutantką w 2003. Od tego czasu zaangażowana jest w działalność charytatywną Legionu Młodych Polek, pełniąc w organizacji różne funkcje, jak również działając w komitecie organizacyjnym Balu. Jej przygoda z Legionem zaczęła się w dzieciństwie, kiedy wraz z mamą, Jane Kobos, brała udział w organizowaniu Świętojanek. Marianne jest głównym projektantem w Chipman Design Architecture w Des Plaines. Wraz z mężem, Tedem Kozelką, kultywują polskie tradycje, które przekazane im zostały przez rodziców. Szczególnie cenią polską kuchnię.

Mary Anselmo wraz z prezesem Legionu, Barbarą I. Ciepielą, oraz z Marianne Kozelką i Alex Cornwell, zapraszają serdecznie do udziału w 80. Balu Amarantowym i poparcia szlachetnych celów Legionu.

Legion Młodych Polek ma zaszczyt zaprezentować sześć młodych dam, debiutantek 80. Balu Amarantowego.

Emma Baran

Emma Baran, córka Antoniego i Małgorzaty Baran, uczęszcza do drugiej klasy York Community High School. Z dumą reprezentuje młode pokolenie Polonii jako debiutantka tegorocznego Balu Amarantowego. Jest rzecznikiem podniesienia świadomości na rzecz bezdomnych i żyjących na granicy ubóstwa. Jako współzałożycielka i wiceprezydent organizacji YCCA (York Community Concerns Association), zbiera fundusze na potrzeby ludzi ubogich. Emma posiada zamiłowanie do muzyki i występowała z Chicago Symphony Orchestra. Każdego lata Emma jest uczestniczką Szkoły Języka i Kultury Polskiej, organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Planuje studiować matematykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Katelyn Carlson

Katelyn Carlson, córka Keitha i Angeli Carlson, jest w czwartej klasie szkoły średniej w Huntley High School w Huntley i jesienią rozpocznie studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Purdue. Katelyn reprezentuje już trzecie pokolenie debiutantek z rodziny Poczatek. Jej pradziadkowie, Frank i Lorraine, zaprezentowali jej babcię i ciocie, jak również siedem kuzynek.
Z tak bogatą historią rodzinnego zaangażowania w Bal Amarantowy, Katelyn jest pełna entuzjazmu i cieszy się, że będzie mogła rozwijać swoje zamiłowanie do polskiej kultury i zainteresowanie polską historią.

Barbara Makowski

Barbara Makowski, córka Pawła i Karoliny Makowskich, jest uczennicą trzeciej klasy szkoły średniej Whitney Young High School w Chicago, w której jest kapitanem drużyny pływackiej. Udziela się w szkolnym klubie polskim oraz jest członkiem klubu Best Buddies, który partycypuje w zajęciach z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie i rozwojowo. Barbara działa w młodzieżowym zarządzie Misericordia Heart of Mercy i planuje studiować analizę informatyczną zachowania ludzi niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie. Wykształcenie w tym kierunku pozwoli jej kontynuować pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, umożliwiając połączenie pomocy humanitarnej z nowoczesną technologią.

Jessica Vignocchi

Jessica Vignocchi, córka Johna Keno Vignocchi i Margaret (Peggy) Tanculi Vignocchi, jest wzorową uczennicą Loyola Academy w Wilmette. Jessica jest członkiem szkolnego chóru, jak również reprezentantką drużyny pływackiej i wodnego polo. Polskie korzenie Jessica odziedziczyła po mamie. Jej zainteresowania językowe i kulturowe są imponujące. Jessica należy do szkolnych klubów: polskiego i chińskiego. Uczy się języka mandaryńskiego i jest członkiem National Chinese Honor Society. Podczas ostatnich wakacji zwiedziła Chiny, obecnie planuje podróż do Polski. Jest miłośniczką sportów, między innymi narciarstwa i nurkowania.

Julia Walczak

Julia Walczak, córka Franciszka i Barbary Walczak, jest pierwszym pokoleniem Polonii amerykańskiej. Jest absolwentką Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Jako dziecko tańczyła w zespole Krasnoludki, obecnie kontynuuje tę pasję w zespole folklorystycznym Polonia. Uczyła się gry na fortepianie klasycznym pod okiem Jarosława Gołębiowskiego, prezesa Chicago Chopin Society. Julia jest członkiem Młodzieżowego Zarządu Związku Lekarzy Polskich i pomaga jako tłumacz medyczny w Community Health Clinic. Jako przyszła pielęgniarka chce zachęcić Polonię do profilaktyki ochrony zdrowia i polepszenia komfortu życia. Jako młoda kobieta wychowana w polskiej kulturze pragnie kultywować tradycje swoich rodziców i wspomagać szlachetną misję Legionu Młodych Polek w Stanach Zjednoczonych.

Kamila Wilczek

Kamila Wilczek, córka Andrzeja Wilczka i Barbary Jagody, jest przedstawicielką pierwszego pokolenia polsko-amerykańskiego w rodzinie. Kamila jest studentką Uniwersytetu Loyola w Chicago. Studiuje edukację wczesnoszkolną oraz język hiszpański. Jej pasją jest edukacja dzieci, ich wychowywanie i kształtowanie młodych charakterów. W przyszłości chce pracować jako nauczycielka w szkole dla dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Kamila jest wzorową studentką, utrzymując średnią 3.8 GPA i figurując na Liście Dziekańskiej, która zawiera nazwiska wybitnych studentów. Aktywnie partycypuje w życiu Polonii: występuje w zespołach góralskich Juhasi i Ślebodni, jest członkiem Związku Studentów Polskich na Uniwersytecie Loyola, reprezentuje Związek Klubów Polskich jako “Miss Publiczności”. W wolnym czasie jest wolontariuszką i rozwija zainteresowania pisząc poezję i uprawiając sporty. Lubi podróże, taniec, śpiew i ceni czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat balu i biletów, prosimy o kontakt z Kasią Evans: ball@lypw.org. Informacje dostępne są także na stronie: www.lypw.org/store/tickets.Datki na rzecz Legionu można złożyć przez stronę: www.lypw.org/donate.

Tekst: Pauline Kulka
Zdjęcia: Victor Studio

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*