78. Bal Amarantowy: poznajcie tegoroczne debiutantki

fot.Wikipedia

fot.Wikipedia

78 Bal Amarantowy znany jako Bal Debiutantek od lat wzbudza entuzjazm młodych dam polskiego pochodzenia i ich rodzin. Dzięki temu wydarzeniu Legion Młodych Polek może realizować swoje cele oświatowe, kulturalne i charytatywne w Polsce i na całym świecie.

Legion ma ogromne zasługi w niesieniu pomocy polskim żołnierzom i Polsce w okresie II wojny światowej. Właśnie wtedy narodziła się organizacja, która do dziś, z pomocą polskiej społeczności, wspiera sprawy polskie.

Liczymy, że i tym razem Polonia poprze Bal Amarantowy, który odbędzie się 4 marca, i przeżyje niezapomniane chwile w gronie debiutantek, przyjmując od nich głęboki ukłon podziękowania.

Oto tegoroczne debiutantki:

Kamila Bochenek

KAMILA BOCHENEK

Kamila jest uczennicą Maine South High School, w której kończy klasy z wyróżnieniem. Jest w zarządzie klubu polskiego, w samorządzie uczniowskim odpowiada za tworzenie ducha szkoły. Udziela się także w kilku kołach na zasadzie wolontariatu, w tym: Interact and Keys Club, gdzie pomaga społeczności w stołówkach dla biednych, oraz Feed My Starving Children, które zapewnia posiłki osobom znajdującym się w mniej korzystnym położeniu. Ponadto pomaga dzieciom wymagającym specjalnej opieki, kierując je do klas. Kamila uwielbia grać na ukulele i należy do grupy tanecznej Jump, gdzie prezentuje polskie tańce ludowe, jak i taniec współczesny. W przyszłości planuje zostać pielęgniarką opiekującą się noworodkami.

Kamila wychowała się w polskiej rodzinie, uczęszczała do polskiej szkoły na Jakubowie, gdzie nauczyła się czytać, pisać i mówić po polsku. Uwielbia podróże, a jej ulubionym miejscem jest Polska. Podczas wizyt w Polsce odwiedza rodzinę w Komornikach i Tarnowie, gdzie pomaga w gospodarstwie i gotowaniu swojej babci, a dziadkowi – w zbiorach jabłek i grzybobraniu. Kamila jest bardzo wdzięczna rodzicom, że poświęcili swój czas, by wychować ją w duchu polskiej tradycji, zapisując do polskiej szkoły i pokazując jej piękno polskiej kultury. Cieszy się na myśl o uczestnictwie w Balu Amarantowym – to dla niej okazja, by podzielić się swoim entuzjazmem związanym z polską tradycją i kulturą.

A Grudek

ALEXANDRIA VICTORIA GRUDEK

Alexandria wychowała się w otoczeniu polskiej kultury – jej matka urodziła i wychowała się w Polsce, ojciec jest Amerykaninem polskiego pochodzenia w czwartym pokoleniu. Jest bardzo dumna z jej polskiego dziedzictwa, nie kryje także swojego ogromnego zainteresowania polską kulturą. Razem z rodziną udziela się w wielu polskich inicjatywach. Alexandria ma nadzieję, że w tym roku odwiedzi swoją rodzinę w Polsce.

Alexandria uczęszcza do Jacobs High School w Algonquin. Poza nauką uprawia wiele sportów – gra w piłkę nożną, siatkówkę, ale najbardziej lubi pływanie. Bierze udział także w letnich obozach organizowane przez Polish National Alliance. Pomaganie innym przynosi jej radość. Po ukończeniu szkoły średniej Alexandria chce studiować psychologię.

Jest bardzo wdzięczna rodzicom, braciom i dziadkom za wsparcie i zachęcenie do udziału w Balu Amarantowym. Nie może się doczekać do tego magicznego wieczoru.

Marlena Hadas

MARLENA HADAS

Marlena chodzi do trzeciej klasy Jones College Prep High School, gdzie każdy rok kończy z wyróżnieniem. Uważa, że bardzo ważna jest aktywność, więc uczestniczy w wielu zajęciach pozalekcyjnych, takich jak koło matematyczne, klub polski i siatkówka. Jest właśnie w trakcie przygotowań do pierwszego szkolnego międzynarodowego dnia, gdzie uczniowie będą mogli zapoznać się z kulturami z całego świata.

Polska kultura jest dla niej niezwykle ważna. Przez kilka lat tańczyła w zespole ludowym Wici, z którym w każde wakacje występowała na międzynarodowych festiwalach na całym świecie. Marlena od 11 lat uczęszcza do polskiej szkoły i niejednokrotnie brała udział w konkursach i debatach na temat polskiej kultury i historii. Jest to jej ostatni rok w polskiej szkole i przygotowuje się do matury w maju. Marlena bardzo lubi podróżować z rodziną do Polski, zwłaszcza do Tarnowa, jej rodzinnego miasta.

Czuje się zaszczycona, że weźmie udział w 78. Balu Amarantowym i z radością oczekuje na to wspaniałe wydarzenie.

Madeleine Hodgson

MADELINE HODGSON

Madeline przypadł zaszczyt kontynuowania rodzinnej tradycji – jest już trzecim pokoleniem, w którym wystąpi jako debiutantka na Balu Amarantowym. Jej babcia, Maria Bronny Ciesla, nadal aktywnie działa w Legionie i innych organizacjach polonijnych. Zresztą oboje dziadkowie wywarli ogromny wpływ na miłość Madeline do polskiej tradycji i kultury.

W trzeciej klasie Dowling Catholic High School w Des Moines w Iowa znalazła się na liście wyróżnionych za wzorowe wyniki w nauce. Ponadto udziela się w organizacji Best Buddies działającej na rzecz społeczności, jest szkolną ambasadorką, trenerką koszykówki w kościelnej lidze, a podczas najbliższych wakacji jedzie w ramach wolontariatu do Gwatemali. Choć w Des Moines nie działają polonijne organizacje i nie ma możliwości udziału w polonijnych wydarzeniach, Madeline jest bardzo dumna, że jej rodzina podtrzymuje polską tradycję. W czerwcu 2016 r. odwiedziła Polskę wraz z rodziną. Jej matka i dziadkowe byli zawsze bardzo dumni ze swojego dziedzictwa i podczas tej podróży zdała sobie sprawę, dlaczego tak czują. Kraj i ludzie, których spotkali, okazały się niezwykłe, dlatego chciałaby tam jeszcze wrócić.

Po ukończeniu szkoły średniej Madeline chce studiować medycynę.

Lianna Wisneski

LIANA WISNESKI

Uczennica trzeciej klasy Lake Forest High School każdy rok kończy z wyróżnieniem, ale najlepsza część jej szkolnego życia skupia się wokół muzyki. Liana gra na flecie poprzecznym w grupie koncertowej, ale też w orkiestrze dętej na paradach i różnych wydarzeniach; prowadzi także chór fletów. Poza szkołą najwięcej czasu spędza na próbach tańca. Aktywnie uczestniczy zarówno w konkursach zespołów tanecznych, jak i różnych przedstawieniach. Liana lubi pomagać, dlatego działa w grupie młodzieżowej przy kościele Najświętszej Marii Panny, jest także starszą harcerką. Pracuje jako wolontariuszka w Horsefeathers (prowadzącej zajęcia terapeutycznej jazdy konnej dla dzieci specjalnej troski), pomaga też nauczycielom w swoim liceum podczas zajęć wellness dla takich dzieci. Liana pracuje jako asystentka w klasach dla maluchów w Montessori School Lake Forest, gdzie dzieci często proszą ją, by grała na gitarze lub ukulele i śpiewała.

Jej pasją jest nauczanie, dlatego planuje zdobyć dyplom edukacji wczesnoszkolnej i pedagogiki specjalnej. Chciałaby studiować w Polsce i nauczyć się mówić w tym języku.

Julia Stokowski

JULIA STOKOWSKI

Julia wychowała się w otoczeniu polskiej kultury – jej rodzice są Polakami. Razem z nimi często podróżuje do Polski, nie tylko, by odwiedzić rodzinę i przyjaciół, ale także, by chłonąć polskie tradycje i ich doświadczać. Polska jest dla niej drugim domem. Jest absolwentką polskiej szkoły 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki działającej pod egidą Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Julia jest obecnie uczennicą trzeciej klasy Regina Dominican High School. Poza nauką poświęca się muzyce i grze na skrzypcach. Gra w orkiestrze szkolnej, ale uczęszczała także do Betty Haag Academy of Music i miała okazję kilkakrotnie wystąpić w Symphony Center. Występowała także na mszach świętych i koncertach bożonarodzeniowych.

Julia lubi podróżować i pomagać innym. W czasie ostatnich wakacji, w ramach Fundacji Ernesta Malinowskiego, wyjechała do małej miejscowości Chivay w Andach w Peru, by uczyć angielskiego dzieci Indian Keczua. Pomimo bariery językowej nawiązała z dziećmi niezwykłą relację i uświadomiła sobie, jak wielki wpływa na nie wywarła. Z tą samą energią i zapałem występuje w roli debiutantki na Balu Amarantowym, by pomagać polskiej społeczności i zachować polskie tradycje.

Sylvia Tolczyk

SYLVIA ADRIANA TOLCZYK

Sylvia urodziła się w rodzinie, gdzie jedno z rodziców było polskim imigrantem, a drugie Amerykaninem polskiego pochodzenia w pierwszym pokoleniu. Aktywnie uczy się języka polskiego i kultury nie tylko poprzez rodzinne tradycje, ale także uczęszczając od pierwszej klasy Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nauczyła się mówić, czytać i pisać po polsku, a zwieńczeniem nauki będzie matura w maju.

Sylvia uczęszcza do Maine South High School w Park Ridge, gdzie uczestniczy w kilku zajęciach dla zaawansowanych. Ponadto bierze udział w Junior Leaders Program, jest przewodniczącą Model United Nations, działa w zarządzie polskiego klubu i w samorządzie szkolnym. Osiągnięcie, z którego jest najbardziej dumna, to zainicjowanie i zorganizowanie zbiórki na zakup strojów na bal maturalny dla mniej zamożnych uczniów. Sylvia uczestniczy w wydarzeniach kulturowych takich jak Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, Taste of Polonia, imprezach Rady Nauczycieli Polonijnych (CEP), a także w paradzie trzeciomajowej.

Po ukończeniu szkoły średniej planuje studiować psychologię, która pozwoli jej kontynuować działania na rzecz społeczności i potrzebujących. Jest dumna, że w roli debiutantki może wspierać Legion Młodych Polek i ich cele dobroczynne.

miczko_2

fot.Dariusz Lachowski

MISTRZ CEREMONII 2017: CONRAD MICZKO

Conrad był nauczycielem w szkołach publicznych w Chicago (CPS). Otrzymał honorowe dożywotnie członkostwo w Illinois Congress of Parents and Teachers oraz był nominowany do Rose Maremont Schutz Dedicated Teacher Award i Golden Apple Award, jednych z najbardziej prestiżowych nagród w obszarze nauczania w Chicago. Został także wyróżniony Świadectwami Zasług, jednym przez Komisję Edukacji miasta Chicago, a kolejnymi przez „Chicago Tribune” – dla siebie i dla całej klasy.

Od czasów college’u do chwili obecnej jest związany z Legionem Młodych Polek, jako że jego matka Eugenia była jedną z założycielek organizacji. Przez lata była jej prezeską i przewodniczącą Balu Amarantowego. W młodości Conrad był przewodniczącym komisji na balu debiutantek. Później pomagał Legionowi Młodych Polek w organizowaniu imprez dobroczynnych.

Pytany o spuściznę, jaką stworzył, przyczyniając się do wychodzenia naprzeciw potrzebom obecnych i przyszłych pokoleń, powiedział: – Moim celem zawsze była aktywność obywatelska i udział w budowaniu społeczności, by wspierać zmiany, inspirować do rozwoju i odpowiedzialnego zaangażowania się w działania dobroczynne.

Conrad został uhonorowany przez University of Chicago, Phoenix Society, Chicago Society oraz Maroon Society przy Uniwersytecie w Chicago. W 2005 roku otrzymał nagrodę za pracę na cele społeczne na Northeastern Illinois University z rąk absolwentów i Rady Nauczycieli Polonijnych (CEP). Jego nazwisko jest wygrawerowane na ścianie zasłużonych w Lane Tech High School. Również w 2005 r. Conrad został uhonorowany przez Kongres za wybitne usługi na rzecz społeczności, które to wyróżnienie wręczył mu Rahm Emanuel, ówczesny kongresmen, a obecnie burmistrz Chicago.

– Możliwości wolontariatu są wszędzie. Wszystkie one są bardzo ważne, dlatego się angażuję – mówi Conrad. – To ciężka praca, ambitna i czasochłonna, ale to moja misja i pasja zarazem. Dla mnie liczy się rozwiązywanie różnych problemów, tak jak tylko potrafię. Czuję satysfakcję, gdy mogę przyczynić się do pozytywnych zmian.

Bożenna Haszlakiewicz prezeska Legionu Młodych Polek

Bożenna Haszlakiewicz
prezeska Legionu Młodych Polek

Cherilyn Denisiuk przewodnicząca balu

Cherilyn Denisiuk
przewodnicząca balu

Wszelkie informacje na temat balu są dostępne u Bożenny Haszlakiewicz, tel. (847) 902-0406 oraz na stronie Legionu: www.lypw.org.

Barbara Irena Ciepiela

Legion Młodych Polek

Zdjęcia debiutantek w sukniach: Victor Studio

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*