45. Bankiet Dziedzictwa Polskiego KPA

45. Bankiet Dziedzictwa Polskiego KPA

W niedzielę 12 października odbył się 45. doroczny Bankiet Dziedzictwa Polskiego organizowany przez Kongres Polonii Amerykańskiej na stan Illinois. Bankiet prowadził Charlie Wojciechowski, dziennikarz telewizji NBC5.

Podczas gali doroczną nagrodą „Polish Heritage Award” uhonorowany został
prof. Kazimierz Nowaczyk, były działacz „NSZZ Solidarność”, który wspomagał rodziny osób represjonowanych. W czasie stanu wojennego internowany i osadzony w więzieniu w Iławie. Po amnestii powrócił do pracy naukowej na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie obronił pracę doktorską. Do USA przybył w 1996 roku. Jest autorem monografii nagrodzonej przez University of Maryland i współautorem kilkudziesięciu prac naukowych. Jako pierwszy w 2011 r. publicznie wystąpił na forum zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy samolotu TU-154M, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Kongres Polonii Amerykańskiej docenił jego wiedzę i odwagę.

Nagrodę prezesa Wydziału Stanowego KPA Ireny Moskal Del Giudice otrzymał
Donald E. Pienkos, który był dyrektorem krajowym KPA ponad 20 lat. Czynnie wspomagał KPA w staraniach na rzecz przyjęcia Polski do NATO. Do dziś angażuje się w wiele akcji polonijnych. Przez prezydenta Polski został uhonorowany Krzyżem Walecznych.

Nagrodę za działalność społeczną odebrał proboszcz parafii pw. św. Ferdynanda
ks. Zdzisław Jason Torba. Zwrócono uwagę na jego aktywną współpracę z polskim społeczeństwem i wspomaganie w szerzeniu polskiej kultury.

Stanisław Wajdeman został uhonorowany za długoletnią przynależność i pracę w
KPA.

Wyróżnienie w dziedzinie sportu przyznano kpt. Andrzejowi Piotrowskiemu, który jest znanym polonijnym żeglarzem, zwycięzcą wielu regat.

Nagrodę medialną wręczono Wojciechowi Borkowskiemu, który jako felietonista komentuje bieżące wydarzenia polityczne w Polsce.

Daniel Pogorzelski, wiceprezes Northwest Chicago Historical Society, współautor książki „Zapomniane Chicago”, otrzymał wyróżnienie za działalność w dziedzinie historii.

Nagrodę w dziedzinie kultury otrzymał pośmiertnie Jan Milun, ambasador
polskiej kultury i jedyny Polak udekorowany medalem Jerzego Waszyngtona przez Amerykańską Fundację Wolności.

Gośćmi honorowymi byli: konsul RP – Robert Rusiecki, prof. Wiesław Binienda i Maria Szonert-Binienda.

W bankiecie wzięło udział ok. 450 osób, wśród nich także przedstawiciele miejskich władz. W części artystycznej wystąpił zespół „Polonia” i Paderewski Symphony Orchestra. Hymny polski i amerykański odśpiewała Ola Podowski.

Maria Roszek
Wydział stanowy KPA

Zdjęcia: Dariusz Lachowski

  • DSC_5473
  • DSC_4651
  • DSC_4580
  • DSC_4544
  • DSC_4310
  • DSC_4248
  • DSC_4218
  • DSC_4026
  • DSC_4013
  • DSC_3996
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*