Ks. Tadeusz Dzieszko żegna się na dobre z parafią św. Konstancji

Ks. Tadeusz Dzieszko żegna się na dobre z parafią św. Konstancji

Ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko już na dobre żegna się z wiernymi parafii św. Konstancji w chicagowskim Jefferson Park na północnym-zachodzie miasta.

Alicja Otap: – Dlaczego w Chicago w kościele katolickim ksiądz ma ograniczony czas sprawowania godności proboszcza w danej parafii?

Ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko: – To są przepisy, które ustala lokalny Kościół czyli archidiecezja albo diecezja. W Kościele w Polsce nie ma takich przepisów i dlatego Polacy tego nie rozumieją. W Polsce proboszcz często pozostaje na swoim stanowisku do końca życia i na emeryturze. Tutaj biskupi ustalili takie przepisy, dlatego kadencja trwa sześć lat i ewentualnie można przedłużyć ją o następne sześć i dodatkowo o jeszcze kilka lat, jeśli jest ważny powód. W moim przypadku kadencję przedłużono mi do 15 lat, bo były obchody stulecia parafii w 2016 r. i w 2017 było stulecie naszej szkoły. Obecny kardynał Blase Cupich myśli o zmianie obowiązujących przepisów i chce, żeby kadencyjności w ogóle nie było, ale nie jest jasne, jak długo proboszcz mógłby pozostawać na stanowisku. Zobaczymy, jaka decyzja zapadnie w tej sprawie i czy to będzie zmiana na lepsze, czy na gorsze.

Jakie są plany na najbliższą przyszłość Księdza Proboszcza?​

– Pracowałem dość długo i dlatego moje siły, energia i zdrowie trochę wyczerpały się, więc postanowiłem po rozmowie z archidiecezją wziąć półroczny urlop tzw. sabatyczny, który oficjalnie będzie trwał do 31 grudnia. Wykorzystam ten czas na wyjazdy, na rekolekcje w Stanach Zjednoczonych i w Polsce oraz na pobyt w polskim sanatorium, żeby podreperować zdrowie. Będę też na weselu mojej siostrzenicy. Odwiedzę kolegów, z którymi rozpoczynałem seminarium duchowne ponad 36 lat temu w Polsce. Jeśli czas mi pozwoli, odwiedzę Ziemię Świętą i Medjugorie, bo to miejsca szczególne w moim życiu. Chcę też pojechać na misję na Jamajkę, gdzie kiedyś pracowałem przy chorych. Jako asystent medyczny asystowałem siostrze sercance z przeszkoleniem lekarskim, mierzyłem poziom cukru i ciśnienie, a jako ksiądz modliłem się nad chorymi w centrum dżungli. Tam ludzie są bardzo biedni, potrzeba im ciepła, serca, miłości, uśmiechu i modlitwy. To wielka satysfakcja dla nich pracować. Chciałbym jeszcze raz ich odwiedzić.

Ks. Tadeusz Dzieszko został mianowany na proboszcza parafii św. Konstacji w 2003 roku. Wcześniej stał na czele parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero. W tym roku obchodził 30-lecie swojej służby kapłańskiej.

Ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko serdecznie zaprasza na wspólną modlitwę i spotkanie. Pożegnanie z parafią św. Konstancji będzie miało miejsce w niedzielę, 24 czerwca, podczas mszy św. o godz. 1.30 pm. Po mszy świętej proboszcz zaprasza na pożegnalne przyjęcie do sali parafialnej Handzel Center.

Pożegnanie w języku angielskim odbędzie się w sobotę, 23 czerwca, podczas mszy św o godz. 4:30 pm. Bezpośrednio po mszy świętej ks. Dzieszko zaprasza na przyjęcie w sali parafialnej.

Czy wiadomo, jaką parafię obejmie Ksiądz po powrocie z urlopu sabatycznego?

– Wyznaczanie parafii to w kościele proces, który rozpoczyna się jesienią i kończy w marcu. Parafie, które będą potrzebować proboszcza, zgłaszane są na jedną listę, a równocześnie formowana jest lista księży – kandydatów na proboszczów. Żeby tylko Pan dał mi zdrowie, to trafię do jakiejś parafii, gdzie będę potrzebny. Formułowaniem obu list, parafii i księży, zajmuje się specjalny zarząd. Dopiero na przełomie marca i kwietnia dowiadujemy się, gdzie zostaniemy skierowani, a od 1 lipca proboszczowie zaczynają pracę w nowych parafiach. Dodam, że w w Archidiecezji Chicagowskiej jest ponad 360 parafii.

Już wiadomo, kto zastąpi Księdza w św. Konstancji?

– Ks. Ryszard Miłek, który też był na półrocznym urlopie sabatycznym. Myślę, że parafia będzie w dobrych rękach. Jestem dobrej myśli. To co ja kontynuowałem, co było zaczęte przez poprzednich proboszczów, będzie kontynuowane przez następnego. Życzę następnemu proboszczowi, żeby kontynuował pracę – polonijną i parafialną. Wszystkich parafian trzeba jakoś przygarnąć, bez względu na pochodzenie. Ale musimy pamiętać, że jest to parafia polonijna, więc w sposób szczególny trzeba patrzeć na potrzeby Polaków, ponieważ została założona w 1916 roku przez polskie rodziny, które odłączyły się od parafii Our Lady of Victory, Matki Boskiej Zwycięskiej, by założyć polską parafię.

Jak wspomina Ksiądz swoje początki w św. Konstancji?

– W parafii jestem ogółem 22 lata, wliczając lata pracy jako wikariusz po święceniach od 1988 r. Wtedy była w Konstancji tylko jedna polska msza św. o godz. 8.30 rano i od 100 do 150 osób na tej mszy. Parafia w szybkim tempie się rozrosła. Przybyło wielu wiernych, choć wokół powstało bardzo dużo polonijnych parafii. W tej chwili parafia ciągle tętni życiem. Działa tu polska szkoła, Klub Polonii, polskie kółka różańcowe, które skupiają ponad 300 osób . To są duże, prężne, dobrze działające organizacje, z którymi dobrze się współpracuje.

Podsumowując swoją działalność duszpasterską i społeczną, z czego Ksiądz jest najbardziej dumny?

– Współpracowałem ściśle z Kongresem Polonii Amerykańskiej i Związkiem Narodowym Polskim. Zorganizowaliśmy dwa historyczne radiotony. To wszystko, co dokonało się, było wyjątkowe. Pierwszy radioton przyniósł prawie milion, a drugi 1,2 mln dol., bo tyle przekazała Polonia na Wały Jasnogórskie i na kaplicę Cudownego Obrazu. Ten sukces nigdy później nie był powtórzony. I też nic takiego nigdy nie wydarzyło się wcześniej. To było jedno z wielu wspólnych polonijnych osiągnięć. W inicjatywy, które podejmowałem, starałem się zaangażować innych ludzi. I dlatego też to sobie poczytuję za jedno z większych naszych wspólnych osiągnięć. W parafii św. Konstancji pracowałem od 2003 r. a więc 15 lat i w tym czasie związałem razem ze sobą ludzi, którzy pięknie ze sobą współpracują, są wspaniali, głębokiej wiary, zaangażowania i pogody ducha. Takich ludzi, jacy tutaj są, to każdemu proboszczowi należałoby życzyć. Hojni, ofiarni, radośni i obecni, kiedy są potrzebni. Cieszę się, że mogłem być tutaj tak długo, choć pracy było bardzo wiele. Wierni garną się do kościoła. Przyjeżdżają z daleka, są obecni. Przyczyniły się też do tego nasze wyjazdy rekolekcyjne w różne miejsca na świecie. Jest to forma duszpasterstwa może niepopularna w innych parafiach, ale stała mi się bardzo pomocna, bo dzięki niej poznałem wielu ludzi. Podczas wyjazdów powstały przyjaźnie i stanowiliśmy jedną wielką rodzinę pielgrzymkową.

Parafia kwitnie i wygląda pięknie. To zasługa proboszcza.

– Cieszę się, że parafia jest dobrze utrzymana. Robiliśmy to sukcesywnie. Nie był to styl amerykański, a styl polski. W amerykańskim systemie i stylu to najpierw należy doprowadzić do ruiny, a później zorganizować potężny fundraising, zebrać ileś tam milionów dolarów i wtedy przeprowadzić remont całej parafii. Styl polski polega na regularnym sprawdzaniu potrzeb i regularnym ich adresowaniu. Czyli coś się zepsuło, to natychmiast trzeba zreperować. Przez 15 lat po kolei remontowaliśmy prawie wszystkie miejsca, może nie wszystko do końca, bo trzeba było coś następnemu proboszczowi zostawić. Parafianie bardzo się z tego cieszyli. Składali ofiary, byli bardzo hojni i teraz widzą i doceniają, ile zostało zrobione.

W najbliższą sobotę i niedzielę żegna się Ksiądz z parafianami…

– Zapraszam w sobotę o 4.30 pm na mszę św. w języku angielskim, a później na poczęstunek i osobiste pożegnania. I zapraszam na niedzielę o 1.30 pm. Odprawię pożegnalną mszę św. po polsku i zaprosimy wszystkich po mszy do Handzel Center na poczęstunek. Będziemy mogli sobie podziękować, powiedzieć „do widzenia”, „Bóg zapłać” i „Szczęść Boże” za tyle lat współpracy. To wzruszające i dla mnie, i dla wiernych. Niektórzy płaczą i są to łzy miłości i życzliwości, którą darzyliśmy się przez tyle lat. Coś się zaczęło i coś się skończyło. Takie jest życie człowieka. Poprzez małe pożegnania musimy się przygotować do większego, które kiedyś nastąpi. Kiedy człowiek będzie musiał odejść z tego świata na zawsze. Tyle różnych pożegnań przeżyłem i to jakoś przeżyję, chociaż to chyba będzie jedno z najtrudniejszych.

Dziękuję Księdzu za rozmowę.

Na zdjęciu: ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko
fot.Andrzej Baraniak

 

Categories: Polonia, Wywiad, Wywiady

Comments

  1. Normals
    Normals 22 czerwca, 2018, 23:06

    Ks Dzieszko tak bardzo dziala „spolecznie”, ze przez dwa lata ukrywal sie przed Policja za wyludzenia nieruchomosci od naiwnych staruszkow i posiada kilka nieruchmosci zapisanych na rodzine. Tak dzis wygladaja sludzy kosciola, ciekawe jak to sie ma do slow Jezusa – ich szefa jakby nie patrzec ktory powiedzial ze predzej wielblad przejdzie przez dziurke od igly niz bogacz trafi do krolestwa niebieskiego….

    Reply this comment
    • ZJ
      ZJ 23 czerwca, 2018, 11:10

      Szanowny/a Pan/i Normals i Sarah czy rzeczywiscie macie 100 procentowe dowody na to co i gdzie Ks. Dzieszko ma, a moze Wam szkoda bo Wy nie macie? Takie karmienie sie plytkimi plotkami to chicagowskiej Polonii specjalnosc. Mysle, ze kazdy powinien zaczac od swojego podworka, a Ksiedzu wypadalo by podziekowac za piekna prace z ludzmi i sluzenie Bogu i zyczyc mu wszystkiego co najlepsze! Ale Polak potrafi – oczernianie innych to polska specjalnosc, Kochani zycie jest za piekne, zeby tracic je na nienawisc do innych! Szkoda jeszcze, ze pisza to Ci, ktorzy maja z Kosciolem bardzo malo do czynienie a z Ksiedzem Dzieszko nigdy nie mieli okazji porozmawiac w cztery oczy bo tchorzostwo i pisanie negatywnych komentarzy to ich specjalnosc.

      Reply this comment
      • Adam
        Adam 25 czerwca, 2018, 22:05

        Chyba Masz rację ZJ. Pewnie Seniorzy z lzami w oczach prosili Księdza Swego, by zaopiekował się Ich życiowym dorobkiem, Ksiądz Spełnił Ich prośbę, a duraki maja używanie. durność bez granic. Pozdrawiam Polonusów z Chicago. Mojego pierwszego przystanku w USA, w 1984

        Reply this comment
      • kosa
        kosa 27 czerwca, 2018, 08:35

        dewoty z ciemnogrodu , kwatery w niebie zaklepane .nie wszystka polonia zyje w Chicago.by pedofilom w sutannacvh sluzyc.
        prawdziwy ksiadz to biedny ksiadz i nie przyjmuje spadkow od parafian.

        Reply this comment
      • Normals
        Normals 27 czerwca, 2018, 15:41

        Jakie plotki? Ignorancie, wstukaj do przegladarki google Thaddeus Dzieszko i sobie poczytaj a nie urzadzasz tu komitet obrony nie majac pojecia o czym piszesz i dopasowujac tu jakas swoja poroniona ideologie. Poza tym skad wiesz ze nie mialem doczynienia z ksiedzem Dzieszko, masz krysztalowa kule? Tak sie sklada ze ksiadz Dzieszko mial urzadzic pogrzeb mojej mamie tylko ze byl taki zajety ze nie moglem sie go przez blisko tydzien doprosic o spotkanie , kiedy juz znalazl czas, chcac znalezc adres wpisalem do google jego imie i nazwisko i pierwsze co wynalazl mi google to byl artykul o ksiedzu Dzieszko, gdzie byla dokladnie opisana sprawa ukrywania sie ksiedza przed FBI, byla tam tez mowa o nieruchmosciach ksiedza zapisanych na najblizsza rodzine. Po przeczytaniu tego i kilku innych tekstow zrezygnowalem z uslug ksiedza biznesmana bo uwazalem ze obrazilbym moja mame. Nastepnym razem zanim oskarzysz kogos o plotkowanie radzilbym zapoznac sie z detalami sprawy a nie pipeprzyc trzy po trzy.

        Reply this comment
        • Anonim
          Anonim 28 czerwca, 2018, 21:05

          dziwne bo tez u mnie byla pidobna sytuacja i nie bylo problemu z pogrzebem, a po drugie to nie wiem czy dobrze przeczytales wszystkie artykuly polskie i angielskie i jezeli troszeczje masz do czynienia z prawem amerykanskim to mysle, ze nie jestes ograniczony na tyle, ze jesli bylby winien az taki oszust to dlaczego wrocil do pracy, moze powiesz mi, ze za pieniadze albo jakis przekret zrobil, zeby wrocic? Czyzby? Zalosny jestes! Zajrzyj do swego podworka czy masz wsystko dobrym kierunku pozamiatane jesli na 100 procent tak to wtedy oczerniaj innych!

          Reply this comment
          • Normals
            Normals 1 lipca, 2018, 14:17

            Wrocil do pracy po tym jak sie dwa lata ukrywal i prawnicy sie dogadali z FBI.Jeszcze raz powtorze, prosze nie mylic biznesmenow w sukienkach z Bogiem lub naukami Jezusa bo to byloby bluznierstwo. Jesli jestes katolikiem i wydaje ci sie ze chodzac do kosciola zbizasz sie do Boga to radze przeczytac i wziasc gleboko do serca bardzo madry komentarz Krzycha.

  2. niklot
    niklot 23 czerwca, 2018, 03:34

    … a to łobuz 🙂

    Reply this comment
  3. Sarah
    Sarah 23 czerwca, 2018, 07:35

    to takie katolickie maniery, sprzedawal seniorom niebo obiecane
    ,ten towar jest
    bez zadnej gwarancji i dziala na katoli jak magiczny klucz,
    do darmowej kasy i oddawania wszystkiego ,co posiadaja,
    bajki o niebie drogo kosztuja. a glupota jeszcze wiecej.

    Reply this comment
    • Anonim
      Anonim 25 czerwca, 2018, 22:10

      Jezus, Syn Boga Żywego nazwał żydów, zanim go zamordowali – plemieniem żmijowym i dziećmi Szatana. No i jeszcze Powiedział, że cała Ziemia w mocy złego. Co widać doskonale wszędzie, gdzie plemię żmijowe się rozlazło. Ale zło DOBRA nie pokona NIGDY ! Choć usiłuje wciąż

      Reply this comment
      • kosa
        kosa 28 czerwca, 2018, 09:31

        tak gadasz jak swiatkowi Jechowa, nigdy Jezusa nie spotkalas ,ale wiesz co powiedzial ,kpina i ironia

        Reply this comment
  4. niklot
    niklot 23 czerwca, 2018, 09:39

    Sarah-żydówko, skąd wiesz?

    Reply this comment
    • Sarah
      Sarah 23 czerwca, 2018, 09:48

      w naszej rodzinie NIE zydowskiej ,bylo i jest paru ksiezy,
      kult kleru to legalna mafia ,instytucja finasowa nastawiona na zyski i wladze
      jak sie daje ,to sie kraje.

      Reply this comment
      • niklot
        niklot 23 czerwca, 2018, 12:57

        To nakopać dziadowi do dupy ! Nie ma żadnego kultu kleru, a poza tym wszystko prawda.

        Reply this comment
        • Normals
          Normals 24 czerwca, 2018, 15:51

          Nie ma kultu kleru? A jak inaczej nazwac bizncjum jakie szczegolnie w Polsce wybudowal sobie kosciol katolicki? Jak nazwac tych wszystkich tlustych biskupow, ktorzy non stop juz nawet nie zebraja a wrecz domagaja sie kasy od ludzi bo pewnie uwazaja jak Beata Szydlo, ze te pieniadze im sie po prostu naleza. Jak nazwac bezkarnosc pedofili w sutannach czy tak jak ostatnio ksiedza ktory przetrzymywal starszych ludzi i ubezwlasnowalnial ich po czym przejmowal ich majatki? Kto toleruje taka sytuacje? Wlasnie narod, ktory jest tak glupi ze czci kler zamiast Boga czyli Polacy…..

          Reply this comment
          • niklot
            niklot 24 czerwca, 2018, 17:25

            Normals jesteś durny i nie znasz pojęcia kultu. Z twego wpisu nie wynika, że istnieje kult księży w Polsce. Po prostu masz debilowate, pełne nienawiści rzygowiny, (a nie fakty) które chlustają z twojej japy, ale to nie argument.

          • Normals
            Normals 27 czerwca, 2018, 15:46

            Niklot, widze ze znalazl sie kolejny ktory wypiera prawde.Jestes tak ograniczony ze nie dostrzegasz jak polski kosciol katolicki kontroluje Polske i Polakow czy postanowiles swiadomie schowac glowe w tylku i udawac ze jest super? Tak czy inaczej moge tylko wspolczuc……

  5. Yankes
    Yankes 23 czerwca, 2018, 20:59

    ” Zyj ta nadzieja” Marek Grechuta ( YT)….nie bedzie problemow….

    Reply this comment
    • Yaroon
      Yaroon 1 lipca, 2018, 17:08

      🙂 🙂 🙂 Chcecie to chodzicie do kościoła, nie chcecie to -nie! A prawa prosta. Jeżeli ktoś nie chodzi do kościoła, to co go obchodzi kościół katolicki czy mormońska sekta?

      Reply this comment
      • Yaroon
        Yaroon 1 lipca, 2018, 17:14

        Po co te spory? Tu chodzi o pewną wspólnotę, a nie o księdza? Mój kolega poszedł do proboszcza parafii i wypisał się z kościoła katolickiego i…nic. Po prostu nie wierzył. Ma prawo. Z zajadłością atakujecie kościół ale już zboczeńców (pedałów i lesbije) nie! Dlaczego wynaturzenie i wyuzdanie jest (ma być?) normalne – a nauki, powtarzam nauki kościoła chrześcijańskiego (przykazania) tak was(co niektórych-oczywiście) rażą?

        Reply this comment
        • Yaroon
          Yaroon 1 lipca, 2018, 17:20

          Mnie też nie podobają się obecni hierarchowie w kościele katolickim, są zbyt pazerni na pieniądze (dzieńgi :-). np. arcybiskup Dzieńga typowy faryzeusz. Nie podoba mi się służalczość wobec władz w Polsce i nie słuchanie nauk Chrystusa, upolitycznienie biskupów ale to nie powód bym pluł na instytucję. To tak, jak z Sądami czy Policją. Skorumpowani sędziowie, przekupni policjancie ale nie podważam zniesienie tych instytucji.

          Reply this comment
          • y
            y 1 lipca, 2018, 17:23

            To nie komuniści, czy lewackie frakcje deprawują kościół katolicki. Zgniliznę (chciwość, rozpustę, brak empatii, służenie mamonie a nie ołtarzowi) powoduje rozkład kościoła katolickiego 🙁 !

          • Yaroon
            Yaroon 1 lipca, 2018, 17:24

            To nie komuniści, czy lewackie frakcje deprawują kościół katolicki. Zgniliznę (chciwość, rozpustę, brak empatii, służenie mamonie a nie ołtarzowi) powoduje rozkład kościoła katolickiego 🙁 !

  6. zza kałuży
    zza kałuży 24 czerwca, 2018, 00:25

    I o religii smoleńskiej nic w artykule nie było?
    O kulcie bandziorów wykletych też nie?
    O tysiącach seansów politycznej nienawiści z pisdzielskimi, rydzykowymi, gazetopolskimi, karnowskimi i wszelkiej innej maści politycznymi gangsterami z Wolski w roli głównej – ani słowa?
    Ajajaj, jaka dyskrecja!
    A to przecież były takie świetne narzędzia budowania spójności polonijnej społeczności wokół parafii! Takie sprytne sposoby na konkurencyjną przewagę parafii Konstancji nad inną, mniej politycznie sprytną koscielną konkurencją!
    Skoro inni proboszczowie nie chcieli forsy wyciagać od polonijnych owieczek na hurra-super-patriotyczne wiece polityczne organizowane dla pisdzielskich oszustów to sami sa sobie winni!
    Pan Dzieszko sam Duch Święty podowiedział na jaki lep ma polonijne muchy łapać to i łapał.
    *
    Tak jak w tej reklamie pewnej polonijnej pani stomatolog, kiedy to pan Dzieszko w radio przekonywał nas, że gabinet właśnie tej pani doktor wybrał dlatego, że mu to Duch Święty podpowiedział.
    *
    Inni lekarze dentyści powinni wziąć przykład i wykupić subskrypcję w Niebie na podpowiedzi Ducha Świętego dla występujących w oczywiście darmowych reklamach księży.
    *
    Polscy politycy i urzędnicy państwowi muszą składać oświadczenia majatkowe. Co roku, nie tylko na początku i na końcu kadencji.
    No ale to świeckie organizacje, nie to co świętobliwy Kościół katolicki.

    Reply this comment
  7. niklot
    niklot 24 czerwca, 2018, 00:51

    „Zza kałuży” niestety ty jesteś tylko polskojęzycznym ścierwem, plującym na katolicyzm. Niczym się nie różnisz od sekty smoleńskiej. Tak samo jesteś przepełniony nienawiścią.

    Reply this comment
  8. wiara
    wiara 25 czerwca, 2018, 09:21

    dewocja i wszystkie religie to wielkie biznesy dla ich zalozycieli, wiara katolicka pochodzi od zydow a ci to najwieksi polakozercy i lichwiarze handlarze
    kto slucha i kupuje od ziemskich Bogow rajskie zycie pozagrobowe
    nie jest pewny ze do takiego sie dostanie, czyli czyste oszustwo
    w zadnym kosciele Boga nie ma, ksieza to wyuczone aktory w seminarium a koscioly to ich teatry ,gdzie dobrze graja role oszustow i naciagaczy i nie maja zadnych konekcji z Bogami poza ziemskimi ,jak udaja,zaden ksiadz nikomu nieba nie zalatwi.

    Reply this comment
  9. niklot
    niklot 28 czerwca, 2018, 03:08

    W Polsce takie dyskusje nie odchodzą. Wy macie jakąś religijną obsesję? Po prostu jesteście socjalistycznym pomiotem, które „przypłynęło” do USA.

    Reply this comment
    • krzych
      krzych 28 czerwca, 2018, 10:27

      Nie obchodzi nas o czym dyskutuja w Polsce.Ja wiem ze ten czlowiek powinien byc w wiezieniu razem z 95% kleru kosciola katolickiego.
      A ty jak jestes w Polsce to zajmnij sie o czym tam dyskutuja i nie troluj tutaj, no chyba ze w ten sposob zarabiasz ruble na chleb……

      Reply this comment
      • Anonim
        Anonim 28 czerwca, 2018, 20:49

        Panie Krzych – Panu to sie chyba kakies koszmary po nocach snia ubogi ducjowo Pam jest bardzo – a szkoda🤔

        Reply this comment
    • Anonim
      Anonim 28 czerwca, 2018, 20:56

      Nie wszyscy, na pewno nie wszyscy. Ci normalni i nie koniecznie musza byc wierzacy ale z respektem i kultura podchadzacy do kazdej wiary czy tez ateizmu tez tutaj sa. Tacy nie wypowiadaja sie jak komunistyczne prostactwo bo albo mowia kulturalnie albo nic nie mowia wiec Panie/i niklot czasami warto pomyslec, ze “ milczenie jest zlotem”

      Reply this comment
  10. niklot
    niklot 28 czerwca, 2018, 17:04

    krzych -ile razy mam ci powtarzać, że jesteś prymitywnym chamem. Nikt ciebie buraku nie zmusza do chodzenia do kościoła, więc nie ujadaj jak legawa sobaka. Po prostu jesteś polskojęzyczny ścierwem.

    Reply this comment
    • krzych
      krzych 29 czerwca, 2018, 06:56

      No i po co ten jezyk nienawisci do blizniego swego?
      Tak ucza w kosciolach? Myslalem ze nauka KK oparta jest na milosci do bliznich a ty wlasnie udowadniasz swoje wartosci i moralnosc chrzescijanska wyuczona przez kler katolicki.
      Wiare w Boga nosi sie w sercu poparta dobrymi uczynkami jak i miloscia do braci i siostr.
      A ty trolu myslisz ze jak pojdziesz do kosciola i klekajac wyglosisz te wszystkie wierszyki powiesz swoje grzechy jakiemus tam facetowi i jeszcze dasz mu kase to juz bedziesz zbawiony?
      Bog jest naszym ojcem a my jestesmy jego dziecmi wiec powiedz mi niklot jaki ojciec chce i pragnie zeby jego wlasne dzieci kleczaly przed jakimis obrazkami, figurkami i klepaly jakies malo znaczace wyklepane na pamiec wierszyki godzinami? A moze warto byloby ten czas poswiecic np.pomoc rodzenstwu?
      „Królestwo Boże jest w was i wokół was… nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was… nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam’; To są ukryte prawdy, wypowiedziane przez żyjącego Jezusa. Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd… nie zazna śmierci”

      Reply this comment
      • niklot
        niklot 29 czerwca, 2018, 10:32

        Ty naprawdę krzysiu jesteś mało rozgarnięty, niedorozwinięty . A gdzie ja napisałem, że jestem wierzący: katolik czy metodysta? Zamknij się durniu.

        Reply this comment
        • krzych
          krzych 29 czerwca, 2018, 14:03

          Buuuhhahahhahaha widac twoja rozgarnietosc i inteligencje oprocz wyzwisk i ublizaniu ludziom nic tutaj na forum nie wnosisz wiec moze poszukaj sobie jakies inne miejsce co dorowna twoim wymaganiom.

          Reply this comment
  11. Rej
    Rej 29 czerwca, 2018, 13:40

    To teraz po tak przedmiotowej duskusji , moze czas by sie przedstawili jej waleczni uczestnicy z imienia tudziez nazwiska. Kto pierwszy ?
    Czekamy.

    Reply this comment
  12. Rej
    Rej 29 czerwca, 2018, 15:25

    Widzisz krzychu , kreujesz sie na pierwszego tchorza.
    Poza tym -pudlo.

    Reply this comment
    • krzych
      krzych 29 czerwca, 2018, 16:26

      Nie odpowiedziales na pytanie dlaczego chcesz poznac nasze imiona i nazwiska?
      Musze cie zmartwic ale pierwszym tchorzem zostales ty w momencie proponowania nam wszystkim abysmy sie sobie przedstawili a sam ukrywasz sie pod tchorzowskim pseudonimem.

      Reply this comment
      • Rej
        Rej 29 czerwca, 2018, 23:43

        Szargasz szaraczku publicznie czyjes nazwiskiem. Wyjdz z piaskownicy i okaz sie mezczyzna. W odroznieniu od ciebie, nie wyzywam w publicznym miejscu kogokolwiek incognita. Bez odbioru.

        Reply this comment
        • Normals
          Normals 1 lipca, 2018, 14:23

          Rej, obsrany tchorz sam chowajacy sie za nickiem wymaga zeby komentujacy przedstawili sie z imienia i nazwiska. Moze jeszcze ci numer social security podac zebym mogl wyrazic opinie? Chyba cos ci sie w glowce poprzestawialo bo jesli masz watpliwosci czy w tym kraju obowiazuje wolnosc slowa i wypowiedzi to zachecam do zapoznania sie z konstytucja.

          Reply this comment
  13. Yaroon
    Yaroon 29 czerwca, 2018, 23:59

    Słuchajcie nieuki! Niklot to osoba zwalczająca chrześcijaństwo. Doczytajcie a potem dyskutujcie. Niklot (zm. 1160) – książę obodrycki (1131-1160), był jednym z możnych plemienia Obodrzyców, który walczył z Niemcami i Duńczykami o wolność swego ludu m.in. podczas krucjaty połabskiej w 1147. Jedyny słowiański władca, który pokonał wyprawę krzyżową i powstrzymał przymusową niemiecką akcję chrystianizacyjną. W stosunku do wrogo nastawionego chrześcijaństwa, starał się przez całe panowanie o przyjazne stosunki, zwłaszcza ze Świętym Cesarstwem Rzymskim i panami saskimi, uważając to za główną podstawę istnienia państwa obodrzyckiego.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*