Pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny „Przyjdź i rozbudź wiarę” zakończony

Pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny „Przyjdź i rozbudź wiarę” zakończony

W chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus 22 kwietnia na mszy świętej spotkali się uczestnicy pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitwy zorganizowanego w ramach Programu Katechetycznego Szkół Polonijnych.

Nabożeństwo z udziałem młodzieży z wielu polonijnych szkół, rodziców i pedagogów było podsumowaniem trwających dwa tygodnie spotkań kongresowych, którym przewodniczył franciszkanin z Krakowa o. Łukasz Buksa.

– Dzisiejsza msza święta kończy modlitewny Kongres Rodzinny, który zainicjowaliśmy siódmego kwietnia. Były to spotkania formacyjne ewangelizacji rodzin dla szkół polskich oraz parafii polonijnych. Uczestniczyło w nich około trzy i pół tysiąca osób. Mieliśmy spotkania, koncerty, msze święte i różnego rodzaju duszpasterskie zajęcia z ojcem Łukaszem na terenie siedmiu różnych polonijnych parafii archidiecezji Chicago – powiedziała Marta Stępniak, współorganizatorka kongresu odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią.

– Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej – podsumował czas kongresowych spotkań o. Łukasz Buksa.

Pomysł zorganizowania kongresu narodził się jeszcze w roku ubiegłym, gdy o. Łukasz Buksa gościł w parafii św. Franciszka Borgii. – Kiedy ojciec Łukasz w roku ubiegłym prowadził rekolekcje dla kilkusetosobowej grupy młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania powstało pytanie co dalej. I to jest właśnie taka kontynuacja tamtych spotkań – powiedział pracujący jeszcze wtedy w parafii ks. Marek Smółka, który jest obecnie koordynatorem liturgii w chicagowskiej katedrze. W realizację tego duszpasterskiego przedsięwzięcia zaangażowany był celebrans niedzielnego nabożeństwa, ks. Przemysław Wójcik, który sprawował Eucharystię wraz z o. Łukaszem Buksą i ks. Ryszardem Fedkiem, opiekunem Polonii z ramienia archidiecezji.

Jedną z form duszpasterskiej misji kongresu był konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Co Jezus mówi do ciebie w modlitwie”. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród było punktem kulminacyjnym niedzielnego nabożeństwa. Jury zdecydowało o nagrodzeniu dwunastu prac, które będą zdobiły karty kalendarza ewangelizacyjnego, jaki dla polskich szkół i rodziców zostanie wydany przez archidiecezję na następny rok. Przyznane zostały również dwa wyróżnienia. W ciągu dwóch tygodni trwania konkursu do oceny zostało zgłoszonych ponad 140 prac.

Podziękowania odebrali również dyrektorzy szkół, na barkach których spoczywa prowadzenie katechezy w szkołach. Gratulacje i życzenia do laureatów konkursu i uczestników kongresowej mszy świętej skierował metropolita Chicago, kardynał Blase Cupich.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 • DSC_4418
 • DSC_4439
 • DSC_4452
 • DSC_4456
 • DSC_4496
 • DSC_4520
 • DSC_4552
 • DSC_4616
 • DSC_4641
 • DSC_4677
 • DSC_4681
 • DSC_4686
 • DSC_4714
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*