Requiem dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Requiem dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Polonia chicagowska modliła się w kościele św. Ferdynanda za dziewięćdziesiąt sześć ofiar tragicznej katastrofy prezydenckiego samolotu na lotnisku w Smoleńsku. Uroczysta msza św. została odprawiona 10 kwietnia, w dniu ósmej rocznicy tragedii smoleńskiej .

Uroczystość rozpoczął proboszcz parafii św. Ferdynanda ks. Zdzisław Torba witając gości honorowych przybyłych na uroczystość, m.in.: konsula generalnego RP w Chicago Piotra Janickiego, jego zastępcę Piotra Semeniuka wraz z żoną oraz prezesa ZKP Jana Kopcia. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce reprezentował komendant Zygmunt Goliński. Bardzo miło przez wiernych została przywitana Maria Seweryn wraz z rodziną, żona Wojciecha Seweryna, jedynego przedstawiciela Polonii chicagowskiej pośród ofiar katastrofy. Wojciech Seweryn był pomysłodawcą i autorem Pomnika Katyńskiego w podchicagowskim Niles.

W nabożeństwie wziął udział także przybyły z Polski ojciec Jan Król, redemptorysta, pracownik Radia Maryja i jeden z założycieli Fundacji Lux Veritatis, do której należą Telewizja „Trwam” i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Rangi jubileuszowej mszy dodały także liczne poczty sztandarowe i potężnych rozmiarów plakaty historyczne przygotowane przez NSZ-Nowe Pokolenie.

Gość z Polski, ojciec Król wygłosił homilię, w której nawiązał do tragicznych wydarzeń związanych z wypadkiem pod Smoleńskiem.– Nie byłoby katastrofy smoleńskiej na pewno, gdyby siedemdziesiąt lat wcześniej nie było mordu katyńskiego. W dalszej części kazania przedstawił zarys historyczny wydarzeń, które doprowadziły do mordu w lesie katyńskim w marcu 1940 roku. Przedstawił także problemy związane z dochodzeniem prowadzonym przez władze RP w celu wyjaśnienia przyczyn wypadku rządowego samolotu osiem lat temu.

Po mszy świętej na stoisku NSZ-Nowe Pokolenie można było nabyć książkę pt. „Między młotem a swastyką”, wspomnienia kapitana Władysława Kołacińskiego „Żbika”, dowódcy jednego z partyzanckich oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych. W parafialnej kaplicy wyświetlono też film Anity Gargas zatytułowany „W imię honoru”. Ten wstrząsający dokument opowiada historię trzech generalskich wdów smoleńskich: Ewy Błasik, Marioli Karwety i Krystyny Kwiatkowskiej. Co jest nawet bardziej wzruszające, przedstawia ich życie w cieniu wydarzeń 10 kwietnia 2010 r. Prowadzący tę część spotkania Jacek Karwowski, członek komitetu obchodów ósmej rocznicy smoleńskiej, przedstawił historię tamtych wydarzeń. Konsul Piotr Janicki w emocjonalnym, krótkim przemówieniu powiedział, że wśród dziewięćdziesięciu sześciu osób były osoby, które osobiście znał. – Nie ma ich, brakuje ich. Były to osoby, które w polityce osiągnęłyby bardzo dużo. Były to osoby, które na pewno znalazłyby się w dzisiejszym rządzie – podkreślił.

To nie koniec rocznicowych obchodów. W najbliższą niedzielę w Bazylice św. Jacka zostanie odprawiona rocznicowa msza święta. Zaraz po niej na cmentarzu św. Wojciecha w Niles będzie miała miejsce modlitwa i apel poległych. Natomiast 20 kwietnia przybyła z Polski delegacja z Ministerstwa Obrony Narodowej z Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego spotka się z Polonią w Eagle Club.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

 • AV8E7851
 • AV8E7852
 • AV8E7854
 • AV8E7855
 • AV8E7856
 • AV8E7863
 • AV8E7867
 • AV8E7868
 • AV8E7870
 • AV8E7871
 • AV8E7878
 • AV8E7880
 • AV8E7881
 • AV8E7891
Categories: Polonia

Comments

 1. maciek
  maciek 21 kwietnia, 2018, 06:29

  Ojciec Król: „Przedstawił także problemy związane z dochodzeniem prowadzonym przez władze RP w celu wyjaśnienia przyczyn wypadku rządowego samolotu osiem lat temu.” I nic nie wspomniał o ośmioletnich problemach z dochodzeniem b. min. Antoniego i jego „ekspertów” ?
  Delegacja z Ministerstwa Obrony Narodowej (?!) z Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego spotka się z Polonią w Eagle Club. I co będzie opowiadać o parówkach, puszkach po piwie, bombach termo barycznych, materiałach wybuchowych naklejonych na kadłubie ? Mam nadzieję, że to za Wasze (Polonii) pieniądze. Naszych (krajowców) pieniędzy b. Minister Wojny zmarnował już dosyć.

  Reply this comment
 2. dosmucacz
  dosmucacz 21 kwietnia, 2018, 11:35

  Ciekaw jestem, czy ktoś wspomniał w czasie uroczystości, kto ponosi moralną odpowiedzialność za katastrofę smoleńską? Jest to J.Kaczyński. Kto był odpowiedzialny za organizację lotu prezydenckiego samolotu do Smoleńska? Byłi to ludzie z otocznia prezydenta, którzy nie chcieli, aby ktokolwiek z rządu uczestniczył w tej organizacji. Kto zdecydował, aby wszyscy wyżsi dowódcy WP wsiedli do jednego samolotu? Można mieć pretensję do ówczesnego ministra obrony, że ostro się temu nie sprzeciwił. Wniosek jest jeden. Za katastrofę odpowiedzialność ponoszą polski i rosyjski bałagan i działanie w myśl starej polskiej zasady „jakoś to będzie”.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*