Dzień Polski w Lemont

Dzień Polski w Lemont

18 lutego w podchicagowskim Lemont odbył się 14. z kolei Dzień Polski. Tematem tegorocznej edycji była 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Gospodarzem i inicjatorem Dnia Polskiego był Klub Polski w Lemont. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną. Mszę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości celebrował proboszcz parafii w Lemont ks.  Waldemar Stawiarski wraz z proboszczem z Elhmurst, ks. Grzegorzem Skowronem w asyście diakona Roberta Cislo. Następnie Kościuszkowcy wraz z pocztami sztandarowymi przeprowadzili gości i uczestników do budynku szkoły katolickiej. Tam w sali gimnastycznej, pięknie udekorowanej na tę szczególną okazję pracami uczniów ze szkoły św. Jana Pawła II, rozpoczęła się uroczysta akademia połączona z  uhonorowaniem Polaków roku 2018 i programem artystycznym. Burmistrz miasta Lemont, John Egofske wręczył prezesowi Klubu Polskiego Ryszardowi Witkowskiemu  ,,Proklamację Dnia Polskiego”.

Polacy Roku: Kazimiera i Kazimierz Cislo, burmistrz Lemont John Egofske, wiceprezes Klubu Polskiego Barbara Kipta-Foran

Dzień Polski odbywa się w Lemont od 2004 roku, a jego pomysłodawcą był ówczesny prezes Klubu Polskiego, Ryszard Witkowski. Głównym celem tego wydarzenia od początku jest pokazanie historii Polski, jej kultury, tradycjii oraz  współczesnych osiągnięć Polski istotnych dla społeczności amerykańskiej.  Komitet organizacyjny Dnia Polskiego wybiera co roku Polaka lub Polaków Roku –  ludzi, którzy swoją pracą, postawą, dorobkiem wpływają na życie lokalnej społeczności, a przy tym potrafią zachować polską tożsamość i przekazywać ją następnym pokoleniom. W tym roku Polakami Roku zostali państwo Kazimiera i Kazimierz Cislo. Wybór padł na nich, ponieważ są przykładem i Polaków i patriotów, którzy wychowali swoje dzieci i wnuki w tradycji polskiej, przekazując im, że Bóg, Honor i Ojczyzna to najważniejsze i święte wartości.

Od lewej: Barbara Kipta-Foran, Helena Gudzowski, Jan Zoltek, prezes Ryszard Witkowski, Polacy Roku 2018 Kazimiera i Kazimierz Cislo, burmistrz Lemont John Egofske

Wręczenie nagród przez burmistrza

Obchodzona w tym roku 100. rocznica niepodległości Polski jest wspaniałą okazja do pokazania młodemu pokoleniu oraz Amerykanom naszej trudnej, czasami niezrozumiałej ale przepełnionej nadzieją i miłością do Ojczyzny historii; drogi czterech pokoleń Polaków do odzyskania niepodległości przez Polskę.
Program artystyczny został przygotowany, opracowany i wyreżyserowany przez wieloletnią nauczycielkę szkoły polskiej, Grażynę Witkowski. Członkowie Klubu Polskiego wcielili się w postaci historyczne: Marię Konopnicką (Małgorzata Śnieżko), Helenę Modrzejewską (Helena Gudzowski), Józefa Piłsudskiego (Jan Żółtek), Ignacego Paderewskiego (Ryszard Witkowski), Romana Dmowskiego (Jan Stefanski), prezydenta Woodworda Wilsona (Mirek Cislo) oraz babcię (Anna Żółtek) i wnuka (Darek Kwak). Przy pomocy dzieci i tancerzy z kółka tanecznego Polanie aktorzy pokazali publiczności trudną drogę Polski do niepodległości. Tancerze wystąpili w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego i zaborów. Ludowe tańce i wspólnie śpiewane piosenki patriotyczne z czasów  zaborów przybliżyły publiczności atmosferę tamtego okresu historycznego. Sprawne łączenie poszczególnych etapów przez narratorkę Grażynę Witkowski oraz angielskie tłumaczenie Olivii Cislo umożliwiły amerykańskim widzom zapoznanie się z zawiłościami polskiej historii.Mamy nadzieję, że wszyscy obecni na  akademii wyszli z niej z poczuciem obowiązku, że prawdę o Polsce trzeba na nowo odkrywać i głosić ją z podniesiona głowa.

Komitet organizacyjny Dnia Polskiego:
Barbara Foran, Helena Gudzowski, Małgorzata Śnieżko, Grażyna Witkowski, Tosia Zych, Jan Lichacz, Ryszard Witkowski i Jan Żółtek

Na zdjęciu głównym: organizatorzy Dnia Polskiego wraz zespołem Polanie

fot.Bogdan P. Sucharski/Arte-Byte.com

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*