18 942 dol. dla Polaków dotkniętych przez huragan w Teksasie

Huragan Harvey uderzył w wybrzeże Teksasu 25 sierpnia br. wieczorem. Z niszczycielskimi wiatrami w porywach do 215 km na godzinę był to najsilniejszy huragan w tym rejonie USA od ponad pół wieku. Potem żywioł znacznie osłabł i przekształcił się w burzę tropikalną, która praktycznie przestała się przesuwać.

W ciągu czterech dni w powiecie Harris, w obrębie którego leży Houston, spadł bilion galonów wody. To mniej więcej tyle, ile wodospad Niagara przelewa przez ponad dwa tygodnie.

Tysiące mieszkańców Teksasu trafiło do przygotowanych dla nich schronisk. Straty materialne sięgnęły kilkudziesięciu miliardów dolarów. Wśród poszkodowanych jest wiele polskich rodzin.

Do akcji wsparcia powodzian przyłączył się Związek Narodowy Polski, który zorganizował zbiórkę dla poszkodowanych Polaków zamieszkujących zalane tereny. Pieniądze były zbierane podczas festiwalu Taste of Polonia, w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, za pośrednictwem naszej gazet, a także radia 103.1 FM. Łącznie udało się zebrać 13 942 dolary. ZNP ze swojej strony wsparł powodzian kwotą dodatkowych 5 tys. dolarów.

W środę w naszej redakcji pojawiła się 3-letnia Zosia Bryła z przedszkola przy polskiej szkole gen. Wł. Andersa. Zosia przyniosła 201 dol. zebranych wśród koleżanek i kolegów w ramach akcji pomocy Polakom w Houston. W towarzystwie swojej mamy i Wandy Penar, dyrektorki szkoły im. gen. Andersa, Zosia przekazała pieniądze na ręce prezesa ZNP i KPA Franka Spuli.

Pełna kwota 18 942 dol. w ciągu najbliższych dni trafi do Houston do dyrektor okręgowej na stan Teksas Związku Narodowego Polskiego Jolanty Mazewskiej-Dryden, która je przekaże na ręce księdza Waldemara Matusiaka i rady parafialnej kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Houston, którzy rozdzielą je wśród najbardziej potrzebujących polskich rodzin.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc. Jesteśmy przekonani, że Polakom w Teksasie dotkniętym przez kataklizm, przyda się każdy dolar.

(Inf. wł.)

Zdjęcia: Ewa Malcher

 • SAM_6192
 • SAM_6193
 • SAM_6208
 • SAM_6219
 • SAM_6226
 • SAM_6227
Categories: Polonia

Comments

 1. Nikita
  Nikita 25 października, 2017, 13:22

  To jest bardzo wazne ze w naszych czasach ciagle jeszcze mamy poczucie ludzkiej solidarnosci.

  Reply this comment
 2. WT Brzeski
  WT Brzeski 29 października, 2017, 19:39

  Jestesmy jedna z wielu polskich rodzin w Houston poszkodowanych przez powodz podczas huraganu Harvey. Dziekujemy z calego serca dla Dziennika Zwiazkowego, Radia 103,1 FM, Prezesowi ZNP i KPN
  F. Spuli, 3-letniej Zosi Bryla /Zosiu bardzo nas wzruszlas tym gestem/ z przedszkola przy polskiej szkole gen. Andersa oraz wszystkim osobom ktore wlaczyly sie do tej akcji. Pieniadze do parafi przekazala P. J. Mazewska-Dryden a rozdzielila Rada Parafialna wsrod poszkodowanych.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*